Najbolji saveti kako da sprečiš dečje tantrume na slavama

Foto: Shutterstock

Prva pomoć za predstojeće praznike.

Dve mame, Kaća i Jelena, koje stoje iza Instagram profila Mamina spavalica, napravile su mali priručnik za roditelje sa savetima kako sprečiti ili izaći na kraj sa napadima besa za vreme slava i novogodišnjih praznika.

Kako kažu, naš narod voli slavlja i druženja, ali u svemu često zaboravimo kako sav taj haos utiče na našu decu.

„Da li ste se zapitali kako se naše dete od godinu, dve, tri oseća tokom praznika/slava kada je njihov dan pun ‘izvan zone komfora’ događaja (to što je nama lepo ili nam je neki rođak drag, ne znači po automatizmu da će biti i našem detetu)? Još kada uzmemo u obzir i to koliko todleri vole predvidljivost, a ne iznenađenja… I koliko im je bitan uspostavljen ritam spavanja koji se tokom praznika lako poremeti… Svi preduslovi za nastanak tantruma su tu, zar ne?“, kažu Jelena i Kaća i dodaju da su praznici uvek rezervisani za najlepši deo godine, ali kada imate todlera, planiranje prazničnih aktivnosti lako može da krene po zlu.

Od pomoći mogu da budu njihovi saveti da se tantrumi svedu na minimum, pa da svi zajedno uživate u praznicima.

Dobro se pripremite

„Dobra priprema je pola završenog posla, te stoga smatramo da je najvažnije u celoj prazničnoj/slavskoj euforiji dete dobro pripremiti na sve ono što ga čeka (mnogo pre nego što će da se desi). Dakle, priprema, priprema i priprema! Praznici nam donose uzbuđenje i izlazak iz zone komfora, što je čarobna formula za todlere i tantrume“, upozoravaju Jelena i Kaća.

Saveti za dobru pripremu

Napravite listu svih novih događaja, novih ljudi, novih mesta sa kojima će se vaša deca susresti tokom prazničnih ili slavskih proslava. Svaku stavku na kreiranoj listi detaljno objasnite. Gledajte da to bude kroz igru (deca vole da im se dodeli neka uloga)…

„Sedite za sto, pričajte o novim licima koja će upoznati, ko će doći sa tetka Jocom, a koga dovodi rođak Miki. Pričajte kako ćete putovati do mesta na kojem će se održati slavski ručak, šta ćete sve videti na putu do tamo – neki novi park, fontanu, i sl. Objasnite kako će biti postavljena slavska trpeza (sa akcentom na kolačiće i sve ono što vaši mališani obožavaju). Pokušajte da sve nove događaje učinite svojim todlerima predvidljivijim i samim tim sigurnijim. I samo ponavljajte. Prolazite moguće scenarije što češće i što upornije. Zapamtite, priprema je ključ uspeha.“

Primer

„Sutra idemo na slavu kod čika Marka i teta Marije. Sećaš se, prošle godine je bila ona seka Mina i bata Matija. Sigurna sam da imaju mnooogo igračaka, hoćemo da idemo zajedno da vidimo kakve su? A znaš šta će biti za ručak? Ćevapčići i tooooorta.”

Gde i sa kim idemo?

Ako idete na slavu u nečiju kuću, detaljno objasnite prostor u kojem ćete provoditi vreme. Takođe, pričajte o ljudima sa kojima ćete provoditi vreme, o već poznatim licima i onim novima koje će tek upoznati. I uvek imajte na umu – čak i kada se radi oodlasku na mesto koje je detetu već poznato, pripreme su neophodne. Deca rastu, i čak i u istim situacijama vremenom će imati različite reakcije. Dešavaće se nešto potpuno novo i dete izlazi iz zone komfora, stoga je neophodno da ga za to i pripremite. Pokažite slike novih lica, pričajte im o njima, o ljubimcima koje imaju, o deci koju imaju, sa kim će moći da se igraju…

Foto: Wavebreakmedia ltd / Panthermedia / Profimedia

Hrana

„Todleri znaju da budu zahtevni kada je hrana u pitanju i da im se baš uvek jede samo ono što oni vole. Na svakom okupljanju se uvek nađe neko ko će da insistira da proba to novo posebno jelo ili specijalnu salatu sa kikirikijem ili kolač od jabuka koji tako divno miriše, a pogotovo na slavskim trpezama kada domaćice traže pohvalu za sve ono što su spremile. A onda vaše dete neželi nešto da proba? Više preferira čokoladice i bombonice…Pustite ga… Previše je uzbuđeno i previše je svega, tako da granice u pogledu toga koliko su pojeli i čega kvalitetnog neka malo popuste to veče. Ne mora da proba nešto ukoliko to ne želi“, kažu Jelena i Kaća.

Očekujte kritike drugih

Verovatno vam se nekada desilo da je nekome neprijatno u vašem okruženju zbog toga štovaše dete radosno trči po kući, dok ste vi prisutni i vodite računa o njegovoj bezbednosti. Taj neko, međutim, daje sebi za pravo da umiruje vaše dete sa rečima “Dosta je bilo!”, “Ajde budi dobra malo” ili “Sram te bilo, sedi malo, tetka je došla tebe da vidi, a ti samo trčiš!”. Tu je i ona druga grupa koja se generalno slaže sa vašim stilom, ali ne i da dete ne treba da pojede čokoladu, kinder jaje i gumene bombone u isto vreme i to sve zalije sokom, pa mu to nudi krišom da vi ne vidite.

„Dišite. Kao što i kad vaše dete ima tantrum, treba pre bilo kakve reakcije prvo da dišete u ovim situacijama da biste sprečili nastanak tornada kod sebe. I onda odlučite da li želite da odgovorite i do koje granice. Sasvim je u redu da kažete: ‘Ja ću ovo da preuzmem i budem sa njim’’, ‘’Hvala Vam, ali mi ga vaspitavamo na način koji nama funkcioniše’. Ako vaše dete ne želi da jede nešto na čemu baka toliko insistira, recite slobodno: ‘Izvinite, mi ćemo malo da se udaljimo od stola, uz osmeh.’ Ako vam dete napadaju sa vrata ‘jaoooo, vidi kakav je’, ‘jaoooo, kako je lepa, dođi da te zagrlim’, ‘jao vidi kako je porastao…’’ A dete vas drži za noge i sarađivanje je nula – recite ‘mi ćemo vam se pridružiti malo kasnije’. Pitajte svoje dete da li želi da samo vas dvoje budete nasamo i odvojte se u sobu i pričajte vaše priče.“

Budite spremni na zagrljaje i poljupce

Poštujte svako “ne” koje vaše dete izgovori ili pokaže. Poštujte kada ne želi da zagrli, poljubi, baci pet…

„Ako u ranom razvoju dete nauči da osluškuje svoje telo i da ne treba da uradi ili kaže nešto što ne želi, kasnije kroz život će znati da postavi granice i bude hrabro i ne dozvoli da ga iko dira ukoliko se ne oseća sigurno. Svi rođaci i prijatelji koji će se okupiti na slavi imaće tako jaku potrebu da zagrle vaše dete iako ono to jasno ne želi i opire se. Iako nema ničeg lošeg u tom fizičkom kontaktu, posebno ukoliko to vaše dete odobrava, poenta je da osluškujete svoje dete i da ga naučite da ništa ne radi protiv svoje volje. Da ne bude ‘prisiljeno’ da nekoga zagrli i tako dobija poruku da ne vlada svojim telom i svojim osećanjima. Da li treba svoje ili potrebe drugih da zadovolji? Naučimo svoje dete da kaže: ne, stani, ne sviđa mi se to.“

I uvek budite dosledni. Ako učite svoje dete da sluša sebe i postupa kako njemu odgovora i nikome ne dozvoljava da ga dira ukoliko im je to neprijatno, nemojte ni vi da odstupate od tog pravila i da ga sa jednim „Hajde zagrli baku. Biće jako srećna“ zbunjujete, pa da više ni samo ne zna da li treba da sluša svoje telo ili ne.

Umesto – sedi baki u krilo da se slikamo – pitajte svoje dete – da li želiš da sedneš baki u krilo ili pored nje, pa da se slikamo?

Ukoliko osećate potrebu, pripremite ljude unapred na moguće situacije i odbijanja deteta da se slika, da se grli, itd. Objasnite da vam je jako važno da bude izričito njegova odluka da li želi nekoga da zagrli ili poljubi, da vam je važno da se oseti sigurno i uradi nešto sam ukoliko tako želi. Tako je manji rizik da povredite nečija osećanja.

Ne pričajte u prazno

„Todleri nikada nisu srećni kada se određena aktivnost prekida i to pogotovo dolazi do izražaja tokom praznika. Pripremali ste svoje dete dugo za predstojeće okupljanje kod prijatelja, došli ste tamo, ono se zaigralo i sada mu odjednom kažete da je vreme za polazak. Jedna stvar je ovde opasna – kada svom detetu iznova i iznova ponavljate rečenice poput: ‘Imaš još pet minuta i krećemo!’, ‘Ajde još samo dva minuta!’, ‘Minut i kraj’… njemu tih pet, dva ili minut ne znače ništa. Dete ne zna koliko to zaista traje i kada je kraj igre. Poruka koju dete čuje je samo ‘ostajem još’.“

Ostanite smireni

Slave podrazumevaju dosta uzbuđenja, novu hranu, upoznavanje novih ljudi, bučne proslave.

„Sasvim je normalno da se i tantrumi podižu na neki novi nivo (čak i kada ste rešili da ostanete kod svoje kuće). Ko od nas nije izgubio živce bar jednom za vreme praznika i svih priprema oko raznih proslava i slava? Čak i kada smo jako dobro znali sve detalje i bili pripremljeni unapred za svakoga, za sve, za gde, za kada itd. Sve to uzbuđenje, promene, brz tempo i izuzetno visok nivo očekivanja koji sebi namećemo zna da bude jako zamarajuće i frustrirajuće i za roditelje i za decu. I kako da preživite taj novi nivo drame i zadržite zdrav razum? Pa i vi se pripremite. Znajte da će da se desi. Udobno se smestite i zagrliteto novo što dolazi.“

Za kraj Jelena i Kaća ističu da ne zaboravite da priprema i svi ovi saveti ne znače da se tantrumi neće dešavati.

„Ideja je da ih pripremljeni sačekamo ako i kada dođu. Dakle, za sve one momente kada se vaše dete nervira biće vam potrebni trikovi da vi ostanete smireni i da upravljate velikim emocijama svojih mališana.“

BONUS VIDEO: Jelena Đoković: Šta me je privuklo konceptu svesnog roditeljstva

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

TikTok

Pinterest

Instagram