Kako da prepoznaš prve znake dehidratacije kod bebe

Foto:shutterstock

Unos tečnosti je najvažniji dok traju vrućine, što važi i za odrasle i za decu. Kako na vreme prepoznati da je dete dehidrirano?

Ukoliko je beba dehidrirala to znači da u organizmu ima manje tečnosti nego što je potrebno i to se može dogoditi ukoliko recimo mališan gubi tečnost zbog proliva, povraćanja, groznice ili pojačanog znojenja, piše Bebac.

Ako se radi o blagoj dehidraciji, tečnost se brzo može nadoknaditi, međutim umerena ili teška dehidracija može biti veoma opasna.

Neki od sledećih znakova ukazuju da je beba dehidrirala, tačnije ukazuje na početne simptome nedostatka vode u organizmu.

Pelene su potpuno suve duže od šest sati. Urin izgleda tamnije i miriše jače nego obično. Dolazi do letargije. Usta su veoma suva, a usne ispucale. Nema suza kada beba plače.

Simptomi blage do umerene dehidracije podrazumevaju: pojačanu žeđ, umor i nervozu, suva usta i jezik, normalni do pojačani otkucaji srca i normalan puls, normalno do ubrzano disanje, hladni ekstremiteti, smanjeno mokrenje, malo upale oči (i fontanela).

halo Beba osip pelene
Foto: Shutterstock

Znaci da je došlo do ozbiljne dehidracije su sledeći: izraženo upale oči, ruke i stopala su hladni, preterana pospanost i uznemirenost, beba minimalno ili uopšte ne mokri, ulubljena fontanela.

Preduzmite sve mere kako bi sprečili da uopšte dođe do dehidracije. Međutim, ukoliko se desi da vaša beba dehidrira, pozovite lekara kako bi se konsultovali sa njim da li je potreban pregled.

Imajte u vidu da se kod beba veoma brzo mogu javiti znaci ozbiljne dehidracije stoga ne treba zanemariti početne simptome. U slučaju ozbiljnog nedostatka tečnosti potrebno je hitno otići lekaru!

Ne zaboravite da majčino mleko u prvih šest meseci zadovoljava sve nutritivne potrebe i potrebe za tečnošću jer sadrži čak 88 odsto vode, pa u prvim mesecima nema potrebe da bebi dajete dodatne količine vode, osim ako Vam pedijatar ne kaže drugačije.

Međutim, čim beba počne da jede i drugu hranu osim mleka, tečnost joj je neophodna, naročito tokom toplijih dana i kada je bolesna. Najbolji izbor je svakako niskomineralna voda, jer od sokova dete može da se oseća još više žedno.

Mama, beba, dojenje, beba sisa
Foto: Shutterstock

Kada posebno obratiti pažnju na količinu vode koju beba unosi?

Ukoliko beba ima povišenu temperaturu ponudite joj tečnosti iako će možda imati probleme sa gutanjem. Ukoliko beba ima probleme sa crevima, gubiće dosta tečnosti preko stolice i eventualno povraćanja. U tom slučaju najbolje je davati male količine vode, dojiti ga ili mu davati formulu, s vremena na vreme, dok voćni sokić može da pogorša situacija. Takođe, nikakve lekove nemojte davati bez konsultacije sa lekarom.

Virusi i crevne infekcije mogu da dovedu do povraćanja. U tom slučaju postoji opasnost da beba dehidrira. Pokušajte da joj često dajete male količine tečnosti, a dobro bi bilo i da se konsultujete sa lekarom. Izbegavajte da dajete detetu velike količine tečnosti odjednom jer se stanje samo može pogoršati.

Može se desiti da beba odbija tečnost ukoliko ima upalu grla i zbog toga ima poteškoće sa gutanjem. Konsultujte se sa lekarom i kao u slučajevima dijareje i povraćanja nudite bebi male količine tečnosti.

Preterana aktivnost, visoke tempreature tokom leta ili boravak u toplim prostorijama dovode do prekomernog znojenja mališana. Češće dojite bebu ili joj dajte više tečnosti nego obično, tokom vrelih letnjih meseci.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

TikTok

Pinterest

Instagram