Jedan od pet najvažnijih nutrijenata za funkcionisanje naših organa.
Kako bi naše telo pravilno funkcionisalo, potrebne su mu i dovoljne količine osnovnih minerala i vitamina. Jedan od pet najvažnijih, elementarnih nutrijenata za funkcionisanje ljudskog organizma, uz gvožđe, kalcijum, magnezijum i kalijum, jeste mineral cink.
Cink ima nekoliko važnih uloga u organizmu. Između ostalog, doprinosi kognitivnim sposobnostima i pamćenju, te pomaže telu u proizvodnji važnog hormona štitne žlezde T3. Takođe, cink doprinosi boljem radu imunološkog sistema, deobi ćelija, bržem zarastanju rana i obnavljanju tkiva i generalno rastu i razvoju čoveka, zbog čega je važno da trudnice uzimaju dovoljne količine ovog vrednog minerala.
Školjke kamenice su jedan od najboljih izvora cinka, a sadrže i obilje selena, koji doprinosi sintezi hormona štitaste žlezde. Da biste u organizam unosili dovoljno svih hranjivih materija, pravilo broj jedan je da što češće konzumirate različite vrste tamnozelenog lisnatog povrća. Različite vrste žitarica takođe su bogate mineralima, a odličan su izvor i jaja i alge. Dodatne količine cinka mogu se unositi i pomoću dodataka ishrani.
Iako telo ne zahteva velike količine cinka, može se dogoditi da ga u organizmu nedostaje. Ljudsko telo nema sposobnost skladištenja rezervnih količina cinka, što znači da je važno redovno dobijati dovoljne količine kroz hranu.
Nedostatak cinka može se manifestovati u obliku:
Akni, ekcema, suve kože koja se peruta, seboreičnog dermatitisa ili alopecije
Nespecifične oralne ulceracije ili belog sloja na površini jezika
Respiratornih problemi
Gastrointestinalni problemi
Gubitka apetita
Letargičnosti
Opadanja kose
Sporog zarastanja rana
S obzirom na to da se cink dobijen iz mesa u telu apsorbuje mnogo efikasnije, vegetarijancima se preporučuje konzumiranje većih količina mahunarki, soje, pasulja, koštunjavog voća i prehrambenih proizvoda od integralnih žitarica.
Pre uzimanja suplemenata cinka treba se posavetovati sa stručnjakom.
10 namirnica koje sadrže najveće količine cinka:
Meso (naročito crveno, ali i dalje ga treba jesti u umerenim količinama)
Školjke (kamenice, rakovi, škampi)
Mahunarke (leblebije, sočivo, pasulj)
Semenke (konoplje, lana, bundeve ili tikvice)
Orašasto voće (pinjola, kikiriki, indijski orah i badem)
Mlečni proizvodi (sir, mleko)
Jaja
Integralne žitarice
Neke vrste povrća (krompir, grašak, kelj)
Crna čokolada
***
BONUS VIDEO:
Pratite nas i na društvenim mrežama: