Kako da sami uzgajate zdravu hranu u stanu

gajenje povrća
Ognjen Nikolić Foto: Privatna arhiva

Skoro da smo zaboravili ukus bakinog paradajza, jagoda, šljiva, a jedini kriterijum na rafovima sa hranom su nam cena i izgled. Ipak, to što kupujemo neretko je prskano i zatrovano raznim pesticidima. Ognjen Nikolić iz Beograda, koordinator baštenske zajednice "Baštalište", savetuje kako da sami gajimo hranu.

Ognjen za početak preporučuje gajenje salata, pre svega jer se one u konvencijalnoj proizvodnji najviše tretiraju pesticidima.

„Zelenu salatu, rukolu, spanać vrlo lako i uspešno možete da gajite na samo par kvadrata, recimo, na terasi. Uz malo iskustva i sukcesivnu sadnju, možete veći deo godine proizvoditi sopstvenu hranu“, priča Ognjen koji već nekoliko sezona sa suprugom održava 50 kvadrata zemlje, ali i biljke na terasi, pa tokom leta uživaju u svojim plodovima.

Ognjen Nikolić Foto: Privatna arhiva

Sunce i voda

Prvi uslov za vašu baštu je – sunce.

„Osunčanost terase ili prozora je najvažniji faktor, mada ne presudan. Idealna je orijentacija ka jugu, ali će i nekoliko sati direktnog sunca biti dovoljno“.

Sledeće što vam treba jesu saksije koje moraju imati rupe na dnu. Voda za biljke je neophodna, savetuje Ognjen, ali ne toliko da zemlja u kojoj se nalaze bude sve vreme natopljena njom.

„Tokom rasta biljaka možda će vam trebati drveni štapići ili neka druga vrsta potpore. Biljke na terasi često pretrpe štetu usled vetra, pa im je oslonac nekada neophodan“.

Zemlja

Pored vode i sunca, za rast biljaka potrebna je i zemlja. Nju možete naći u poljoprivrednim apotekama, rasadnicima, cvećarama i većim marketima.

Foto: Privatna arhiva

„Ako ste početnik, najbolje je odabrati univerzalnu zemlju ili supstrat za gajenje povrća. Sa izvesnim iskustvom, zemlju za biljke možete sami praviti od mešavine komposta, glistenjaka, treseta, perlita, vermikulita… Priprema sopstvenog supstrata za biljke nije nužno i jeftinija opcija, ovaj način preporučujem iskusnijim baštovanima koji žele u potpunosti organski uzgoj. Postoje i gotovi organski supstrati koje možete kupiti“, kaže Ognjen.

Seme ili rasad

Konačno je došao red i na odabir biljaka koje ćete gajiti. Pitali smo Ognjena kako i gde sve nabaviti.

„Biljke možete kupiti u vidu semena ili rasada. Seme kupujete u poljoprivrednim apotekama i bolje snabdevenim marketima, a rasad na pijacama i u rasadnicima. Kad je reč o semenu, kupujte kesice koje imaju deklaraciju da seme nije tretirano. Što se tiče rasada, proverite kod prodavca da li je on ‘kaljen’, tj. da li je naviknut na spoljne uslove ako je uzgajan u plasteniku.“

Za početnike u gajenju biljaka Ognjen otkriva kako da nam uspeju salate, rotkvice, rukola, spanać, blitva, mladi luk, začinsko bilje…

Foto: Privatna arhiva

„Ove biljke se mogu uzgajati direktnom setvom semena u zemlju. Preporučujem da seme rasporedite po vrhu zemlje kojom ste napunili saksije, a zatim da ga prekrijete još jednim slojem zemlje u debljini od 1 cm. Dobra je praksa da pre posipanja semenki prethodno navlažite zemlju, a i nakon sejanja. Posađene biljke možete odmah postaviti na sunčano, tj. planirano mesto na terasi.“

Foto: Privatna arhiva

I kada će se pojaviti prvi znakovi našeg truda?

„Klijanje biljaka možete očekivati posle pet do 15 dana. U tom periodu zemlju zalivajte na svaka dva, tri dana.“

Kada biljke proklijaju, možete ih prorediti kako bi imale prostora za rast, a sveukupno za šest do sedam nedelja stići će vam i prvi plodovi.

Paradajz traži dosta sunca

„Možete uzgajati paradajz, papriku, krastavac, jestivo cveće, grašak… Ove biljke zahtevaju barem pet, šest sati direktnog sunca, kao i veću zapreminu saksija.

Dakle, biće potrebno malo truda, ali to će se nesumnjivo isplatiti. Zamislite da svaki dan salatu možete ubrati neposredno pred ručak ili jelo začiniti svežim začinima.

Foto: Privatna arhiva

„Prednost gajenja povrća na terasi je mogućnost da imate pristup prirodi gotovo sa praga i ako nemate dvorište. Briga o biljkama ipak zahteva posvećenost i dnevnu rutinu, ali zauzvrat dobijete pristup svežem povrću.“

Za jagode prirodni pesticidi

Ognjen za sadnju na terasi ili u dvorištu preporučuje jagodasto voće svih vrsta.

„Kod organskog gajenja biljaka bitna je prevencija, pa se tako biljke prskaju pre pojave štetočina. Kao bezbedni pesticidi mogu se koristiti preparati od koprive, ulja nima, maslačka, kadife, čili paprike, belog luka.“

Ognjen za sadnju jagoda savetuje stalnorađajuće sorte jer one rađaju dva do tri puta u toku sezone.

„Prve godine od sadnje treba zakidati cvetove i izdanke jer one iscrpljuju biljku da se dobro ukoreni. Početnicima ova metoda deluje surovo i nestpljivi su da uberu prve plodove, ali strpljenje i doslednost će dati rezultate sledeće sezone.“

Dobro je početi sa par saksija ili par kvadrata u bašti.
„Onda svake naredne sezone treba povećavati površinu. Posle par godina prve zasađene biljke menjamo novim tako što presadimo njene izdanke. Jagoda je invazivna biljka, tako da ne morate svake sledeće sezone kupovati nove sadnice već možete presađivati mlade ukorenjene izdanke.“

Za kraj Ognjen ističe zašto je odlično imaju svoju malu baštu.

„Neće svaki rod biti uspešan ni svaki plod za izložbu, ali znaćete šta jedete, a i neće vas biti sramota da taj mali ili kvrgavi dar prirode i vaše ljubavi poklonite nekom u znak pažnje ili dobrog zdravlja.“

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

TikTok

Pinterest

Instagram

BONUS VIDEO: Biljke za jačanje imuniteta
https://best-vod.umn.cdn.united.cloud/stream?asset=sortijacanjeimunitetaik-novas-worldwide&stream=hp1400&t=0&player=m3u8v&sp=novas&u=novas&p=n0v43!23t001