Srpska nutricionistkinja razbija zablude o 5 omiljenih srpskih jela

Foto: Shutterstock

Samo umereno.

Za naša tradicionalna jela znamo da su vrlo ukusna, ali su obično i jaka, masna, pa je pitanje da li su i zdrava. Nutricionistkinja Branka Mirković otkriva koliko su naša čuvena jela zapravo zdrava.

„Naša nacionalna jela su zdrava i treba ih jesti, samo je važno da kad ih spremamo, masnoće sipamo ograničeno, ali i da ih jedemo umereno. Takođe, kompletan obrok možete da podelite na više odvojenih, recimo jedan da bude čorba, a drugi ono što je inače glavno jelo i salata“, savetuje Branka Mirković.

Ona objašnjava i koliko je koji naš domaći specijalitet pojedinačno zdrav i kako da ih spremamo da bi bili i ukusni i čuvali nam imunitet.

Česnica Foto:Vladislav Mitić

Pečenje

Uživamo u njemu i kad je sa ražnja, i ispod sača sa krompirom, i iz pekača, ali nije svejedno kako je pripremano, ako već mislimo na zdravlje.

„Ono sa ražnja ima manje kalorija nego pečenje ispod sača, pa još ako se doda krompir u tu masnoću, unećete mnogo bespotrebnih kalorija. Zdravija varijanta je da, ako meso pečete u pekaču, stavite podlogu od povrća, malo vode i pečete poklopljeno, a krompir obarite i prelijete s vrlo malo soka od pečenja“, savetuje nutricionistkinja.

Gulaš i paprikaš

Ova jaka proteinska jela daju snagu, ali ako im se dodaju testenina, knedle ili krompir, teško je izračunati kalorije.

„Smanjite kalorije tako što ćete kuvati meso u malo vode i na kraju dodati začine“, kaže Branka Mirković.

Sarma i podvarak

Foto: Vladislav Mitić

Ova čuvena dva jela, koja čine kiseli kupus i suvo meso, jesu vrlo ukusna, ali potrebno je modifikovati ustaljeni recept da bi bila zdravija.

„Meso kojim se filuje sarma treba da bude nemasno ili sa manje masnoće. Prodinstajte ga i dodajte začine i pirinač. Mnoge domaćice prave sarmu sa filom od živog mesa, a tada se sarma duže kuva, kupus izgubi mnogo nutritijenata i počne da truli u kuvanju. S druge strane, prethodno proprženo meso je manje rizično i skraćuje vreme kuvanja“, savetuje Branka.

Ona kaže i da suva rebra i suvo meso prvo treba prokuvati da smanjite količinu soli i masnoće.

„Podvarak je ukusno i zdravo jelo. Važno je da se ne dinsta na mnogo masnoće. Najbolje je da podvarak izdnstate na malo masnoće i nalivate bujonom od piletine ili junetine, a posle ga zapecite.“

Pohovano meso

Kako kaže naša sagovornica, ono je samo za uživanje jer duboka masnoća se samo jednom koristi, inače je toksična.

„Meso ovako pripremljeno ima mnogo kalorija, dok ih malo manje ima meso pečeno na ulju, a najmanje grilovano ili dinstano meso.“

Pasulj

Omiljeno je jelo mnogima, posebno kao prebranac, ali i onaj čorbast sa suvim mesom, sa butkicama…

„Pasulj je odličan izvor biljnih proteina, nutritivno je bogata namirnica, ima opnu koja obezbeđuje celulozu za varenje i čišćenje digestivnog trakta i treba ga jesti barem jednom nedeljno. Dokazano je da preventivno deluje antireumatski.“

Branka Mirković otkriva i da li je prebranac zdrav.

„Prebranac je odličan način pripremanja pasulja, ali da biste izbegli veliku količinu masnoće, izdvojte deo pasulja, ispasirajte štapnim mikserom i na taj način ga zgusnite i sa malo ulja prepecite u rerni.“

Ona ima savet i kako da zbog prebranca izbegnete probleme s varenjem.

„Potopite ga uveče s malo sode bikarbone da omekša opna, isperite, bacite prvu vodu, pa kuvajte. Suhomesnate namirnice prethodno obarite da izbace višak soli i masnoće i tada završite kuvanje. Nema potrebe da prebranac zapržavate, već dodajte sušenu papriku u toku kuvanja.“

***

Bonus video: Kurkuma – neizostavni začin orijentalne kuhinje

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

TikTok

Pinterest

Instagram