Mame iz Srbije ponovo oštećene zbog zavrzlame

Mama
Foto: TASS / ddp USA / Profimedia

Izmene Zakona o finansijskoj podršci porodici, između ostalog, donele su pravo na obeštećenje prethodno oštećenim mamama. Onda su instrukcije ministarstava o sprovođenju tog obeštećenja donele nove zabune. Tatjana Macura iz Udruženja Mame su zakon za Zadovoljnu priča u čemu je zapravo problem.

Ministarstvo za brigu o porodici i Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja uputila su instrukciju o postupanju opštinskih-gradskih uprava i centara za socijalni rad u primeni i sprovođenju odluka Ustavnog suda Republike Srbije. Ono što je u praksi trebalo da bude smernica kako da mame dobiju odštetu donelo je novi problem jer se ispostavlja da ne mogu sve oštećene mame da traže odštetu.

„To znači da, prema njihovom tumačenju, sve one žene na koje je primenjivan sporni zakon o finansijskoj podršci porodici od 1. jula 2018. godine do 1. jula 2019. godine ne mogu da traže obeštećenje, već samo one od 1. jula 2019. do jula 2021, što je potpuno pogrešno tumačenje. Naime, problem je u tome što su se u tom uputstvu minstarstava pozvali na Zakon o Ustavnom sudu koji inače samo govori u kom roku vi možete da se obratite Ustavnom sudu ako smatrate da je Skupština izglasala nešto što nije ustavno. To se nikako ne odnosi na sprovođenje odluka Ustavnog suda kojima je mamama garantovano obeštećenje. A oni su u svojoj instrukciji u stvari dali uputstvo da je rok za obeštećenje dve godine, što je pogrešno tumačenje. Svako na koga su se odnosile sporne odredbe zakona mora da ima pravo na obeštećenje. To nema veze sa rokovima iz Zakona o Ustavnom sudu. “

‼️Važno obaveštenje‼️Ministarstvo za brigu o porodici i Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boravka i socijalna…

Posted by Mame Su Zakon on Monday, August 9, 2021

Trećina oštećenih žena ne može da traži odštetu

Dakle, ova nimalo jednostavna zavrzlama koja je zbunila, ali i iznervirala mame sada znači da umesto da sve one koje su zbog spornih odredbi zakona u poslednje tri godine bile oštećene mogu da traže obeštećenje, to zapravo ne mogu – već samo one koje su bile oštećene u poslednje dve godine.

„Čitava grupa žena koja se nalazi u onih prvih godinu dana navodno sad nema pravo na obeštećenje, iako je i na njih primenjivana neustavna odredba.“

I tako su se pomešale babe i žabe.

„U ministarstvima su izvukli iz konteksta odredbu koja govori o tome kad možete da se obratite Ustavnom sudu ako želite da proverite ustavnost donetih akata, u ovom slučaju Zakona o finansijskoj podršci porodici sa decom. Kada Ustavni sud utvrdi da je određeni akt u delu ili celosti neustavan, onda je jedino bitno da se u roku od 6 meseci od objavljivanja te odluke u Službenom glasniku obratite organu koji je primenio neustavnu odredbu radi obeštećenja.“

A kako se sve to desilo?

„Jedno objašnjenje je to da država nema novca za sve oštećene mame, pa umesto da isplati svima koje su oštećene u tri godine, to čini samo onima koje su oštećene u poslednje dve godine. Ipak, smatram da je to malo verovatno jer nisu u pitanju milioni, već je to ukupno 9.000 žena. Drugo objašnjenje je da je neko to brzopleto protumačio i tako naneo štetu. A to sad svakako mora da se ispravi i da se pošalje jasno jednoobrazno uputstvo.“

Kako se prijaviti za odštetu

Da bi dobile obeštećenje, mame treba da se prijave instituciji koja im je rešenje donela – gradska ili opštinska uprava ili centri za socijalni rad. Nažalost, za sada to očigledno mogu da učine samo one na koje se zakon odnosio od jula 2019. do jula 2021, a ne i one od jula 2018. do jula 2019.

Podsetimo, Skupština Srbije usvojila je nedavno predlog izmena Zakona o finansijskoj podršci porodici sa decom, među kojima je najvažnija ona da od sada mame i trudnice sa manje od 18 meseci spojenog radnog staža porodiljskog neće više primati samo nekoliko hiljada dinara, već će dobijati minimalnu zaradu tokom porodiljskog odsustva. I dalje je ostao nerešen period nege deteta u kojem porodilje mogu dobijati naknade ispod minimalne zarade, što je jedan od ciljeva kojima će se posvetiti iz Udruženja Mame su zakon. Pored toga, najvažnije izmene zakona su ukidanje odredbe koja je uslovljavala majke dece sa invaliditetom da biraju između naknade koja je u vezi sa njihovim zaradama i naknade na koju ima pravo njihovo dete. Izmene zakona donose i podizanje maksimalne isplate naknade sa tri na pet prosečnih zarada, a prava poljoprivrednih osiguranica izjednačena su sa pravima koje ostvaruju druge porodilje u Srbiji.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

TikTok

Pinterest

Instagram

BONUS VIDEO: DAN MAJKE TROJKI