Jasno se sve vidi na fotkama pre i posle.
Rejčel Atard, koja radi kao lični trener, pokazala je kako zapravo stres utiče na naš organizam i izgled, a da toga nismo ni svesni. Ona je podelila svoje iskustvo o posledicama stresa, ali i previše pića i zabave. Ujedno je otkrila i kako se regenerisala.
Naime, ova fitnes profesionalka iz Sidneja borila se sa problemima nadbubrežne žlezde više od šest godina, radila je više od 60 sati preko nedelje, a vikendom se zabavljala i pila.
„Pogledajte prvu fotografiju levo – jasno je da to nije lice zdrave osobe“, objavila je Rejčel na Instagramu.
„Pritom, ovde na drugoj fotografiji desno nije poenta u gubitku kilograma, razlika u težini na ove dve moje fotografije je samo kilo do dva.“
Zapravo, Rejčel je imala problema sa nadbubrežnom žlezdom koji nastaje zbog mnogo stresa i može izazvati adrenalnu insuficijenciju. To je stanje u kojem telo i nadbubrežne žlezde ne mogu da izdrže ogromnu količinu svakodnevnog stresa koji mnogi ljudi doživljavaju.
A kako je zapravo stres sve uticao na nju?
Višak kilograma
Prva stvar koju je Rejčel primetila u vezi sa problemom sa stresom i nadbubrežnom žlezdom je povećanje telesne težine.
„Da bi vaše telo izgubilo na težini ili samo održalo zdravu težinu, vaši hormoni moraju biti optimalni. A kad ste pod stresom, vaše telo proizvodi velike količine kortizola, što dovodi do toga da ono skladišti masti“, kaže Rejčel.
Zadržavanje vode
Usko povezano sa povećanjem telesne težine je zadržavanje vode.
„Kada ste pod stresom, vaše telo gubi elektrolite i ta neravnoteža izaziva zadržavanje vode, a u ekstremnim slučajevima ćete biti jako natečeni.“
Smanjena aktivnost nadbubrežne žlezde
Rejčel je objasnila da hormone stresa (naročito kortizol) proizvode vaše nadbubrežne žlezde, a telu su potrebni hormoni nadbubrežne žlezde za preživljavanje. Pošto može da preživi bez vaših drugih hormona, telo će prednost dati kortizolu. Rezultat toga je da će svi vaši drugi hormoni patiti, uključujući štitnu žlezdu, polne hormone, insulin i leptin. Sve to dovodi do povećanja telesne težine.
Loše zdravlje creva
Konačno, stres utiče na mikrobiom creva, a loše zdravlje creva ima ogroman uticaj na vaše nadbubrežne žlezde.
Kako kaže Rejčel, kod nje se ispostavilo da je zamor nadbubrežne žlezde uglavnom bio uzrokovan nedostatkom sna, lošim zdravljem creva, čestim napornim putovanjima i – ogromnim stresom.
„Kada većina nas pomisli na stres, mislimo na mentalni stres od posla“, rekla je Rejčel. „Ali to je samo jedna vrsta stresa već je toliko toga jako stresno za naše telo.“
Ona je zbog svega bila toliko umorna da se ujutru jedva izvlačila iz kreveta.
„Jednog jutra u septembru 2017. nisam mogla da ustanem iz kreveta. Sledećih šest meseci spavala sam po 15 sati svake noći, a da se nijednom ne bih probudila, a i dalje nisam mogla da lako ustanem iz kreveta ujutru. Sve što sam radila bilo je spavanje.“
Tad je bilo jasno da mora nešto da preduzme.
„Moje lice i telo bili su tako natečeni od upale u telu i zadržavanja vode. Imala sam podočnjake i kesice ispod očiju. Svi su mi govorili da uvek izgledam umorno.“
I šta je ona učinila?
Njeni potezi su bili jednostavni, a imali su odgroman uticaj.
„Spavala sam koliko sam mogla da bih omogućila sebi da se izlečim“, rekla je.
Takođe je zamenila svoje naporne treninge jogom i pilatesom. Umesto alkohola počela je da zdravo jede i pije.
„Fokusirala sam se na proteine i masti i gledala sam da ne preskačem doručak. Takođe sam uzimala suplemente. I na kraju radila sam ono što me čini srećnom, tokom dana sam izdvajala vreme da se opustim.“
Ključ u svemu je, kako kaže, bilo to što je razvila dobru rutinu spavanja i prestala da pije alkohol.
„Sada slušam svoje telo i, kada se ne osetim najbolje, puštam ga da se odmori“, rekla je Rejčel i dodala da uvek treba zatražiti pomoć stručnog lica ako osetimo da sa našim telom nešto nije u redu.
BONUS VIDEO: Koje su to greške koje pravimo dok držimo dijetu
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: