Šta je istina?
Kako živimo u eri u kojoj vlada opsesija beauty preparatima, svako malo se neki proizvod proglasi čudotvorcem u održavanju zdrave i mlade kože, duge kose u jakih noktiju. A mi sve naravno isprobamo. Ipak poslednjih godina su suplementi kolagena apsolutni hit, koji, kako kažu, vraćaju sat i za nekoliko godina unazad jer ne dozvoljavaju vašoj koži da pokaže znake starenja.
Iako je za svaki od njih lako navesti brojne prednosti, već nekoliko godina se vrše temeljna istraživanja o učinkovitosti ovog proteina, a mišljenja naučnika su podeljena. Dok ga mnoge i domaće i strane poznate ličnosti i influenseri hvale i navode kao glavni trik u očuvanju mladolike i zategnute kože, guste, dugačke kose i jakih noktiju, a među njima su Dženifer Aniston, Kejt Hadson, Viktorija Bekama i domaće influenserke poput Tamare Ćosić, Tamare Vesović ili Jovane Jocić, jako je teško pronaći nezavisnu studiju koja će proceniti koliko su ovi preparati zaista efikasni, jer je skoro sva dostupna istraživanja finansirala sama kozmetička industrija, piše Guardian.
Uprkos tome medijska halabuka oko kolagena je i više nego rasprostranjena. Skoro svakodnevno na društvenim mrežama možete videti kako neko meša prah kolegana u doručak ili pije kolagen šot uz kafu, i prosto se osećate krivim ako ga sami preskočite.
A u tome i leži sva njegova popularnost, jer nam to odaje utisak da sve što je potrebno da budemo lepe i negovane – da pomešamo kašičicu neke smese ili popijemo magičnu tableticu ujutru. Tako brzo i tako lako. Skoro pa neverovatno.
I kao što obično biva sa toliko ishajpovanim trendovima, mišljenja su izuzetno podeljenja. Veliku većinu čine oni poput moje mame koja se kune u goveđi želatin, a kolagen suplemente smatra još jednom prevarom farmaceutske mafije. S druge strane, ja sam lično probala sve: i tablete i prah i kolagen šot. Ne mogu da kažem da sam bila preterano istrajna i održala kontinuitet od 3 meseca, koliko je potrebno da se pokažu benefiti korišćenja ovog proteina, ipak, ni najmanji pomak nije bio vidljiv.
Na Tviteru ima pregršt komentara koji se slažu u jednom – da korišćenje kolagena nema nikakav efekat, naprotiv.
Korisnici su takođe primetili i da mnoge reklame ne paze čak ni na modele koji promovišu proizvod, pa tako sve ono što bi kolagen trebalo da “popravi“, na reklamama nije vidljivo:
Zbog svih ovih dilema, pozvala sam u pomoć stručno mišljenje nutricionistkinje Branke Mirković. Prvo mi je objasnila da je kolagen važan protein za elastičnost i podmlađivanje kože, a da se njegova količina s godinama smanjuje što utiče na pojavu bora, odnosno starenje kože.
Nutricionistkinja upozorava da se na tržištu nalaze kolageni različitog kvaliteta i cena i naglašava da proverimo proizvođača pre odluke koji želimo da koristimo.
„Može se desiti da kupite kolagen koji je samo dobro reklamiran, a u suštini je blago kozmetičko sredstvo. Budite obazrivi, jer se mogu naći i kolageni pouzdanih proizvodjača, pouzdani za upotrebu i sa dobrim efektima i rezultatima.“
Ipak, istraživanje Harvard Univerziteta naglašava je teško otkriti koji kolagen će vam pomoći – jer ne postoji onaj univerzalan.
Branka ističe da se kolagen u bilo kom obliku koristi samo kao dodatak ishrani i najefikasniji je ako se kombinuje sa hranom koja podstiče stvaranje aminokiselina koje su potrebne da podmlade i poboljšaju elastičnost kože. Koja je to hrana?
1. Bujon od kostiju i mesa goveđeg, pilećeg, ribe sa dodatkom različitog povrća. Dovoljno je staviti sve u sud, naliti hladnom vodom i dugo kuvati. Procedite i možete da pijete samo bujon koji sadrži kalcijum, fosfor, magnezijum, kolagen, glukozamin i ostale aminokiseline
2. Piletina – pileće belo meso ali i celo kuvano pile su odličan izvor kolagena i ostalih važnih aminokiselina
3. Belanca – sadrže velike količine prolina, aminokiseline koja je važna za absorciju kolagena
4. Citrusi, bobičasto i tropsko voće – sadrže visok nivo C vitamina koji ima značajnu ulogu pri stvaranju pro-kolagena i zbog toga je veoma važno da se unose svakodnevno
5. Zeleno lisnato povrće – ključno je za zdravu ishranu. Važno je jesti kelj, spanać, blitvu, zelenu salatu koja je puna hlorofila i veoma je važan antioksidans. Paradajz, jezgra, mahunarke, zdravo sezonsko povrće podstiču absorbciju kolagena. S druge strane šećer, rafinirani ugljeni hidrati, fast i junk food mogu oštetiti kolagen i umanjiti dejstvo kolagena koji se unosi kao suplement.
Branka Mirković pored toga podseća da se koža najčešće neguje spolja, a mnogo je važnije da to činimo iznutra. Suplementi su samo dodaci, ključ je u pravilnoj i zdravoj ishrani.
Bonus video: Trikovi za punđu
Pratite nas i na društvenim mrežama: