Najduhovitija Crnogorka pokrenula lavinu intimnom objavom, a kad budete birali na čijoj ste strani – setite se samo jedne stvari

I pokazala oko čega sve danas žene nisu složne.

Gde su nestale ženska solidarnost i empatija, teško je reći. Teško je tome i ući u trag, budući da svaka ženska tema automatski podeli ženski svet na dve struje, dva pola i dva dela. Čak i tema oko koje zaista ne bi trebalo da bude spora – može da posvađa dva oka u ženskoj glavi.

Jedna od takvih tema je dojenje – oko kog su se žene posvađale baš tokom Svetske nedelje dojenja.

Naime, svaka prva sedmica u avgustu je Svetska nedelja dojenja – globalna inicijativa koja radi na podizanju svesti javnosti o značaju dojenja za zdravlje majke i bebe, o prednostima dojenja i važnosti obezbeđivanja podrške majkama koje doje.

Ove godine fokus je bio na dojenju i radu – uz zalaganje na suštinska prava na materinstvo – porodiljsko odsustvo u trajanju od najmanje 18 nedelja, idealno više od šest meseci i mogućnost dojenja na radnom mestu nakon tog perioda.

To je pravo na materinstvo i dojenje dok majka to želi jer danas više od milijardu zaposlenih žena u svetu nema osnovna prava na materinstvo.

Dakle, stvar je jasna.

Najzdravija hrana na sevetu je majčino mleko.

Svaka majka mlekom hrani dete „dok majka to želi“, a ne „dok majka to mora“.

Neke žene imaju mleko, neke žene nemaju mleko.

Neke žene doje decu, neke žene ne doje decu.

I jedne i druge su majke. Nije žena više majka zato što doji dete, niti je žena manje majka zato što iz nekog razloga ne doji svoje čedo.

Čudni su zato žučna rasprava i napadi i na one koje dojenje promovišu, baš kao i na one koje od dojenja odustaju – iz razloga koje uopšte nikome ne treba da obrazlažu.

Tako je post duhovite Nataša Kovačević – u kojem ova Crnogorka na Instagram profilu njezvanova promoviše dojenje i iznosi podatak koliko malo procentualno žena doji decu u Crnoj Gori – postao poprište žestoke rasprave i pokazao nekoliko stvari, a jedna od njih je da ova sredina nije spremna na majku koja na klupi u parku doji dete – jer joj se vide gole grudi.

„Bila je neka svjetska nedelja dojenja pa nisam stigla, jer uvijek imam pune ruke posla, iako je svaka nedjelja svjetska nedjelja dojenja.

Ne postoji veći sudar ljubavi i njene poente nego svemoć mog tijela da proizvede mogućnost za preživljavanje mom životu koji je u meni porastao.

Onamo đe je tuđe dobro veče od sebstva, počinje majka.

Samo 13% žena u Crnoj Gori doji svoju djecu.

Majčino mlijeko ima specifične nizove proteina koje nijedna nauka do dana današnjeg nije potpuno iskopirala.

Zato je formula – formula.

A majčino mlijeko – majčino mlijeko.

Bez osude i bez nametanja izbora, ako ne želiš ili ne možeš da dojiš – to te ne čini manje majkom od one koja doji ALI ono što je suštinski važno i što želim da poentiram:

PROBAJ!

Molim te, probaj!

Samo probaj.

Majčino mlijeko je nezamjenjjivo!“

A onda je krenula lavina, koja je sa sobom povukla i bruku, i sramotu, i krivicu, i čojstvo, i junaštvo, i pornografiju, i erotiku… i pokazala kakva smo svi mi ovde egzotika.

