Starinski recept za domaći kečap: Ovako su ga spremale bake pre nego što je postao dostupan svima

Domaći kečap
Foto: Shutterstock

Recept za domaći kečap ima korene u tradicionalnim metodama pripreme ovog popularnog umaka, a inspirisan je starijim receptima i tehnikama koje su korišćene pre nego što je komercijalni kečap postao široko dostupan.

Kečam vodi poreklo iz jugoistočne Azije, gde je originalno bio sos napravljen od fermentisanih riba i začina. Ova vrsta sosova imala je različite varijacije u zemljama kao što su Kina i Indonezija, a kada su evropski istraživači došli u Aziju, doneli su ovu ideju sa sobom. Početkom 19. veka, kečap je prešao u Evropu, gde su se u njemu počele praviti varijacije s različitim sastojcima. U SAD je kečap od paradajza počeo da postaje popularan tek krajem 19. i početkom 20. veka, kada je Henry J. Heinz uveo komercijalni kečap koji je postao poznat i široko dostupan.

Starinski recepti za domaći kečap često su uključivali sastojke kao što su paradajz, sirće, šećer i razni začini. Ovi recepti su se razvijali i menjali tokom vremena, često zaviseći od lokalnih dostupnih sastojaka i ukusa.

Domaći kečap – sastojci:

Domaći kečap
Foto: Shutterstock

1,5 kg zrelih paradajza

1 velika glavica crnog luka

3 čena belog luka

1 šolja jabukovog sirćeta (oko 240 ml)

1/2 šolje šećera (oko 100 g)

2 kašičice soli

1/2 kašičice mlevenog crnog bibera

1/4 kašičice suvog kvasca (opciono)

2 kašičice senfa

1/4 kašičice mlevenog karanfilića

1/4 kašičice mlevenog korijandera

1/4 kašičice mlevenog cimeta

1/4 kašičice mlevenog đumbira

Domaći kečap – priprema:

Domaći kečap
Foto: Brent Hofacker / Alamy / Alamy / Profimedia

Operi paradajz i iseci ga na četvrtine. Ako želiš, možeš skinuti kožu, ali to nije obavezno. Ako koristiš sveže paradajze, možeš ih staviti u ključalu vodu na oko 1 minut, zatim ih odmah prebaci u hladnu vodu i oljuštiti.

Crni luk i beli luk očisti i sitno naseckaj.

U veliki lonac stavi naseckane paradajze, crni i beli luk. Kuvaj na srednje jakoj vatri dok povrće ne omekša i počne da se raspada, oko 30 minuta.

Kad povrće omekša, štapnim mikserom ili u blenderu sve izmiksaje u glatku masu. Ako koristiš blender, vrati smesu u lonac nakon blendanja.

Dodaj jabukovo sirće, šećer, so, biber, kvasac, senf, karanfilić, korijander, cimet i đumbir u smesu. Dobro promešaj.

Nastavi da kuvaš na laganoj vatri, često mešajući, dok se kečap ne zgusne i postigne željenu konzistenciju. Ovo može potrajati 1-2 sata.

Ako želiš da kečap bude potpuno homogen, možeš ga procediti kroz cediljku ili gazu da ukloniš ostatke kože i semena.

Vruć kečap sipaj u sterilizovane staklene tegle ili boce. Ako želiš dugotrajnije čuvanje, možeš ga pasterizovati tako što ćeš tegle staviti u šerpu s vodom i kuvati još 10 minuta.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

TikTok

Pinterest

Instagram