Trokslerov efekat je jedna od najpoznatijih optičkih iluzija koja je zaludela ljude širom sveta. A kako i ne bi kad se čini kao da nas oči izdaju jer slika, ako je dovoljno dugo gledamo, jednostavno nestane.
Trokslerov efekat je optička iluzija koja se svodi na sledeće – ako se na nekoj slici fokusirate na jednu tačku, sve drugo oko nje, tj. ono što hvatate perifernim vidom, prosto će sasvim izbledeti.
Troxler's fading is an optical illusion affecting visual perception. When one fixates on a particular point for even a short period of time, an unchanging stimulus away from the fixation point will fade away and disappear. pic.twitter.com/dhZXpNk2GJ
— John MacLean (@jmacleanphoto) May 10, 2019
Na primer, na ovoj priloženoj slici – ako 20 do 30 sekundi gledate u crvenu tačku u centru, plavi krug oko nje će se stopiti sa belinom i nestaće.
Efekat je jači ako je ono van vašeg fokusa zamućeno i dalje od tačke na koju se fokusirate, pišu na sajtu moillusions.com.
Trokslerov efekat ime nosi po švjacarskom lekaru i filozofu Ignaciju Paulu Vitalu Troksleru, i to još od daleke 1804. godine. Tada je on primetio da mozak prestaje da obraća pažnju na nešto što vidimo a šta se ne menja. Dakle ako se neka vizuelna scena ne pomera, mozgu to nije zanimljivo i ignorisaće, tj. obrisati.
Kako funkcioniše
this lil optical illusion is called Troxler’s Fading. the lilac dots only appear in our peripheral vision, their movements are not significant enough to engage new neurons of our visual system, and thus appear to fade away entirely. stare at the cross & watch the dots disappear pic.twitter.com/AuNVDSGCu9
— Satt Satt ? (@AfroFlytina) August 28, 2020
Zamislite da stavite mali komad papira na unutrašnju stranu podlaktice. Osećaćete ga nekoliko sekundi, ali nakon toga osećaj će nestati jer su se taktilni neuroni u međuvremenu prilagodili na dodir papira. A ako pomerite ruku gore-dole, osetićete papir ponovo, sve dok ne spadne.
Slično je i sa ovom optičkom varkom – naš mozak jednostavno ne registruje ono što mu je nebtno nakon što se fokusira na ono što ga zanima – u ovom slučaju crvenu tačku u centru. Dakle, ukoliko od periferije ne dobija nikakve informacije, tj. ako se plavi krug ne pomera i ne menja, mozak će ga aulirati. Sve se prekida kad ponovo trepnemo, tj. kad se oči iznova aktiviraju.
***
Pratite nas i na društvenim mrežama:
BONUS VIDEO: Stvari koje često gubimo