Tinejdžerke u Srbiji sa 12 godina idu na ovaj tretman – i to krišom od roditelja

Foto: Shutterstock

Tretman sam po sebi nije opasan, ali može da bude za tinejdžerke bez adekvatne pripreme.

U sezoni matura, i onih malih, izdvaja se jedan bjuti trend među tinejdžerkama koji za njih može biti opasan – laserska epilacija. Ovaj kozmetički tretman uklanjanja dlačica sam po sebi nije rizičan, kažu stručnjaci, ali ako se kod mladih osoba radi bez adekvatne pripreme, može imati posledica.

Nažalost, malo se govori o tome da se prvo treba posavetovati sa ginekologom, da lasersku epilaciju ne treba raditi pre 16. godine, da kod recimo, malih maturantkinja roditelj mora da potpiše saglasnost. Ipak, dešava se da devojčice već sa 12 godina odlaze same u salone i rade epilaciju.

Jasno je da neželjene dlačice mogu da budu problem, posebno u pubertetu, da se zbog njih tinejdžerke susreću sa negativnim komentarima u društvu, pa počnu da gube samopouzdanje i da odbijaju da nose odeću sa kratkim rukavima i nogavicama, čak i leti. Ali roditelji često iz neznanja i straha ne odobravaju tretmane epilacije jer nisu sigurni da li to na bilo koji način šteti zdravlju njihovog deteta.

Dr Teodora Vejnović Foto: Privatna arhiva

Zbog tih dilema smo razgovarali sa dr Teodorom Vejnović, kliničkom lekarom i ekspertkinjom za estetske tretmane.

Za početak ona za Zadovoljnu govori kada je vreme za prvi tretman laserske epilacije.

„Potrebno je da je ciklus redovan bar dve godine. Devojke sa okvirno 16 godina bi već mogle da rade taj tretman. Ukoliko su mlađe, neophodna je saglasnost roditelja.“

A da li epilacija može imati štetnih efekata po njihovo zdravlje, kožu, hormone, žlezde?

„Sama epilacija nema štetnih efekata na zdravlje, zraci prodiru samo do folikula dlake, mladeži se prekrivaju. Laser ne emituje štetno zračenje. On emituje posebne SHR zrake koji funkcionišu tako što postepeno zagrevaju dermis do temperature koja efektivno oštećuje folikule dlake i sprečava ponovni rast, istovremeno izbegavajući povredu okolnog tkiva.“

Ipak, pre ovog tretmana neophodna je odeđena priprema.

„Potrebno je da se ode kod ginekologa, da se provere hormoni, kako polni tako i hormoni štitaste žlezde, i insulin, tj. da se vidi da devojka nema možda insulinsku rezistenciju. To se sve radi jer je moguće da je uzrok maljavosti hormonski, a na taj način možemo da izbegnemo potencijalni neuspeh laserske epilacije.“

Doktorka priča i postoji li bojazan da će se kasnije posle epilacije dlačice vratiti i biti još gušće, što je uvek dilema posle bilo koje vrste uklanjanja.

„Što se vraćanja dlačica tiče, na to ne možemo u potpunosti da utičemo, sve zavisi od hormona. Dlake koje tretiramo se više neće vraćati, ali s obzirom na uticaj hormona, pogotovo jer su u tindejdž periodu oni nestabilniji i jači, moguće je da će nastati nove. U tom slučaju se urade tretmani održavanja. Same dlačice neće biti gušće i jače nego što su bile.“

Za kraj doktorka priča koliko se tretmana laserske epilacije preporučuje i možemo li dlačice uopšte trajno ukloniti.

„Preporuka je da se uradi serija od minimum sedam tretmana da bismo pogodili sve faze rasta dlake. Naravno, nekim pacijentima će biti potrebno više tretmana, ako na primer, imaju policistične jajnike.“

BONUS VIDEO:

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

TikTok

Pinterest

Instagram