Poslednjih godina sourdough hleb (hleb od prirodnog kiselog testa) postao je pravi mali gastronomski fenomen.
Od zanatskih pekara do kuhinja u našim domovima, interesovanje za ovu vrstu hleba naglo je poraslo – delom zbog trenda povratka tradicionalnim tehnikama, delom zbog sve veće svesti o kvalitetu sastojaka i procesu fermentacije. Ljudi danas više nego ranije žele „pravi“ hleb – sa kratkom listom sastojaka, bez aditiva i sa autentičnim ukusom. Upravo to sourdough nudi.
Po čemu se sourdough razlikuje od običnog hleba

adam-bartoszewicz
Ono što ga suštinski razlikuje od običnog hleba jeste način fermentacije. Klasičan hleb se najčešće pravi sa industrijskim pekarskim kvascem, koji omogućava brzo dizanje testa – često za svega nekoliko sati. Sourdough se, međutim, pravi uz pomoć prirodnog startera (mešavine brašna i vode u kojoj se razvijaju divlji kvasci i mlečnokiselinske bakterije). Fermentacija traje znatno duže (čak od 12 do 48 sati) što utiče i na teksturu, i na ukus, i na nutritivni profil hleba. Rezultat je elastična, rupičasta sredina, hrskava korica i blago kiselkasta aroma.
Da li je sourdough zdraviji od običnog hleba

maite-paternain
Dugotrajna fermentacija razgrađuje deo glutena i fitinske kiseline (supstance koja može otežati apsorpciju minerala), što nekim ljudima olakšava varenje. Takođe, sporija fermentacija može doprineti nižem glikemijskom indeksu u poređenju sa standardnim belim hlebom. Ipak, važno je naglasiti da sourdough nije bezglutenski i da osobe sa celijakijom ne bi trebalo da ga konzumiraju.
Još jedna prednost je jednostavnost sastojaka – pravi sourdough sadrži samo brašno, vodu i so. Bez poboljšivača ukusa, emulgatora i dodatog kvasca. Upravo ta „čista etiketa“ i spor proces proizvodnje daju mu reputaciju kvalitetnijeg i autentičnijeg proizvoda.
Evo najboljih mesta u Beogradu gde možete kupiti sourdough hleb.
Specijalizovane sourdough pekare
BreadVenture – Pekara fokusirana baš na hleb od kiselog testa, bez aditiva, fermentisan dugo i pažljivo, idealna ako želiš autentičan sourdough.
Mi hleb – Zanatska sourdough prekara u Molerovoj ulici, vrlo popularna među lokalnim ljubiteljima hleba.
Pretop Bakery – Kultna adresa za sourdough u Zemunu (i Dorćolu), poznata po belom i integralnom sourdough hlebu, ali i bagetima.
Druge pekare gde može da se nađe sourdough
Ove pekare nisu striktno sourdough-only, ali imaju dobar izbor zanatskog hleba.
Croquant – Visoke ocene za zanatski hleb i peciva, ali imaju i sourdough.
La Boulangerie – Francuski stil pekare u kojoj ćete pronaći odlične varijante rustičnog hleba.
Pekara Zanat – Pekara sa tradicionalnim pristupom i različitim vrstama hleba.
Pekara Šarlo – jedna od prvih pekara u Beogradu gde su počeli da prave sourdough.
***
Pratite nas i na društvenim mrežama:







