Pogledajte naš izbor sobnog cveća koje je omiljeno s razlogom.
Dom nije dom bez lepih biljaka jer cveće kao malo šta može da unese svežinu i prijatnu energiju u prostor u kom boravimo. Neko sobno cveće je malo teže za održavanje, neko lakše, ali ako imate prave savete, uspećete da ga negujete kako treba.
Zamija (Zamioculcas zamiifolia)
Ako tražite kućnu biljku koja nije zahtevna za održavanje, a izgleda prelepo, tu je zamija.
To je tropska biljka sa sjajnim, zelenim listovima i uspravnim stabljikama.
Vrlo je otporna, voli indirektno svetlo i dobro drenirano zemljište.
Lirasti fikus (Ficus Lyrata)
Lirasti fikus svakom domu da svež izgled, a posebno dobro deluje u većim prostorima.
Prirodno jače svetlo je važno da bi se veliki listovi razvijali, pa ga postavite blizu prozora koji gleda na jug ili istok.
Lirasti fikus zalivajte tek kad se zemlja osuši, pišu na sajtu thespruce.com.
Fikus bendžamin
Ficus benjamina, poznat i kao „plačljiva smokva“, popularna je sobna biljka koja se odlikuje gustim, perastim, tamnozelenim listovima koji često vise sa tankih grana, stvarajući elegantan, padajući oblik. Ova biljka može rasti i kao drvo u većim prostorima, a često se koristi kao ukrasna biljka u unutrašnjim prostorima zbog svoje lepote i sposobnosti da čisti vazduh.
Ficus benjamina preferira indirektnu svetlost i toplo, vlažno okruženje, ali je osetljiv na promene u uslovima, pa treba izbegavati nagle temperaturne promene i suvi vazduh.
Fikus Gumijevac (Ficus elastica)
Ficus elastica, poznat i kao „guma biljka“, tropska je biljka koja se odlikuje velikim, kožastim, tamnozelenim listovima, koji mogu biti i crvenkasti ili bledozeleni, zavisno od varijante. Ova biljka je vrlo popularna zbog svog impozantnog izgleda i sposobnosti da raste u visinu, a često se koristi kao ukrasna biljka u enterijerima.
Ficus elastica voli svetlo, ali ne direktnu sunčevu svetlost, i toplo, vlažno okruženje, a takođe je poznata po svojoj otpornosti na suve uslove i nisku potrebu za zalivanjem.
Kineski dolar (Pilea peperomioides)
Ova biljka je idealna za minimalistički uređen prostor, ali generalno dobro dođe u svaki dom jer se veruje da priziva novac.
Voli indirektno svetlo i posebno lepo izgleda u visećim saksijama.
Redovno je zalivajte.
Zeleni ljiljan (Chlorophytum comosum)
Poznato i kao biljka pauk, ovo cveće je dugo vrlo popularno.
Nije zahtevno, prija mu indirektno svetlo i dobro drenirano zemljište.
Orhideja (Orchidaceae)
Orhideje su među najlepšim cvećem na planeti i svaki dom će učiniti posebnim.
Ima ih u raznim bojama, od roze do žute.
Postoje hiljade različitih vrsta, a većina traži posebnu negu, pa zato treba znati savete za gajenje orhideja.
Ženska sreća (Spathiphyllum)
Ovo cveće sa gracioznim belim cvetovima deluju vrlo lepo, a nije zahtevno za negu.
Uspeva i pri slabom osvetljenju, ali mu je potrebna redovna vlaga.
Aloe vera
Ova lekovita biljka je ujedno i ukrasna, a kao i većina sukulenata, voli suvo peščano tlo i jako svetlo.
Prija joj vlažnost od 30 do 50 procenata.
Krasula (Crassula ovata)
Drvo para je biljka koja je uvek dobar izbor za dom jer je upečatljiva.
Nemojte je puno zalivati i dajte joj dosta svetla da joj ne bi opadali listovi.
Voli dobro drenirano tlo.
Afrička ljubičica (Streptocarpus ionanthus)
Cvetovi afričke ljubičice su prekrasni, a najbolje će uspevati na umerenom svetlu i uz umereno zalivanje.
Zemljište treba da bude dobro drenirano, ali vlažno.
Prija joj vlažnost vazduha od 50 do 70 procenata.
Sanseverija (Dracaena trifasciata)
Poznata i kao indijansko pero i svekrvin jezik, ova biljka je jedna od najotpornijih, a najlepših.
Lako se prilagođava svim uslovima, samo ne bi trebalo da je često zalivate – zimi jednom mesečno.
Difenbahija
Elegantna difenbahija sa svojim šarenim listovima voli jako svetlo i umerenu vlagu.
Najbolje se uklapa u veće prostorije.
Mnogi je gaje jer deluje vrlo raskošno.
Kroton (Codiaeum variegatum)
Biljka kroton izgleda vrlo zanimljivo, s tim što treba znati da joj prija jaka svetlost da bi joj listovi bilio tako lepo šareni.
Voli vlažno i dobro drenirano zemljište.
Filodendron (Philodendron hederaceum)
Filodendron sa listovima u obliku srca je omiljen iz ove porodice biljaka.
Nije zahtevan i uspeva i na jačem i na slabijem svetlu.
Vlažnost vazduha koja mu odgovara je od 50 do 80 procenata.
Lepezasta palma (Livistona chinensis)
Livistona chinensis, poznata i kao kineska palma odnosno lepezasta, tropska je biljka koja se odlikuje dugim, uskim, zakrivljenim listovima koji formiraju elegantnu, ujedno i raskošnu krošnju u obliku lepeze. Ova palma je otporna i može rasti u različitim svetlosnim uslovima, ali preferira indirektnu svetlost i tople, vlažne uslove.
Zalivanje Livistona chinensis je potrebno kada je gornji sloj zemlje suv, obično svake 1-2 nedelje, ali treba paziti da se ne pretera, jer stajaća voda može uzrokovati truljenje korena. Zimi zalivanje treba smanjiti, jer biljka usporava rast. Takođe, biljka voli vlažnu atmosferu, pa je povremeno prskanje listova korisno za njen zdrav rast.
Brdska palma (Chamaedorea elegans)
Chamaedorea elegans, poznata i kao „elegantna palma“ ili „neon palma“, jeste mala, tropska palma koja je vrlo popularna kao sobna biljka zbog svojih finih, perastih listova i kompaktnog rasta. Ova palma dobro podnosi slabiju svetlost, ali preferira indirektnu svetlost i vlažno okruženje, što je čini idealnom za unutrašnje prostore.
Zalivanje treba da bude umereno – biljka voli vlažnu zemlju, ali ne podnosi prekomerno zadržavanje vode, pa je najbolje zalivati kada je gornji sloj zemlje suv na dodir, obično svake 1-2 nedelje. Zimi, kada rast usporava, zalivanje treba smanjiti. Takođe, biljka voli visoku vlažnost, pa je povremeno prskanje listova korisno za njen zdrav rast.
Areka palma (Dypsis lutescens)
Dypsis lutescens, poznata i kao „areka palma“ ili „žuta palma“, tropska je palma koja se odlikuje tankim stabljikama i dugim, perastim listovima u obliku lepeze, koji biljci daju elegantan izgled. Ova palma voli svetlo, ali treba da bude zaštićena od direktnog sunčevog zračenja, jer to može prouzrokovati opekotine na listovima.
Zalivanje areka palme treba obaviti kada je gornji sloj zemlje suv na dodir, obično svake 1-2 nedelje, vodeći računa da se ne pretera, jer stajaća voda može uzrokovati truljenje korena. Zimi, kada rast usporava, zalivanje treba smanjiti. Takođe, biljka voli visoku vlažnost, pa je povremeno prskanje listova ili korišćenje ovlaživača vazduha preporučljivo za njen zdrav rast.
Rajska palma
Howea forsteriana, poznata i kao „kentijska palma“ ili „rajska palma“, elegantna je tropska palma koja se odlikuje dugim, perastim, tamnozelenim listovima i uspravnim stabljikama, što je čini popularnim izborom za unutrašnje prostore. Ova palma je otporna i može rasti u različitim svetlosnim uslovima, ali najbolje se razvija na mestu sa indirektnim svetlom i u toplim, vlažnim uslovima.
Zalivanje Howea forsteriana treba obaviti kada je gornji sloj zemlje suv na dodir, obično svake 1-2 nedelje, pazeći da se ne pretera, jer prekomerno zalivanje može dovesti do truljenja korena. Zimi, zalivanje treba smanjiti, jer biljka usporava rast. Takođe, voli visoku vlažnost, pa je preporučljivo povremeno prskanje listova ili korišćenje ovlaživača vazduha za njen zdrav rast.
Satenski potos (Scindapsus pictus)
Satenski potos je vrlo interesansna biljka koju nije teško negovati i dobra je za početnike.
Zalivajte je po potrebi, tek kada se prstom uverite da je par gornjih centimetara zemlje suvo.
Monstera (Monstera deliciosa)
Monstera je tropska biljka koja potiče iz Srednje Amerike. Poznata je po velikim, kožastim listovima sa karakterističnim otvorima i izrezima, koji joj daju prepoznatljiv izgled. Idealna je za unutrašnje prostore, jer preferira indirektnu svetlost i vlažno okruženje.
Monstera se zaliva kada je gornji sloj zemlje suv na dodir. Tokom leta, kada je biljka u fazi aktivnog rasta, zalivajte je otprilike svaka 1-2 nedelje, dok zimi, kada rast usporava, zalivanje možete smanjiti na svake 2-3 nedelje. Važno je da se izbegne stajaća voda u podlošku, jer prekomerno zalivanje može dovesti do truljenja korena. Preporučuje se da zemlja bude vlažna, ali ne previše mokra.
Anturijum (Anthurium)
Anturijum, često nazivan i „muški cvet“, tropska je biljka poznata po svojim sjajnim, crvenim ili ružičastim cvetovima i velikim, tamnozelenim listovima. Cveće je zapravo modifikovan list, poznat kao spata, dok je prava cvast, poznata kao spadiks, žute boje.
Ova biljka voli tople, vlažne uslove i indirektnu svetlost, te je popularna kao ukrasna biljka u enterijerima.
Zalivanje anturijuma treba da bude umereno – biljku treba zalivati kada je gornji sloj zemlje suv na dodir, obično na 1-2 nedelje, dok zimi, kada rast usporava, zalivanje treba smanjiti. Bitno je izbegavati stajaću vodu u korenima jer to može dovesti do truljenja. Takođe, biljka voli visoku vlažnost, pa je povremeno prskanje listova korisno za njen rast i zdravlje.
Šeflera (Schefflera)
Šeflera je poznata i kao kišobran biljka, a odlikuje se velikim, sjajnim listovima raspoređenim u obliku kišobrana, što joj daje prepoznatljiv izgled. Biljka je otporna i lako se prilagođava različitim uslovima, ali najbolje raste na mestu s indirektnom svetlošću i u toplim, vlažnim uslovima.
Zalivanje šeflere treba obaviti kada je gornji sloj zemlje suv na dodir, obično svake 1-2 nedelje, uz oprez da se ne pretera, jer prekomerno zalivanje može dovesti do truljenja korena. Zimi, kada biljka usporava rast, zalivanje treba smanjiti. Šeflera takođe voli visoku vlažnost, pa je povremeno prskanje listova preporučljivo za njen zdrav rast.
Adam (Alocasia odora)
Alocasia odora je impresivna biljka koja se odlikuje velikim, srebrnastozelenim listovima u obliku srca i izraženim venama, što joj daje spektakularan izgled. Ova biljka voli toplo i vlažno okruženje, a najbolje raste na mestu s indirektnim svetlom, jer direktna sunčeva svetlost može oštetiti njene listove.
Zalivanje Alocasia odora treba biti umereno, najbolje kada je gornji sloj zemlje suv, obično svake 1-2 nedelje, pazeći da se izbegne stajaća voda, jer to može uzrokovati truljenje korena. Zimi zalivanje treba smanjiti, jer biljka usporava rast. Alocasia odora voli visoku vlažnost, pa je preporučljivo povremeno prskanje listova ili korišćenje ovlaživača vazduha kako bi se obezbedili optimalni uslovi za njen zdrav rast.
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: