Halo beba: Šta treba da znaš o uvođenju nemlečne hrane

nemlečna hrana bebe
Foto: Shutterstock

U okviru serijala o bebama odgovaramo na najčešća pitanja koja muče novopečene roditelje. Iz Telefonskog savetovališta Halo beba za portal Zadovoljna.rs rešavaju dileme o prvim bebinim danima kod kuće, o dojenju, grčevima, nezi pupka, a sada je na redu ishrana.

Preporuke SZO i Unicefa su da se dete doji do punih šest meseci bez dodavanja bilo koje druge hrane ili tečnosti, do kada majčino mleko zadovoljava sve potrebe deteta. Posle toga, uz adekvatnu mešovitu ishranu, dojenje treba nastaviti do druge godine i dalje ako se majka i dete dogovore, kažu za portal Zadovoljna.rs iz Telefonskog savetovališta Halo beba Gradskog zavoda za javno zdravlje Beograd.

Naše sagovornice ističu i da početak uvođenja mešovite ishrane nije početak odvikavanja od dojenja.

„Pre 17. nedelje (četiri, pet meseci) u crevima deteta još nema dovoljno enzima za varenje, pa zbog toga dete nije spremno za drugu hranu osim majčinog mleka ili mlečne formule. Od 18. nedelje dete proba hranu (kašičica, dve) sve dok ne navrši šest meseci, kada je spremno da krene u avanturu mešovite ishrane. Obično u periodu između 17. i 24. nedelje dete isprobava drugu hranu i navikava se na njen ukus.“

Međutim, tada nije neočekivano da će beba možda odbiti nove namirnice i obrok koji ste joj brižno pripremili, naročito prvih nedelju dana.

„Treba joj dati dovoljno vremena da se navikne na promene u odnosu na sisanje. Dete se postepeno navikava i na nove ukuse, teksturu, mirise, oblike hrane. Tu novu hranu treba pasirati i davati kašičicom, i to nekoliko dana i uz postepeno povećanje količine (od jedne do nekoliko kašičica).“

Količina hrane – bebina pesnica

Pritom, količina nemlečne hrane treba da bude mala, a mleka veća, napominju ih Halo bebe.

„Obično se preporučuje da količina nemlečne hrane treba da odgovara veličini detetove pesnice. U početku, sedeći za stolom, dete će hranu uzimati rukama. Veselo će da je razmazuje i brlja, umače prste u tanjir i sisa ih, otkriva čemu služi kašičica. Biće nereda i hrane na sve strane, ali tako se uči. Strpljenje i uživanje su ključne reči. Ne treba hraniti dete na silu. Kada okrene glavu i stisne usne, znači da neće više“, napominju iz Halo bebe.

Postoje još neki preduslovi koje roditelj treba da zna pre nego što nestrpljivo krene u lepote šarenih obroka, a to su da je dete udvostručilo svoju porođajnu težinu, čvrsto i uspravno drži glavu, spontano otvara usta kada mu se prinosi kašičica, guta bez problema.

„Za svakog roditelja je njegovo dete jedino i jedinstveno, pa je individualni pristup preporučiv i poželjan. Neko dete će radije jesti posle podoja, neko pre, neko će jesti pomešano sa majčinim mlekom, neko sa supom.“

Za svako novo dostignuće, pa i za ovo, potrebno je vreme.

„Nove motoričke veštine, i sedenje i istraživanje, kao i fascinantno hvatanje ,,kleštima“, velike su prekretnice u razvoju i utiču na sve aspekte života. Potrebno je razmišljati ne o tome kako hraniti dete nego kako pomoći detetu da jede samo.“

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

TikTok

Pinterest

Instagram