Dva napitka koje bi nutricionisti izbacili iz vaše ishrane

Cedjeni sok, Zdrav napitak
Foto: Shutterstock

Problemi s radom creva često znaju da budu jako neprijatni, a jedini način da ih se dugoročno rešite je uravnotežena ishrana. Ova dva napitka najviše štete crevima.

Čak i ako paze šta jedu, ljudi često ne obraćaju toliko pažnje na pića koja ispijaju. Određeni napici mogu loše uticati na naše opšte zdravlje, a nutricionistkinje Liza Ričards i Trista Best izdvojile su dva napitka koji će naškoditi našim crevima.

Voćni sokovi

Iako mnogi veruju da su voćni sokovi zdrav izbor, oni mogu biti štetni za metabolizam i kontrolu težine zbog visokog procenta dodatog šećera i nedostatka vlakana.

„Kupovni voćni sokovi mogu biti štetni za metabolizam i kontrolu težine zbog visokog procenta dodatog šećera i nedostatka vlakana“, rekla je Ričards za SheFinds, a prenosi Story.hr.

Ti sokovi su obično puni rafinisanog šećera, a to može da vas dovede do povećanog nivoa šećera u krvi, i može da doprinese insulinskoj rezistenciji.

Ako mislite da će vam prirodno ceđeni sokovi biti bolja opcija, u pravu ste, ali ni oni nisu savršen izbor. Ričards navodi da se većina prirodnih vlakana nalazi u celom voću, a to je bitno za usporavanje apsorpcije šećera i podsticanje osećaja sitosti.

„Bez vlakana telo brzo svari sok, što dovodi do povećane gladi i unosa kalorija“, ističe ona.

Energetski napici

Energetski napitci puni šećera
Foto: Shutterstock

Energetska pića pomoći će vam da kratkotrajno podignete nivo energije, ali mogu da štete vašem zdravlju, posebno zdravlju crijeva.

„Energetska pića mogu biti štetna za zdravlje creva zbog visokog procenta kofeina i šećera, kao i prisutnosti veštačkih zaslađivača i aditiva“, tvrdi Trista Best.

Preterani unos kofeina može izazvati probleme s probavom poput gastritisa i refluksa kiseline, a visok nivo šećera u energetskim pićima podstiče rast štetnih bakterija u crevima, narušavajući ravnotežu mikrobioma.

„Veštački zaslađivači, poput sukraloze koji se nalaze u mnogim energetskim pićima, mogu negativno uticati na raznolikost crevnih bakterija, potencijalno dovodeći do stanja poput sindroma iritabilnog creva (IBS) i metaboličkih poremećaja“, zaključila je nutricionistkinja.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

TikTok

Pinterest

Instagram