Divna Milovanović pomaže ženama da zavole sebe, a ovo je njen savet šta da uradiš kad misliš da on ima drugu

Foto: Shutterstock; Instagram/divna_divna

Divna Milovanović je psihološka savetnica i autorka Jujtub kanala "Pozitivna stvarnost" a u intervjuu za naš portal je dala ključne savete ženama za samopouzdanje i objasnila kako da prebole raskid.

Koliko je samopouzdanje važno u životu? Kako ga povećati i unaprediti sebe? Da li ljubomora ima veze sa samopouzdanjem i koliko je u vezi opasna? Kako treba da postupe žene koje sumnjaju da ih partner vara?

Odgovore na ova pitanja dala nam je Divna Milovanović, psihološka savetnica i autorka Jujtub kanala „Pozitivna stvarnost“ koja se često bavi temama o muško-ženskim odnosima, stavljajući poseban akcenat upravo na samopouzdanje i toksične veze.

Šta žena treba da uradi kada sumnja da je partner vara?

Budući da su u današnje vreme emotivne prevare uzele maha, mi smo na početku razgovora našu sagovornicu pitali šta žena treba da uradi kada posumnja da njen partner švrlja sa strane.

„Žene koje sumnjaju da njihov partner ima ljubavnicu, treba sebi da daju iskren odgovor na pitanje da li su spremne da saznaju istinu koja će potencijalno biti bolna. Takođe, da li su spremne da nakon toga naprave određene promene u odnosu? Potvrditi sumnju da te partner vara, staviti mu do znanja da znaš i ne napraviti nikakvu promenu zapravo mu daje zeleno svetlo da nastavi to da radi.

Kako Divna dalje navodi, jako je važno unapred se pripremiti na sve posledice koje će potvrđivanje te sumnje nositi sa sobom i izvagati da li smo u tom trenutku spremni za njih.

„Legitimno je i da nismo spremni“, naglašava Divna.

„Žena treba da sebi ostavi dovoljno vremena da preboli raskid“

Našu sagovornicu smo pitali kako žena može da pomogne sebi da rane od raskida brže zacele i da to ne ubije njihovo samopouzdanje.

Kako kaže, ‘no contact’ princip daje najbolje rezultate, ukoliko je moguć iz objektivnih razloga.

„Žena treba da sebi ostavi dovoljno vremena da preboli, da bude nežna prema sebi i da, kada dođe vreme za to, pokuša da taj odnos sagleda što neutralnije. To znači realno sagledavanje situacije, prepoznavanje lekcija koje mogu da nam budu dragocene u budućnosti i emotivno odvezivanje. Važno je da svaka žena zna da je loša iskustva ne definišu. Toksična veza, razvod i prevara nisu merila naše vrednosti i ni na koji način ne diktiraju našu budućnost“, kaže nam Divna.

Ljubomora u vezi

Pitali smo našu Divnu koliko je ljubomora opasna u vezi i da li postoji zdrava ljubomora.

Ona naglašava da ne veruje u pojam ‘zdrave ljubomore’ i da ona nije merilo nečije ljubavi koliko god je nekada doživljavali na taj način.

„Ljubomora je zapravo posledica ili partnerovog neadekvatnog ponašanja ili izuzetno loše slike o sebi. U oba slučaja, nema smisla ‘raditi na ljubomori’ već na samopouzdanju ili na odnosu sa partnerom“, ističe ona,

Razlika između ljubomore i posesivnosti

Na pitanje koja je razlika između ljubomore i posesivnosti, Divna odgovara:

„Vrlo je tanka linija između ljubomore i posesivnosti i neretko idu ruku pod ruku. U srži posesivnosti leži potreba za kontrolom. Crvene zastavice i znaci da treba izaći iz odnosa vide se jako brzo, samo ih često ignorišemo“, upozorava ona.

Kako dalje navodi, osoba se konstantno opravdava, izvinjava i oseća krivicu kada radi nešto sa čime se partner ne slaže, traži dozvolu i odobrenje, a to su pokazatelji nezdravog odnosa.

„Samopouzdanje se trenira kroz život“

S obzirom na to da Divna u svojim postovima posebno ističe važnost samopouzdanja, pitali smo je kako se sve manifestuje u životu nisko samopouzdanje, a kako visoko.

„Samopouzdanje je kao mišić koji može da se ‘trenira ‘ kroz život i varira u odnosu na različite oblasti. Ako žena nema samopouzdanja znači da ne može da se pouzda u sebe i to se manifestuje neretko kroz izbegavanje da radi ono u čemu veruje da je loša, u pristajanju na manje od onoga što objektivno zaslužuje, preterano udovoljavanje drugima i nepostavljanje granica“, objašnjava Divna.

Kako dalje navodi, nisko samopouzdanje i loša slika o sebi narušavaju kompletan kvalitet našeg života.

„Kada nemamo samopouzdanja, sve naše akcije, izbori, odluke i odnosi se baziraju na potrebi da dobijemo prihvatanje od drugih, a to nas košta autentičnosti“.

Na pitanje šta najviše ubija žensko samopouzdanje u ljubavi, a šta u poslu, Divna odgovara:

„Kada ne volimo sebe, nesvesno biramo partnere koji nas takođe ne vole i to onda postaje veliki začarani krug. Narušavanje samopouzdanja u odnosima ne mora da ima za uzrok verbalnu komunikaciju, odnosno reči koje nam neko upućuje, već i postupke. Nedoslednost, ignorisanje, nevrednovanje jesu ubice samopouzdanja kako u ljubavi tako i u poslu“, ističe ona.

Kako povećati samopouzdanje?

Naša sagovornica smatra da se na jačanju samopouzdanja uvek može raditi.

„Nikada nismo previše stari da radimo na samopouzdanju“, kaže ona.

A kako to konkretno izgleda? Šta žena treba da preduzme u životu kako bi povećala svoje samopouzdanje?

Kako Divna savetuje, za početak bi bilo dobro odabrati oblast u kojoj je samopouzdanje narušeno u najvećoj meri.

Zatim, postaviti pitanje za samorefleksiju: Kako bi se u ovoj konkretnoj situaciji postavila osoba koja ima samopouzdanje? Šta bi prihvatila, šta bi odbila, kako bi se osećala?

Kako dalje navodi, žena treba da se zapita šta je to što je sprečava da se već sada postavi na taj način? I tu kreću odgovori i osvešćivanje ograničavajućih uverenja sa kojima možemo da radimo. Proces je dugotrajan, ali se i te kako isplati, zaključuje ona.

BONUS VIDEO:

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

TikTok

Pinterest

Instagram