„Lep tekst. Ali toliko potenciranje da svaka žena MOŽE i da sve zavisi od njenog truda, stavlja ogroman teret i grižu savesti ženama koje su stvarno želele i pokušale ali nije išlo (iz bilo kog razloga). Neke žene jednostavno nemaju dovoljnu produkciju mleka ma koliko pokušavale i to je jedina istina. I pre 300 godina kad nisu postojale formule imale su žene dojilje jer neke majke nisu imale mleka. Ko želi, treba da pokusa i potrudi se. Ali od mene podrška svim ženama koje iz bilo kog razloga nisu uspele…“

„Kako bre ‘ako ne zeliš da dojiš!? Ako iz bilo kog razloga nisi u mogućnosti da dojiš, ne možeš – ne možeš, ali da ne želiš, to je sebično i za svaku osudu. Ja dojila troje dan i noć po godinu i nešto, nisam spavala, pa mogu da kažem.“

„Na pumpici dan i noć tri puta po sest meseci, žao mi je nikako nije moglo drugačije ali mi je samo bilo važno da unose tu najdragoceniju tecnost na svetu.“

„Zar to ne bi trebalo da bude vaša privatnost?“

„Od prevelike želje da dojim dete sam sebi psihu poremetila. Sisao je devet meseci ali nije bilo dovoljno mleka, morala je i dohrana uz to. Po cele dane i noći je visio na sisi, uspavljivao se i mazio. Trajno sam oštetila kičmu zbog toga. Posle šest godina i dalje ležem i budim se u nesnosnim bolovima. Ako ikada budem rodila drugo dete, život ću mu dati svakako ali sisu nikako, ukoliko opet bude bila ista situacija, da nemam dovoljno mleka. Nekada je važnije razmišljati o sopstvenom zdravlju i o tome kako da se sačuvamo za našu decu. Nista ne raditi po svaku cenu, pa čak ni dojenje. I samoooo nežno prema sebi.“

„Svetogrđe/Skrnavljenje jednog intimnog čina između majke i djece.
Gospođe drage .. i bez ovakvih objava žene su dovoljno upućene koliko je značajno dojenje, prije svega preko ginekologa koji im vode trudnoću.
Nego danas je BUSINESS i biti majka.“

„Moj evo ga neće da prestane 2 godine i 7 meseci ima.“

„Ovo je sramota. Do sada sam Vas pratio ali posle ovakve fotografije.. Pa to je sramota, nijesmo željni tvoji sisa sa takvim komentarom i još djeca tu… Bruko.“

„Nismo manje majke, ali mene ta tema bolucka svaki put, ja sam se trudila najbolje što sam znala. Podrška zdravstvenih radnika – nula. Pomoć majke prisutna ali nije se dalo.“

„Upravo zbog nekolicine majki ovde koje su kao neka sekta dojenja, mi nove majke si nabijamo presing i remetimo psihu jer mislimo da nismo dobre majke ako ne dojimo dijete, a dijete neće na dojku. Ja se izdajem svako tri sata, dijete mi neće na dojku, a i dalje nemam mlijeka dovoljno da mu dam kao jedan obrok, već upotpunjujem s dohranom. Pa kad kažete stvar je ponude i potražnje, vjerovatno je, al je i stvar moje psihe kojom sam si očito ograničila mlijeko.“

„Uffff..vi ste stvarno mašina.. sa svojom decom nažalost nemam to iskustvo. Nije bilo… a htela sam!Odrasli su… Bravo vam. Obožavam.“

„Bravo Nataša. Pomjeraj granice CG mentaliteta u svakom smislu.“

„Super mi je kako neki ostavljaju komentare za privatnost a uredno prate only fans influencere sa još gorim fotkama. A kad je u pitanju nešto prirodno i prekrasno kao dojenje onda je to tabu. Svaka čast i sve lijepo napisano.“

***

Ostaje nam da se nadamo da jednog dana majke neže osećati krivicu zbog toga što su ih druge majke ubedile da su bolje majke od njih.

***

Pogledajte šta je u jednoj od epizoda Mamazjanije o dečjoj ishrani rekao dr Saša Milićević, pedijatar.

BONUS VIDEO:

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

TikTok

Pinterest

Instagram