Kada stignu hladniji meseci, gubimo više od nekoliko sati dnevne svetlosti - nestaje i svo sveže voće i povrće . Ali imamo dobre vesti: ledena sezona je takođe prepuna zimske „superhrane“. Ove zimske namirnice imaju veliku nutritivnu snagu i samo čekaju da budu upotrebljene u vašim omiljenim receptima za hladno vreme.
Inače, namirnica dobija titulu „superhrane“ kada sadrži velike količine vitamina i minerala sa antioksidativnim moćima, ako je povezana sa prevencijom bolesti ili se smatra da nudi određene zdravstvene koristi.
Evo koje su to namirnice.
Đumbir
Đumbir se vekovima koristio za poboljšanje varenja, smirivanje stomaka i jačanje imuniteta. Često je dostupan tokom cele godine, ali će najsvežiji koreni verovatno biti ubrani u zimu. Đumbir ima prilično specifičan ukus, pa je odličan za ljubitelje azijske kuhinje – ili ga jednostavno potopite u vruću vodu da biste dobili svež čaj.
Kelj
Kelj je bogat kalijumom, a trudnice treba da imaju na umu da je odličan izvor folata, hranljive materije koja pomaže u formiranju neuralne cevi fetusa. Kalijum može pomoći u smanjenju krvnog pritiska tako što uklanja višak natrijuma iz tela.
Citrusno voće
Agrumi su puni vitamina C, što ih čini idealnim u zimskim mesecima kada nastupa sezona prehlade i gripa. Citrusi poput pomorandže, grejpfruta i limuna takođe sadrže mnogo minerala i fitohemikalija, za koje Američki institut za istraživanje raka tvrdi da mogu pomoći u smanjenju rizika od kancera.
Jabuke
Osim što su bogate vitaminom C, jabuke takođe sadrže pektin, rastvorljivo vlakno koje pomaže u smanjenju nivoa holesterola. Sezona jabuka kreće krajem leta, ali se često nastavlja u kasnu jesen ili ranu zimu, u zavisnosti od toga gde živite. Preporučuje se da jedete jabuku s korom jer se veliki procenat vlakana i fitonutrijenata nalazi unutar kore.
Prokelj
Ovo mini povrće bogato je vitaminima K i C, a takođe sadrži folat, mangan, kalijum i vitamin B6. Obično se bere u kasnu jesen, a može biti odličan prilog na trpezi.
Komorač
Komorač je prepun hranljivih sastojaka: sadrži vlakna, kalijum, mangan, kalcijum, gvožđe, magnezijum, fosfor i bakar. Dobar je za varenje i može pomoći kod gorušice. Svaki deo biljke komorača je jestiv; lukovice možete jesti sirove ili dinstane, a stabljike i listove koristite u supama, nadevima ili čorbama.
Batat
Batat, odnosno slatki krompir, prava je gurmanska zimska namirnica – a zdrava. Odličan je izvor beta-karotena, antioksidansa koji se bori protiv oštećenja i upale slobodnih radikala u organizmu.
Praziluk
Praziluk je veliki izvor magnezijuma — minerala koji nam često fali, a to može dovesti do anksioznosti i razdražljivosti. Ima malo blaži ukus od drugih vrsta luka i lako se uklapa u većinu recepata.
Nar
Nar je bogat polifenolima za koje se zna da poboljšavaju zdravlje srca, bore se protiv infekcija i poboljšavaju pamćenje. Lako ga je pronaći od septembra do februara, a veoma je ukusan u receptima. Probajte ga u salati ili ga ubacite u jogurt, smutije i puding od čia semena.
Cvekla
Ovo ljubičasto povrće bogato je folatom, kalijumom i beta karotenom, što ih čini jedinstvenim, ali hranljivim dodatkom vašem stolu od leta do kasne jeseni. Nije najlakše povrće za kuvanje – ali je glavna zimska salata.
Kupus
U sezoni od kasne jeseni do ranog proleća, kupus je čudesna hrana zahvaljujući velikim količinama vitamina C, vitamina K, kalijuma i kalcijuma, uz činjenicu da se sastoji od 92 odsto vode. Lako je uključiti i kupus u obroke – od glavnih jela do salata.
***
Bonus video: Kefir
Pratite nas i na društvenim mrežama: