Ni laneno, ni čia – ove semenke čine čudo za lepšu kožu i jače mišiće

semenke
Foto: Matt Lincoln / ImageSource / Profimedia

Semenke konoplje se nazivaju "potpunim proteinom", bogate su omega-3 i omega-6 masnim kiselinama. Pomažu u prevenciji od artritisa, raka, pa čak i bubuljica.

Alesandra Sinjoreli, italijanska novinarka koja piše za Vogue, podelila je svoje iskustvo sa semenkama konoplje.

Evo šta ona kaže.

„Nedavno me je prijatelj navukao na njegovu omiljenu poslasticu posle treninga: smuti pomešan sa kašikom mlevenih semenki konoplje. Rekao je da su semenke konoplje pune proteina, što ih čini idealnim za regeneraciju posle treninga.

Zaintrigirana, odlučila sam da napravim malu probu. Ispostavilo se da je u pravu – semenke konoplje, u stvari, sadrže mnogo proteina, dve kašike ovog semana sadrže isti procenat proteina kao i dva belanca. One su takođe jedna od retkih namirnica u biljnom svetu koja sadrži svih devet esencijalnih aminokiselina, koje su ključne za sintezu proteina, jer naša tela ne mogu da ih proizvode sama. Drugim rečima, seme konoplje se može nazvati i „potpunim proteinom“ poput mesa, piletine, jaja ili mlečnih proizvoda – osim što je, za razliku od te hrane, seme konoplje veganska namirnica.

Ali ne morate da budete vegan da biste ih redovno unosili. Na kraju krajeva, semenke konoplje su takođe bogate omega-3 i omega-6, a studije su pokazale da povećan unosa ovih masnih kiselina može pomoći u sprečavanju svih onih problema koje ne želimo, poput artritisa, raka, pa čak i bubuljica. Govoreći o zdravlju kože, semenke konoplje takođe sadrže vitamin E, za koji svi znamo da može pomoći u hidrataciji i regeneraciji kože. Takođe su ispunjene tonom esencijalnih minerala kao što su fosfor, magnezijum, kalcijum, kalijum, sumpor, gvožđe i cink.

Foto:Shutterstock

Kratka istorija konoplje

Seme konoplje potiče iz biljke Cannabis sativa – da, iste biljke koja proizvodi one zloglasne aromatične pupoljke. Ali morate da pojedete tonu semenki konoplje da biste postali opijeni – količina THC-a koju sadrže je suviše zanemarljiva da bi proizvela psihoaktivne efekte.

Kanabis, ili konoplja, je poreklom iz Centralne Azije i njeno seme se dugo konzumira u Rusiji i Kini. Ima blag ukus, nalik na seme suncokreta. Osim što je hranljiva namirnica, od konoplje se proizvode i jestiva ulja i lekovita jedinjenja. Takođe se koristi za tekstil, papir, stočnu hranu, bioplastiku, biogoriva i kozmetiku.

Benefiti semena konoplje

Neki lekari kažu da ih grickaju između obroka.

„Semenke konoplje su ukusne, nutritivne i pune proteina, vlakana, dobrih odnosa zdravih masti, pa čak i ključnih minerala kao što je magnezijum“, objašnjava Stepfen Dahmer, direktor Centra za integrativnu medicinu. On preporučuje da grickate semenke konoplje umesto nezdravih grickalica.

Prednosti semena konoplje su zaista impresivne.

Zahvaljujući prisustvu dobrih masti i vitamina E, seme konoplje može pomoći u smanjenju upale – posebno na koži. Istraživanja su pokazala da su posebno korisni za one koji pate od kožnih oboljenja kao što su akne, psorijaza i ekcem.

Foto:Shutterstock

Samo nekoliko kašika semena konoplje lako dostiže preporučenu dnevnu dozu omega-3 i omega-6 masnih kiselina, antiinflamatornih polinezasićenih masti koje su neophodne za različite telesne funkcije, uključujući metabolizam, cirkulaciju, aktivnost mozga i regulaciju holesterola.

Tri supene kašike semena konoplje zadovoljavaju dnevnu potrebu za magnezijumom, koji je koristan za pravilno funkcionisanje naših mišića, srca i nervnog sistema, kao i za spavanje.

Seme konoplje je bogato vlaknima, što pomaže u regulisanju funkcije creva, smanjenju žudnje za šećerom i smanjenju apetita tako što produžava osećaj sitosti. Visok sadržaj gama-linolenske kiseline (GLA) u semenu može ublažiti simptome PMS-a i menopauze. Zahvaljujući svojim antiinflamatornim i neuroprotektivnim svojstvima, seme konoplje takođe može pomoći u prevenciji bolesti kao što su Alchajmerova i Parkinsonova bolest.

Kako jesti seme konoplje

Semenke konoplje koje se lako mogu naći u prodavnicama zdrave hrane, mogu se kupiti i cele ili oljuštene. Trebalo bi odabrati cele semenke jer one sadrže sva nutritivna svojstva. I, trebalo bi ih sameljete; slično kao i semenke lana, njihove hranljive materije se lakše apsorbuju ako ih sameljete u mlinu za kafu pre nego što ih konzumirate.

Što se tiče toga sa čime ćete ih jesti, na vama je. Imaju blag ukus koji se dobro slaže sa granolom, ovsom, jogurtom i smutijima. Takođe ih možete posuti preko salata, testenina, povrća, i supe. Pokušajte da ih koristite kao dodatak orašastim plodovima koje možete koristiti za pravljenje pesta, ili čak kao zamenu za prezle.

Foto:Shutterstock

Druga opcija da uživate u blagodetima „srca od konoplje“ jeste da ih konzumirate u obliku ulja. Ovo ulje ima ukus sličan lešniku, a posebno je lepo kada se prelije preko salata, testenina, rižota i supa. Samo vodite računa da otvorenu bocu ulja od semena konoplje čuvate u frižideru – kao i mnoga ulja od semena i orašastih plodova.

Druga opcija je da kupite brašno od semena konoplje, koje je prirodno bez glutena i ima malo kalorija u poređenju sa pšeničnim brašnom, a može se koristiti za pravljenje palačinki, kolačića, hleba, peciva i kora za picu sa visokim sadržajem proteina.

Koji god oblik semena da konzumirate, inforimišite se o sastavu proizvoda. Kako Dahmer ističe, „biljke kanabisa su bioakumulatori“, što znači da imaju tendenciju da apsorbuju pesticide i druge štetne toksine koji se obično koriste u konvencionalnoj poljoprivredi.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

TikTok

Pinterest

Instagram