Kako da od stančića napraviš „stančugu“: 7 neočekivanih trikova stručnjaka za uređenje malog prostora

Mali prostor, velike želje - koje nisu neostvarive.

Kad je reč o malim prostorima, dobri trikovi za (bar) vizuelno povećanje skučenog enterijera uvek dobro dođu. A uz ovih sedam saveta postići ćete optičku iluziju i vizuelno prostor učiniti većim.

Garderoberi s ogledalima odličan su primer toga kako dizajnerski trikovi mogu maleni prostor da učine većim. „Više se radi o percepciji nego o stvarnosti“, kaže Chi-Thien Nguyen, načelnik departmana za dizajn enterijera i dizajna očuvanja na Savana Koledžu za umetnost i dizajn.

„Želite da pravite stvari na način koji ostavlja utisak veće količine vazduha i prostora.“ Načini na koje profesionalci vizuelno i mentalno proširuju prostor mogu biti očiti (uklanjanje nereda) i iznenađujući (korišćenje tamnih zidova). Evo kako da mala soba izgleda – i čini se – većom.

Obojite celu sobu u istu boju

Uvreženo pravilo o bojenju plafona u belo i zidova u drugu boju ne vredi ako vam je cilj da vizuelno proširite prostoriju. „Ono što želite da stvorite jeste omotač prostranosti u maloj prostoriji, stoga upotrebite istu boju od poda pa sve do plafona“, kaže dizajnerka enterijera Kīyonda Powell iz DC-a.

Neki profesionalci preferiraju korišćenje svetlijih boja kako bi bolje oponašale, ili reflektovale, prirodno svetlo. Ali drugi dizajneri prihvataju tamne i dramatične boje, tvrdeći da duboke nijanse kao što je tamnoplava na sva četiri zida (i plafonu) mogu prizvati „neku vrstu prostranstva u prostoru, gde ne vidite žarišnu tačku i ne znate gde su granice sobe“, kaže Nguyen.

Okačite predimenzionirano umetničko delo

Vizuelno proširite svoj prostor zidnim muralom, velikom slikom pejzaža ili velikom fotografijom oblaka ili morskog pejzaža. „Osećaćete se kao da ulazite u pravu scenu“, kaže dizajnerka enterijera s Menhetna Kati Greene Curtis. Tapete, posebno „prigušeni“ uzorci koji prikazuju isprepleteno cveće ili one u kineskom stilu mogu imati sličan efekat. Takvo uređenje zaista može podići celokupan utisak prostorije. Ipak, držite se uzoraka u jednoj ili dve boje jer stil duginih nijansi može kreirati vizuelni nered i učiniti prostor skučenim.

Dodajte reflektujuće površine

Poznato je da ogledala čine prostor većim. Ali druge reflektujuće površine – plafoni s visokim sjajem, lakirani nameštaj, sjajne pločice na kuhinjskoj pozadini – imaju sličan učinak i bacaju svetlost i stvaraju iluziju prostranosti. Samo budite sigurni da postoji ili prirodno ili veštačko svetlo kako bi vaš sjajni element imao nešto što će reflektovati.

Privucite pažnju

Vertikalan prostor vrlo je vredan u malim prostorima ne samo za skladištenje, već i za privlačenje pogleda gore. Zavese koje se montiraju uz plafon i kuhinjski ormarići i ugradne police do vrha zida stvaraju utisak prostranosti. „Čak i ako vam plafon nije tako visok, visoko uzglavlje ili kose pruge na zidu ili zavesama podižu celokupan izgled’, kaže Curtis.

Odaberite pravu veličinu, ali i pravu količinu nameštaja

Mala soba, maleni nameštaj? Ne tako brzo. „Ako imate mali prostor i malu sofu, maleni sto i malu stolicu, soba će izgledati poput kućice za lutke“, kaže Kate Watson-Smyth, britanska blogerka koja stoji iza „Mad About the House“ i autorka knjige „Home: The Way We Live Now“.

Umesto toga, razmišljate strateški. Možete odabrati najveću veličinu dušeka koju vaš mali budoar može da primi, ali odaberite visoko uzglavlje kako biste stvorili iluziju visine plafona i odustanite od podnožja. Zidne noćne lampe eliminišu potrebu za naguravanjem noćnih ormarića i lampi. Naime, što više stvari strpate u sobu, činiće se manjom. Za mali dnevni boravak možda ćete odabrati ravni kauč, a ne ugaoni, ali budite sigurni da ima niski profil. Naime, što je veća udaljenost između vrha sofe i plafona, to će se soba činiti višom i većom.

Isto važi i za ostali nameštaj – sofa s vidljivim nogama više će smanjiti prostor od garniture s lajsnama, dok će trpezarijski sto sa staklenom pločom kreirati prostranost i sve učiniti manje pretrpanim.

Nemojte sav nameštaj gurati uza zid

U prostoriji koja ima problema s kvadraturom primamljivo je postaviti sav nameštaj uza zidove kako bi se povećao prostor. „Ali ako sve priljubite uza zid, šalje se poruka da nije bilo dovoljno prostora da se nameštaj pomakne napred“, kaže Watson-Smyth. Umesto toga, slobodno dodajte jedan ili dva „lebdeća“ komada namešta, naročito niski kauč ili zaobljenu stolicu. Tako ćete u prostoriji stvoriti utisak prozračnosti. Takođe je vrlo koristan savet držati minimalno 45 cm razmaka između „lebdećeg“ komada i ostalog nameštaja – upravo je to prava udaljenost koja će sprečiti da prostorija deluje pretesno.

Držite vidike otvorenim

Ali pre svega nemojte blokirati pogled u malom prostoru, bez obzira na to imate li velike prozore ili ne. Ako imate izvrstan pogled, iskoristite ga tako da se odreknete zavesa ili birajte one vrlo jednostavne. „Brisanje granice između spoljnog i unutrašnjeg stvarno može proširiti prostor“, kaže Lisa Tucker Cross, koja drži kurs o dizajnu malih kuća na Rhode Island School of Design. „Možete čak postaviti mnogo biljaka blizu prozora, tako da se čini kao da vaš vrt počinje unutra i jednostavno se širi“, dodaje, piuše tportal.hr.

BONUS VIDEO:

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

TikTok

Pinterest

Instagram