Njihovo kraljevsko visočanstvo Palačinke: Svi recepti na jednom mestu

Palačinke
Foto: Shutterstock

Palačinke imaju fascinantnu i bogatu istoriju koja seže unazad do antičkih vremena. Prvi zapisi o sličnim jelima potiču iz starih Grčke i Rima, gde su se pravile tanke tortilje od jednostavnih sastojaka poput brašna, vode i ulja. Ove tortilje su se često punile raznim namirnicama, a služile su se kao brz obrok ili užina.

Tokom srednjeg veka, palačinke su postale popularne širom Evrope. Različite verzije su se razvijale u različitim regijama, a svaka kultura je dodavala svoj pečat. U Francuskoj, palačinke su posebno zablistale, naročito u obliku crêpes, koje su postale pravi simbol francuske kuhinje. Francuzi su eksperimentišući s različitim punjenjima i tehnikama pripreme stvorili mnoštvo varijacija.

Kako su vekovi prolazili, palačinke su se prilagođavale i obogaćivale raznim sastojcima. Danas ih možemo naći u različitim oblicima i vrstama širom sveta, a popularne su kao doručak, desert, pa čak i kao glavno jelo. Svaka kultura ima svoje posebne recepture i načine serviranja, što samo dodatno obogaćuje tradiciju ovog jela.

Flambirane palačinke

Flambirane palačinke
Foto: Shutterstock

Specijalitet Krep Suzet (Crêpes Suzette) su francuske palačinke specifične po tome što se serviraju sa posebnim sosom od pomorandže, maslaca, šećera i likera, obično Grand Marnier ili Cointreau. Na kraju se flambiraju, odnosno poliju konjakom i zapale.

Sastojci:

200g brašna

2 jaja

2dl mleka

limunova korica

prstohvat soli i šećera

Za preliv:

25 g putera

70 g šećera

sok od pola limuna

sok od 2-3 pomorandže

pola čašice likera od pomorandže

konjak za flambiranje

Priprema:

Ispecite palačinke u tiganju na klasičan način, tanke. U tiganju otopite maslac, dodajte šećer i mešajte dok se ne otopi. Dodajte sok i koru od pomorandže, pa prokuvajte nekoliko minuta dok se tečnost ne redukuje, a sos dobije srednju gustinu. Na kraju dodajte liker i promešajte.

Palačinke preklopite ili savijte, stavite ih u tiganj sa sosom i zagrejte nekoliko minuta. Pazite da tiganj bude na vatri, zatim pažljivo zapalite liker (budite oprezni!). Ostavite da gori dok plamen ne nestane.

Poslužite tople palačinke prelivene sosom od pomorandže.

Američke palačinke

Američke palačinke
Foto: Shutterstock

Američke palačinke se od naših razlikuju po debljini i veličini. Kada se ispeku, one su debele oko pola centimetra. Dok su još vruće premazuju se s malo maslaca, slažu jedna na drugu, a onda se, klasično američki, preliju javorovim sirupom i služe uz hrskavu prepečenu slaninicu.

Sastojci:

200 g brašna

1 prašak za pecivo

1 kašičica soli

1 kašičica šećera

250 ml mleka

1 jaje

3 kašike otopljenog maslaca

Priprema:

U posudi pomešaj brašno, prašak za pecivo, so i šećer. U sredini napravi rupu pa dodaj mleko, jaje i otopljeni maslac. Mešaj dok ne dobiješ gustu smesu. Ako je potrebno, dodaj još mleka ili brašna. Kockicom maslaca premaži zagrejan tiganj pa peci manje i deblje palačinke. Peci dok ne poprime zlatnu boju sa svake strane, minut do dva.

Holandske palačinke

Holandske palačinke iz rerne
Foto: Shutterstock

Dutch baby pancakes, odnosno holandske palačinke iz rerne su vazdušaste i ukusne, a savršene su za doručak ili užinu.

Sastojci:

3 jaja

120 ml mleka

120 g brašna

1 kašičica vanilin šećera

Prstohvat soli

2 kašice otopljenog maslaca

Prah šećer (za posipanje, opcionalno)

Sveže voće, sirup ili sladoled (za serviranje, po želji)

Priprema:

U velikoj posudi umutite jaja dok ne postanu penasta. Dodajte mleko, brašno, vanilin šećer i so. Miksajte dok ne dobijete glatku smesu.

Zagrejte rernu na 220°C. U okrugli pleh ili tiganj koji može da se stavlja u rernu (prečnika oko 25 cm) stavite otopljeni maslac i stavite ga u zagrejanu rernu na nekoliko minuta dok se maslac ne zapeni.

Izvadite tiganj iz rerne i brzo sipajte smesu u tiganj preko rastopljenog maslaca. Vratite tiganj u rernu. Pecite 20-25 minuta, ili dok ne naraste i ne dobije zlatnu boju. Izvadite iz rerne, pospite prah šećerom i dodajte sveže voće, sirup ili sladoled po želji.

Ruske palačinke

Ruske palačinke
Foto: Shutterstock

Blini su po sastojcima slične našem klasičnom receptu, ali se testo pravi malo gušće i peku se tako da budu deblje od onoga što francuzi nazivaju „crêpe“. Na našem sajtu možete se podsetiti sa čim se jedu ruske palačinke, a evo kako se spremaju.

Sastojci:

1 šolja višenamenskog brašna

manje od kašičice soli

pola kašičice praška za pecivo

200 ml mleka

1 veliko jaje ili 2 mala

2 kašike putera

Priprema:

Pomešajte u posudi brašno, so i prašak za pecivo. Sa strane umutite jaje, mleko i 1 kašiku otopljenog putera. Umešati u mešavinu brašna dok smesa ne postane homogena.

Zagrejte 1 kašiku putera u velikom tiganju na srednje niskoj vatri. Peče se nekoliko blinija odjednom, tako što kašikom sipate testo na zagrejani tiganj. Kad se pojave mehurići, nakon minut, dva, prevrnite špatulom i pecite dok ne porumene, još oko 1 minut. Ređajte ih na tanjir obložen papirnim ubrusom kako bi papir upio višak masti.

Ponovite dok ne potrošite celu smesu i filujte po želji, tople ili hladne.

Francuske palačinke

Francuske palačinke
Foto: Shutterstock

Francuske palačinke su specifične po tome što se u testo stavljaju maslac, so i šećer, tako da mogu da se jedu i sa slatkim i sa slanim nadevima.

Sastojci:

2 velika jaja ili 3 mala jaja

250 ml mleka

1 šolja brašna (120 g)

45 g rastopljenog maslaca

2 zrele kruške

150 g buđavog sira (poput Roqueforta ili Gorgonzole)

Med ili balzamiko (po želji, za serviranje)

Priprema:

U velikoj posudi pomešajte brašno, jaja, mleko, šećer i so i 40 g maslaca. Miksajte dok ne dobijete glatku smesu. Ostavite smesu da odstoji u frižideru najmanje jedan sat (a može da stoji i do dva dana).

Zagrejte tiganj na srednjoj temperaturi i dodajte malo preostalog maslaca. Pecite palačinke na klasičan način.

Na svaku palačinku stavite nekoliko kriški buđavog sira i kriške kruške. Preklopite palačinku na pola ili je savijte. Poslužite tople palačinke uz malo meda ili balzamiko kisele, po želji.

Švedske palačinke od krompira

Švedske palačinke od krompira
Foto: Shutterstock

Raggmunk na prvu može zvučati kao neki lik iz skandinavske mitologije, ali radi se o tipičnim švedskim palačinkama od krompira koje se najčešće poslužuju sa slaninom i džemom od višanja ili brusnice.

Sastojci:

475 ml mleka

90 g brašna

1 jaje

800 g krompira

2 kašičice soli

6 kriški slanine

džem od brusnice ili višnje

maslac

Priprema:

U posudi umutite mleko i brašno. Zatim dodajte jaje i so. Krompir narendajte i umešajte u smesu. Ostavite da odstoji 30 minuta.

U tiganju zagrejte puno maslaca pa zagrabite smese kao za deblje, američke palačinke.

Pržite na srednje jakoj vatri s obe strane dok palačinka ne porumeni i postane hrskava na ivicama, oko 4 minuta po strani. Dok se palačinke peku, u drugom tiganju ispržite slaninu tako da bude hrskava.

Tople krompirove palačinke poslužite s prženom slaninom i pekmezom od brusnica ili višanja.

Posne palačinke

Posle palačinke
Foto: Shutterstock

Tokom posta, ako se pridržavate pravila ishrane, klasične palačinke nisu na spisku dozvoljene hrane. Ali kod proverenog recepta za posne palačinke nisu vam potrebna ni jaja ni mleko, pa možete da uživate.

Sastojci:

500 ml tople vode

250 g brašna

1/2 kašičice praška za pecivo (ili sode)

10 g vanilin šećera

prstohvat soli

3 kašike ulja + ulje za prženje

Priprema:

U toplu vodu dodajte prašak za pecivo sa prosejanim brašnom, vanilin šećer, so i ulje, pa umutite.

Ostavite da smesa za palačinke odstoji 15-30 minuta i onda pecite jednu po jednu palačinku.

FIlujte ih medom i orasima, pireom od jabuka, džemom ili nekim drugim posnim namazom i pospite bobičastim voćem.

Palačinke od heljde

Palačinke od heljde
Foto: Shutterstock

Palačinke od heljdinog brašna vole mnogi jer su zapravo zdravija opcija u odnosu na one klasične, odlične su za one koji brinu o liniji jer ne goje, a vrlo su ukusne.

Sastojci:

4 pune kašike heljdinog brašna

4 pune kašike integralnog brašna

1½ kašičice praška za pecivo

prstohvat soli

1 jaje

150 ml mleka po želji

1 kašika maslinovog ili biljnog ulja po želji, plus za prženje

Priprema:

Prosejte brašno, prašak za pecivo i so u posudu za mešanje. U posebnoj posudi umutite jaje sa mlekom i uljem dok se dobro ne umeša. Dodajte tečne sastojke suvim sastojcima i mešajte dok se sve lepo ne sjedini.

Zagrejte tiganj na srednje jakoj vatri, pa dodajte malo ulja. Onda tiganj pažljivo obrišite ubrusom.

Sipajte smesu kutlačom u tiganj, ali tako da palačinke budu za nijansu deblje od onih od klasičnog brašna da ne bi pucale.

Pržite sa obe strane po oko 45 sekundi, odnosno dok ne počnu da se lepo odvajaju od tiganja.

A sa čim se jedu palačinke od heljde pogledajte na sajtu Zadovoljne.

Crne palačinke

Crne palačinke
Foto: Shutterstock

Kakao palačinke sa maskarponeom nisu klasična srpska poslastica, ali su savršen izbor za one koji uvek vole da probaju prefinjene ukuse.

Sastojci za krem od maskarponea:

250 g maskarponea

250 ml pavlake za šlag

100 g šećera u prahu

korica 1/2 limuna

1 kašika ekstrakta vanile

Sastojci za testo:

150 ml mleka

2 velika jajeta

300 g brašna

400 ml mineralne vode

50 g kakaoa

prstohvat soli

ulje za prženje

višnje iz kompota

Priprema:

Pavlaku za šlag ostavite u zamrzivaču 10 minuta pre pripreme. Miksajte je sa šećerom dok ne dobijete šlag. Maskarpone kratko izmiksajte s ekstraktom vanile i rendanom koricom limuna, pa pomešajte s umućenom pavlakom i prebacite u frižider.

Jaja posolite i izmešajte, pa im postupno dodajte mleko, kakao, brašno i mineralnu vodu sve dok ne dobijete smesu za palačinke bez grudvica.

Zagrejte ulje na tiganju, pa od smese ispecite palačinke. Kada se ohlade, napunite ih smesom od maskarponea i višnjama iz kompota i poslužite

Slane palačinke

Slane palačinke
Foto: Shutterstock

Na portalu Zadovoljna objavili smo recept iz sveske jedne mama Goce koji ona sprema za slavsku trpezu, a kojih gosti ne mogu da se zasite. Pogledajte na ovom linku kako se spremaju čuvene slane palačinke punjene mlevenim mesom.

Palačinke sa 1.000 rupica

Palačinke sa 1.000 rupica
Foto: Shutterstock

Ovo je ukusna marokanska poslastica koja se na severu Afrike obično služi uz med. Možete ih pripremiti i u blenderu, ali ih zatim ostavite pola sata da odstoje na sobnoj temperaturi.

Pogledajte na našem sajtu recept za palačinke sa 1.000 rupica.

Klasične srpske palačinke

Palačinke
Foto: Shutterstock

Većina domaćica na našim prostorima klasične palačinke sprema na svoj način. Neke dodaju kiselu vodu, neke običnu, neke koriste samo mleko. Recept koji vam predstavljamo ima i jedan „tajni sastojak“ koji ćete retko videti u ovom jelu. O čemu se radi podsetite se na našem sajtu, gde smo objavili recept za klasične srpske palačinke.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

TikTok

Pinterest

Instagram