Veliki vodič za jesen: Kako da se središ od glave do pete

Moda i lepota 07. sep 202021:46 > 11. maj 2021 12:11
Foto: : FashionPPS / Zuma Press / Profimedia

Leto je na samom kraju: pozdravljamo se sa sunčanjem, bazenima i rekama, a sve omiljene letnje aktivnosti i te kako ostavljaju posledice po našu kosu i kožu. Sada je vreme da se pripremimo za ono što donosi jesen.

Novo godišnje doba donosi nove probleme za našu kožu i kosu. Saznajte kako da u jesenje mesece uplovite savršeno negovani.

Nega kože lica i tela

Dugo izlaganje suncu tokom leta uzrokuje nedostatak kolagena – a upravo kada koži nedostaje kolagen, nastaju bore. Jesen je savršeno vreme da obnovite nivo kolagena pažljivijom negom vaše kože. Okrenite se proizvodima koji sadrže hijaluronsku kiselinu, vitamin C, aloe veru, đumbir. Probajte neki novi serum, koji čak možete da uvrstite u svakodnevnu jutarnju rutinu, pre dnevne kreme. Jako je važna i dobra ishrana, kao i da pijete dosta vode. Ako pušite, prestanite što pre – ova gadna navika takođe uništava kolagen i samim tim ubrzava starenje.

Hladno vreme u kombinaciji sa zagrejanim prostorijama dosta isušuje našu kožu. Zato je hidratacija jako važna u toku jeseni.  Zamenite lagane kreme nekim malo „težim“, a obavezno hidrirajte kožu i preko noći, kako biste je dovoljno nahranili. Možda je vreme i da probate i neka ulja u nezi kože – jojoba ulje, kao i ono od badema i argana, učiniće čuda za vašu kožu. Za negu tela najbolje je kokosovo ulje.

Kako leti većinu vremena provodimo napolju, moguće je da je vaša koža prepuna mrtvih ćelija i prljavštine koja može da izazove akne i druge kožne probleme. Zato je važno da ne zaboravite da bar jednom nedeljno odradite piling kože lica i tela – za lice birajte one nežnije, dok su za telo sasvim dobri i neki „grublji“ pilinzi.

Vitamini su neophodni vašoj koži, kao i čitavom organizmu, kako bi se lakše borio sa jesenjim tegobama. Logično, kada prođe leto najviše nam nedostaje vitamin D, koji možete da nadoknadite putem suplemenata. Ovaj vitamin se nalazi i u namirnicama poput tunjevine, lososa, jogurta, pomorandži. Pored dobro poznatog vitamina C kojeg ima u citrusima, brokoliju i spanaću, za kožu je dobar i vitamin E i vitamin K. Bademi, lešnici i semenke suncokreta su dobri izvori vitamina E, dok su kupus i kelj bogati vitaminom K.

Velika zabluda je da se SPF koristi samo leti – kreme koje štite od štetnog UV zračenja treba zapravo korisiti tokom čitave godine, pa i na jesen.

Pročitajte još:

Nega kose

Mnogima je glavni znak da jesen dolazi gomila dlaka koja nam svakodnevno ostaje na četkama ili u tuš kabini. Da, kosa pojačano opada na jesen – sunce tokom proleća i leta podstiče njen rast, a onda kada zahladni, hormoni utiču na to da više opada. Ta pojava traje oko mesec, dva i sasvim je normalna – ali treba da bude bitan faktor koji uvažavamo prilikom nege. Kako biste umanjili ovu pojavu, savetuje se da kosu perete ređe, a da prilikom pranja laganim kružnim pokretima masirate teme glave, kako biste poboljšali cirkulaciju.

Kosa je posle leta često suva i izlomljena, usred izloženosti suncu, hloru i soli. Takođe je često podižemo ili koristimo preparate kojima pravimo „morske lokne“. Sve ovo znači samo da je kosi potreban oporavak – zna se da su makaze uvek prvo i najbolje rešenje za ispucale krajeve. Jesen je pravo vreme za šišanje, koje je uvek dobrodošlo za našu kosu. Krajeve negujte jačim uljima – arganovim, kokosovim, kao i uljem od makadamije.

Ukoliko vam je kosa farbana, verovatno je nijansa koju ste imali tokom leta izbledela – zato je početak jeseni pravo vreme da je osvežite, barem nekim prelivom. Preporučuje se da na jesen biramo tamnije tonove, jer svi svetliji zahtevaju korišćenje hidrogena, koji će dodatno oštetiti vašu već letnjim vrućinama „načetu“ kosu.

Maske za kosu nikada nisu potrebnije nego na jesen – najbolje su one od kokosa, avokada, argana, aloe vere. Važno je da ih nanesete na čistu kosu i da ih nanosite od krajeva ka temenu. Pripazite na količinu – sasvim malo maske je dovoljno, kako vam kosa nakon tretmana ne bi bila slepljena i masna. Masku isperite hladnom vodom, jer ćete tako „zadržati“ hidratante sastojke u kosi.

Kape i šeširi su omiljeni aksesoari tokom jeseni, a osim što nas greju, takođe i štite našu kosu od spoljne hladnoće.

Pročitajte još:

Usne i nokti

Vrućina takođe utiče na nokte, pa su nakon leta oni skloniji lomljenju, jer postaju krhki. Zdrava ishrana je glavno oruđe kojim ćete ih ojačati, a pored pomenutih vitamina, važan je i kalcijum. Kupus, luk i krastavac su njime bogati, kao i mleko, jogurt i sir.

Nokte možete ojačati i tako što ćete sebi priuštiti male „kupke“ za prste – potopite ih na 10 minuta u vodu u kojoj ste pomešali med, jedno jaje i dve kašičice zagrejanog biljnog ulja.

Ispucale usne usred vetra i hladnoće česta su pojava tokom jeseni. Zbog toga je važno da redovno nanosite balzam za usne, a najbolji su oni koji sadrže ši puter. Izbegavajte one sa mentolom, eukaliptusom i cimetom.

***

Bonus video:

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram