Veliki vodič Halo bebe: Šta te čeka u drugom mesecu bebinog života

halo beba
Foto: Sebastian Duda / Panthermedia / Profimedia;Shutterstock

Najveći izazov - bebina stolica.

Svaki dan sa bebom je izazov za sebe. Neretko se roditeljima čini da se situacija menja iz časa u čas i da nikako ne mogu da uhvate ritam sa svojim mališanom. U svemu se ipak izdvajaju određeni obrasci, pa se tako iz meseca u mesec prepoznaju glavni izazovi za roditelje koje sa sobom donosi dolazak bebe.

Iz Telefonskog savetovališta Halo beba Gradskog zavoda za javno zdravlje Beograd izdvajaju koji su to ključni izazovi u drugom mesecu bebinog života i kako ih što bolje proći.

Drugi mesec bebe – period usklađivanja i formiranja prvih rutina

„U položaju na stomaku beba pokušava da se podiže, pravi fine pokrete rukama i nogama, okreće glavu na jednu, pa na drugu stranu, povremeno drži šake otvorene i manipuliše njima, pokušava da prati očima kretanje ljudi, oglašava se, proizvodi različte zvuke kad je uznemirena, gladna, kad hoće da je uzmete I još mnogo toga… Pored ovih značajnih veština koje beba treba da savlada i nauči, roditelje često brine bebina stolica.“

Koliko često beba od 2 meseca treba da ima stolicu

Bebina stolica može da bude velika muka za roditelje – koliko često beba treba da ima stolicu, šta ako nema stolicu nekoliko dana, šta je normalno, a šta je znak za uzbunu…

Iz Savetovališta Halo beba kažu kako sve to izgleda od prvih bebinih dana.

„Odmah po rođenju u prvih nekoliko dana beba može da ima tamniju, “katranastu” stolicu. To je tzv. mekonijum, zelenkasto-crna gusta supstanca. Još dok je beba bila u maminom stomaku, bebina creva su se punila nekim nusproduktima i nakon rođenja važno je da se mekonijum u celosti izbaci. To je dobar znak aktivnog rada bebinih creva. U narednim danima izgled stolice je zlatnožut, pa zrnasto zlatnožut ili može biti u nijansama do boje senfa“, kažu iz Halo bebe.

Pritom, neke bebe odmah nakon sisanja daju do znanja da im creva dobro rade i izbace stolicu.

Gasreokolični refleks i zelena stolica

„Ta pojava se zove gastrokolični refleks. Nezrela bebina creva reaguju na unos nove količine mleka. Neke bebe stenju, napinju se, grče, čini se da je stolica tvrda, pa teško izlazi, a kada se pogleda, sadržaj je mekan, bez primesa tvrde stolice. Ako je stolica zelena ili ima primesa zelenog sadržaja, to nije takozvana stolica gladi, kako se najčešće posumnja. Obično je obojena u zeleno zbog mamine ishrane ili pak beba pije mlečnu formulu obogaćenu gvožđem.“

Da bude sasvim jasno – sve su ovo normalne pojave za nezrela bebina creva, kažu naše sagovornice.

„Proći će i nekoliko nedelja pre nego što se izgled bebine stolica ustali. Individualnost podrazumeva da neke bebe imaju stolicu više puta dnevno, a neke jednom u par dana.“

A koliko će beba imati stolica u toku dana, zavisi od više faktora: individualnih (svi smo mi različiti), ali i spoljnih (od toga da li sisa ili pije mlečnu formulu, od zdravstvenog stanja).

Situacije koje mogu da zabrinu roditelje bebe od 2 meseca

Pojedine situacije umeju jako da zabrinu roditelje.

„Pojava končića krvi ili tragova sveže krvi na stolici bebe može veoma zabrinuti roditelje, ali najčešće se ne radi o ozbiljnom problemu. Ipak, uvek konsultujte pedijatra da biste sa sigurnošću utvrdili o čemu se radi.“

Ispostavlja se da do ove pojave može doći zbog nezrelog imunosistema creva i preosetljivosti na proteine hrane ili postojanja ranica na analnom otvoru.

„Pojava krvi u stolici je češća kod beba koje su na ishrani mlečnom formulom u odnosu na decu koju majke doje zbog različitog odnosa proteina u sastavu mleka. Povećana osetljivost na proteine kravljeg mleka retko se može javiti i kada dete isključivo sisa. Količina proteina mleka koje majka unese kroz svoju ishranu, a koja dospe u majčino mleko je mala, ali kod nekih beba ipak može dovesti do pojave krvi u stolici.“

Kada je reč o preosetljivosti na proteine hrane, sveža krv se javlja odvojeno od ostatka stolice, obično već u prvom mesecu po rođenju.

„Vidljiva je golim okom, u vidu je končića, a u stolici može, ali i ne mora da bude primesa sluzi. Ova deca izgledaju najčešće zdravo, lepo su raspoložena, ne plaču, a drugi simptomi obično nisu prisutni – nema povraćanja, proliva, nadutosti stomaka.“

Iz Halo bebe napominju da je potrebno pratiti bebino opšte stanje i njeno ponašanje.

„Ako je beba vesela, lepo jede, uredno mokri, spava, najčešće je sve je u redu. Ako je uznemirena, kenjkava, ne spava dobro, plače često, odbija obroke, ima nadut – tvrd stomačić, a ne izbacuje gasove, to nisu baš dobri znaci. A ako još počne i da povraća, hitno treba konsultovati pedijatra.“

Na koliko sati jede beba od 2 meseca

Osim toga, u ovom periodu bebinog života često pitanje roditelja je na koliko sati teba da jede beba od dva meseca.

Naravno, sve je individualno, ali prosečno beba dva meseca starosti obično jede na svaka tri do četiri sata.

Koliko beba treba da jede u 2. mesecu?

Količina hrane može da varira, ali prosek koji beba uzima na otprlike svaka tri sata je 100 do 150 ml majčinog mleka po obroku.

Igračke za bebu od 2 meseca

U ovom periodu mnogi se pitaju i koje su igračke pogodne za bebu od dva meseca.

Kada birate igračke za svoju bebicu, držite se sigurnih, jednostavnih predmeta koji podstiču istraživanje i otvorenu igru. Stvari kao što su zvečke i druge igračke za hvatanje ili loptice odlične su za podsticanje razvojnih sposobnosti u prvim mesecima vaše bebe.

BONUS VIDEO: Drugi mesec bebinog života

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

TikTok

Pinterest

Instagram