Jelo je nastalo na temelju recepta za pastu "alla gricia" kojoj je naknadno dodat paradajz. Jelo je veoma popularno u glavnom gradu Italije, iako tehnički potiče iz Amatricea u Laciju, po kojem je i dobilo ime.
Kada se potegne priča o slavnim italijanskim jelima i umacima, većini na prvu padne na pamet bolognese, carbonara ili čak pesto alla genovese. Amatriciana je nepravedno zapostavljena sestra o kojoj se retko kad govori, a to je prava šteta.
Umak amatriciana karakteristikuje slastan ukus paradajza koji se sljubljuje s papričicom peperoncino, sočnom slaninom guanciale napravljenom od sušenih svinjskih obraza i tvrdim sirom pecorinom, a poslužuje s kuvanim špagetima ili bucatinijima.
Jelo je nastalona temelju recepta za pastu alla gricia kojem je naknadno dodat paradajz. Jelo je popularno u glavnom gradu Italije, iako tehnički potiče izAmatricea u Laciju, po kojem je i dobilo ime.
Amatrice je grad s tragičnom prošlošću. Naime, 24. avgust 2016. godine u njegovoj blizini zatresao je snažan zemljotres od 6,2 stupnja po Rihteru koji je gotovo u potpunosti razrušio taj italijanski biser. U potresu je život izgubilo tristotinjak ljudi, a više od 40.000 stanovnika ostalo je bez svojih domova.
Grad i okolina polako se oporavljaju od velike tragedije, a jedan od restorana koji je obnovljen u Amatriceu i služi tradicionalnu hranu ovoga prostora poput paste alla amatriciana jest La Conca u vlasništvu porodice Perill.
„Tajna izvrsne amatriciane očituje se u kvalitetnom guancialeu“, priznali su Perilli CNN-u.
Naime, slanina mora biti čista, te grilovati s ostatkom umaka. Masnoća ovog suhomesnatog proizvoda se koristi kao podloga za grilovanje umesto maslinovog ulja.
Da bi dobili dobar ukus važno je koristiti testeninu i guanciale u meri 4:1, odnosno na 100 grama testenine upotrebiti 25 grama slanine od sušenih svinjskih obraza.
Ako koristite kvalitetne namirnice, onda vam nisu potrebni ni posebni začini, belo vino i drugi dodatni sastojci poput luka koji su se naknadno i bespotrebno našli u brojnim kuvarima.
Sastojci za 4 osobe:
400 grama sušenih špageta
400 grama paradajz sosa
100 grama slanine guanciale
4 kašike narendanog sira pecorino
1 čili papričica
Priprema:
1. Skuvajte testeninu prema uputstvima na pakovanu al dente.
2. Blanširajte paradajz, odstranite im kožu i koštice i narežite ih na sitne komade.
3. U većem tiganju pržite trakice guancialea dok slanina ne postane hrskava te se ne rastopi većina masnoće.
4. Na preostaloj masnoći kratko prepržite čili papričicu pa dodajte pripremljen paradajz sos.
5. Kuvajte umak na laganoj temperaturi oko 10 minuta dok se ukusi ne sljube.
6. Izvadite čili papričicu iz umaka.
7. U posudu dodajte skuvanu testeninu, sve dobro promešajte i poslužite s narendanim sirom pecorinom. Prijatno!
Pratite nas i na društvenim mrežama: