Saveti arhitekte iz Srbije da stvoriš vodenu oazu u dvorištu

jezero u dvorištu
Foto: Shutterstock

Fensi jezerce u dvorištu biće prava vodena oaza.

Ako sanjate o vodenoj površini u dvorištu pored koje možete da uživate i gledate u lokvanje i ribice, dobro je znati da i sami, uz malo truda i kreativnosti, možete da napravite svoju zen oazu. Pejzažna arhitektkinja Slađana Milosavljević za Zadovoljnu priča kako postoje dve opcije kojima možemo da oplemenimo svoje dvorište.

Foto: Daniel Vincek / Alamy / Alamy / Profimedia

„Postoje prirodne vodene površine i one koje zahtevaju dovod struje, upotrebu hemikalija… Ja sam uvek za prirodnu varijantu koja je jako lepa, a i jednostavnija za održavanje. Naime, ona veštačka mora tokom zime da se prazni, da se iznese pumpa da ne bi stradala od hladnoće. A za jezerce koje možemo sami da napravimo sve neophodno možemo da nabavimo u specijalizovanim prodavnicama.“

Prvo je važno odrediti mesto za vašu vodenu površinu.

„Najbolje je da to bude u dnu placa kako bi se potom u to udubljenje voda od kišnice i snega prirodno slivala. Onda se iskopa prostor za vodenu površinu, zatim se stavi sloj peska od centimetar, dva. Preko toga se stavi namenska folija, ali može da se uzme i deblji najlon u farbarama, samo da je u komadu. Takođe, postoje i izlivene forme bazenčića i na osnovu te forme iskopate rupu. Lepo je i kad jezerce ima kaskade zbog biljaka i ribica.“

Ukrasne ribice

Što se tiče tih ribica, naša sagovornica kaže da one mogu cele godine da budu u prirodnom jezercetu, samo je neophodno zimi paziti da se povšina ne zaledi sasvim kako bi imale kiseonika.

„Potrebno je obezbediti dva i po centimetra za odrasle ribe, ne računajući rep, po kvadratnom metru površine. Za vaše jezero u dvorištu najbolje će biti ukrasne vrste – zlatne ribice, japanski šaran, gupi.“

Rogoz i lokvanji

Vrlo je važno, kaže Slađana Milosavljević, da u vašoj novoj bari budu i biljke.

„Postoje preporučene vrste biljaka koje će se odlično uklopiti u vašoj vodenoj površini, kao što su rogoz, lokvanji. Oni se u saksijicama stavljaju po dnu i po terasicama, po obodu jezerceta. Posebno su zanimljive vodene biljke koje su jestive, poput vodenog pirinča, lotosa, vodenog kestena. Biljke su inače presudne za održavanje kvaliteta vode i kontrolu količine algi. Lokvanji, recimo, svojim listovima prekrivaju površinu vode i prave senku.“

Jednostavno održavanje

Prednost prirodnih jezeraca je lako održavanje.

„Za čišćenje nije neophodno prazniti vodu, već samo jednom ili dvaput godišnje mrežom za ribe pograbiti mulj sa dna.“

Slađana Milosavljević kaže i da je dobra stvar što će se ubrzo tu pojaviti i razne ptice i žabe, ali i vilini konjici koji se hrane komarcima i njihovim larvama, pa će oni znatno manje smetati kad im krene sezona.

Pumpe i filteri za veštačko jezero

Ako biste, s druge strane, da ozidate jezerce, znajte da tu neće biti biljaka koje će držati balans i onda je neophodno redovno čišćenje.

„Jako se brzo namnože alge i to onda može da postane prava neprijatna žabokrečina. Zato su neophodni pumpa i filteri, koje možete da kupite u radnjama za akvaristiku. Mora da postoji i odvod koji je vezan sa nekom kanalizacijom. U to veštačko jezero mogu da se stave i mali vodoskoci da sve bude interesantnije. I u tom slučaju je neophodno prvo postaviti foliju, pa onda betonirati. A leti i u ovakvo i u prirodno jezero treba dodavati vodu, kad ispari trećina od vrućine.“

Za terasu vodeni zid

Dobra ideja za terase su moderne vodene zavese.

„To je i lepo i povećava vlažnost vazduha. Sastoji se od koritanceta i slamčica koje izbacuju vodu na najvišu tačku koja se potom sliva niz staklo i to se sve kupuje kao gotovo. Jedini problem može da bude kamenac i zato je umesto vode sa česme najboje korristiti destilovanu vodu ili povremeno dodati malo sirćeta“, zaključuje naša sagovornica.

BONUS VIDEO: Predivni Bondi bazeni na Tihom okeanu

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

TikTok

Pinterest

Instagram