Kineski fenjer, fizalis ili peruanska jagoda – sve su to različiti nazive iste biljke koja u jesen pokazuje svoje najlepše ruho.
Kineski fenjer ili Physalis nalik je malim lampionima ili fenjerima narandžasto-crvene boje, krhkim na dodir, koji su neizostavni deo jesenjih dekoracija. Dovoljno je grančice s „lampionima“ postaviti u vazu bez vode te tako osušene dugo mogu biti upečatljiv ukras doma, piše Zadovoljna.hr.
KAKO UZGAJATI KINESKI FENJER?
Želite li iduće jeseni i sami uživati u malim „lampionima“ iz svog dvorišta ili balkona, vrlo ih jednostavno možete i sami uzgajiti.
Kineski fenjer najčešće se uzgaja iz semenki, no može se i zasaditi gotova sadnica. Seje se ili u proleće ili u jesen, i to odmah na gredice, ako imate vrt. Važno je da se semenke prekriju s do 3 cm komposta ili humusa (prim. aut. veštačko đubrivo) kako bi se tlo nahranilo te kako bi seme ujedno bilo zaštićeno od zimskih niskih temperatura.
Ako kineski fenjer želite uzgajati kao ukras svoje terase, tokom zime treba ga smestiti u zatvorene prostorije. Tada mu treba i mnogo manje vode nego tokom toplijih meseci.
Ova biljka pogodna je za balkone i bašte koju su okrenuti prema južnoj ili zapadnoj strani sveta. Cvetaće belim, neupadljivim sitnim cvetovima, a upravo će iz njih nastati mali, narandžasti „lampioni“.
KINESKI FENJER NIJE SAMO UKRAS – JESTIV JE
Kada sazru, narandžasta membrana oko plodova polako će početi da se suše i poprimati smećkastu boju, a iz njih će početi viriti narandžaste loptice, nalik malim plodovima paradajza. Upravo je to plod biljke koji je jestiv kod nekih sorti. Ti su plodovi slatko-kiselog ukusa.
Može se jesti kao dodatak u voćnim salatama te je pogodan za pravljenje kolača, džemova, sokova i koktela. Plod sadrži ugljene hidrate, proteine i malo masti, a smatra se i odličnim antioksidantom.
Njegova konzumacija povoljno utiče na povišeni krvni protisak i dijabetes te se smatra jednom od najlekovitijih biljaka u botanici.
Zbog velikih količina vitamina C koje sadrži, utiče i na podizanje imuniteta te tako i na neki način štite od sezonskih prehlada i gripa.
Ipak, omotač koji štiti plod, odnosno „lampion“ je otrovan, pa pripazite ako imate kućne ljubimce.
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: