14 knjiga koje morate da pročitate bar jednom u životu

Atonement
Foto: Image Capital Pictures / Film Stills / Profimedia

Nema ničeg nalik osećaju kad zatvorite poslednju stranicu velikog romana i podignete pogled ka svetu, znajući da više nikada nećete biti ista osoba.

U stvarnosti, malo knjiga, čak i onih zaista dobrih, učini za vas bilo šta više od prijatnog čitalačkog iskustva. Međutim, postoje romani koji vas zaista mogu promeniti. To važi za mnoga klasike (zato su i postali klasici), ali isto tako i za neka savremena dela. Od „Sto godina samoće“ do „Moje genijalne prijateljice“, ovo su romani koje treba da pročitate bar jednom u životu i nećete ih nikad zaboraviti. Izbor je napravila autorka i urednica Ana Bonet.

Moja genijalna prijateljica (My Brilliant Friend – Elena Ferrante)

Moja genijalna prijateljica
Foto: Image Capital Pictures / Film Stills / Profimedia

Prvi roman iz Napuljske tetralogije opisuje doživotno prijateljstvo dve devojčice u posleratnom Napulju. Intimna i društveno pronicljiva, ovo je studija o ženskoj ambiciji, identitetu i složenim borbama za moć koje nas oblikuju. S pravom proglašena za najbolju knjigu 21. veka do sada, prema The New York Times.

Ostaci dana (The Remains of the Day – Kazuo Ishiguro)

Stariji batler sećanjem prolazi kroz decenije svoje službe sa tihom dostojanstvenošću, otkrivajući cenu lojalnosti. Išigurova suptilna i majstorska proza polako razotkriva duboke emocije ispod protagonistove kontrolisane spoljašnjosti – dok istovremeno preispituje britansku represiju i moralno slepilo.

Sto godina samoće (One Hundred Years of Solitude – Gabriel García Márquez)

Sto godina samoće
Foto: Netflix – Dynamo Producciones – Album / Album / Profimedia

Osnovno delo magijskog realizma, ova epska saga prati više generacija porodice Buendija u izmišljenom gradu Makondu. Roman spaja mit, istoriju i politiku sa fantastičnim elementima kako bi istražio vreme i ljudsku glupost. Bogat je, poetski – i nemoguće ga je zaboraviti.

Vučje leglo (Wolf Hall – Hilary Mantel)

Briljantna rekonstrukcija uspona Tomasa Kromvela na dvoru Henrija VIII. Velika Mantel unosi psihološku dubinu i elegantnu, gustu prozu u političke intrige Tudorske ere. Priča o moći, ambiciji i preživljavanju, ispričana revolucionarnim narativnim glasom koji deluje i hitno i savremeno.

Pola žutog sunca (Half of a Yellow Sun – Chimamanda Ngozi Adichie)

Smešten tokom Nigerijskog građanskog rata, roman povezuje živote tri lika pogođena ljubavlju, klasnim razlikama i sukobima. Kroz njihove intimne priče, Adiči osvetljava razarajući uticaj rata i kolonijalnog nasleđa. Duboko emotivna knjiga koja vam menja pogled na svet.

Sluškinjina priča (The Handmaid’s Tale – Margaret Atwood)

Sluškinjina priča
Foto: Supplied by LMK / Landmark / Profimedia

U bliskoj budućnosti teokratske države, ženama su oduzeta prava i svedene su na ulogu reprodukcije. Ispričana iz perspektive prkosne sluškinje Ofred, ova distopijska klasika istražuje moć, pol i otpor. Zastrašujuće proročanska, ostaje hitan komentar o telesnoj autonomiji, autoritarizmu i krhkosti slobode.

Atlas oblaka (Cloud Atlas – David Mitchell)

Kroz vekove i žanrove, međusobno povezane priče – od putovanja 1800-ih do postapokaliptičnih budućnosti – pokazuju kako pojedinačni postupci odjekuju kroz vreme. Sjajna, ambiciozna studija sudbine, slobode i ponavljanja. Ništa slično nećete naći.

Iskupljenje (Atonement – Ian McEwan)

Atonement
Foto: Image Capital Pictures / Film Stills / Profimedia

Tokom vrelog leta 1935. godine, detetova pogrešna optužba menja živote dvoje ljubavnika i oblikuje budućnost njihove porodice. Dirljiv i slojevit roman koji se suočava sa krivicom, ratom i iskupljujućom (ili varljivom) moći pripovedanja. Kada okrenete poslednju stranicu, osetićete se potpuno slomljeno – na najbolji mogući način.

Mali život (A Little Life – Hanya Yanagihara)

Roman za koji morate biti spremni, s obzirom na njegovu duboku tugu i ponekad potresnu prirodu. Ipak, sa centralnim likom koji će ostati s vama dugo nakon poslednje stranice, ova priča o traumi, preživljavanju i ljubavi među četvoro prijatelja u Njujorku zasluženo ima legije obožavalaca.

Demon Koperhed (Demon Copperhead – Barbara Kingsolver)

Moderna reinterpretacija Dejvida Koperfilda, smeštena u ruralnu Apalačiju, ovaj roman – dobitnik nagrade Women’s Prize i Pulicerove nagrade – prati otpornog dečaka koji se suočava sa siromaštvom, zavisnošću i sistemskim neuspesima. U Kingsolverinim stručnim rukama, to je i oštar društveni komentar i dirljiva priča o odrastanju, puna humora i srca.

Život posle života (Life After Life – Kate Atkinson)

Šta bi bilo kad bismo mogli živeti svoj život iznova i iznova? Višestruki životi Ursule Tod kroz 20. vek postavljaju pitanja o sudbini, izboru i efektima naših odluka. Majstorski strukturiran roman, pametan, duhovit i duboko zavodljiv.

Pačinko (Pachinko – Min Jin Lee)

Pačinko
Foto: Image Capital Pictures / Film Stills / Profimedia

Ova višegeneracijska saga, koja prati porodicu u Koreji i Japanu tokom 20. veka, priča je o istrajnosti, dostojanstvu i nevidljivim ožiljcima istorije. Topla i pronicljiva naracija čini da ovu knjigu ne čitate, već u nju zakoračite.

Put (The Road – Cormac McCarthy)

Otac i sin putuju kroz sumornu, pepelom prekrivenu Ameriku nakon neimenovane apokalipse. Škrta, poetska proza i sirova emotivna snaga definišu ovu mračnu meditaciju o ljubavi, preživljavanju i tračku nade u umirućem svetu. Brutalno i prelepo – moderna bajka o očinskoj predanosti.

Deca ponoći (Midnight’s Children – Salman Rushdie)

Rođen tačno u trenutku sticanja nezavisnosti Indije (i Pakistana) od Britanske imperije, život Saleema Sinaija postaje isprepleten sa istorijom zemlje. Povezan telepatski sa ostalom decom rođenom istog dana, Ruždi u ovom Bokerovom laureatu kombinuje magijski realizam, satiru i društveni komentar u briljantno delo.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

TikTok

Pinterest

Instagram