Šta bolje radi – kolagen ili goveđi želatin? Nutricionistkinja Branka Mirković rešava dilemu, a njen odgovor će vam uštedeti i pare

kolagen
Foto: Shutterstock

Nutricionistkinja objašnjava da li suplementi kolagena zaista deluju kako nam govore u reklamama i jačaju kosu, kožu i nokte ili je bolja opcija goveđi želatin iz supe.

Verovatno vam je prijateljica preporučila ili ste videli na rafu neke drogerije popularni preparat za sjajnu kosu, kožu, nokte. Kolagen je danas potpuni hit među bjuti suplementima, a to zadovoljstvo u proseku košta od 1.000 do preko 5.000 dinara. Zato je dobro čuti reč stručnjaka – koliko kupovni kolagen zaista deluje i kakva je situacija sa znatno povoljnijom opcijom – goveđim želatinom

Kolagen je suplement o kom se sada mnogo više govori i piše nego nekad. Proizvođači i prodavci naglašavaju njegovu efikasnost, a u ponudi su različite vrste u različitim oblicima (prah, tablete, tečni kolagen…). To često zbuni, ali i pokrene dilemu – da li su dodaci kolagena neophodni i da li su zaista tako efikasni.

O tome za Zadovoljna.rs govori nutricionistkinja Branka Mirković.

Sumnjivi efekti suplemenata kolagena

Foto:shutterstock

„Nedostaju naučna istraživanja za suplemente kolagena, ali se zna da dobro izbalansirana ishrana pomaže telu da proizvede prirodni kolagen. Recimo, Američka agencija za hranu i lekove ne reguliše dodatke kolagena. Zatim, proizvođači suplemenata ne moraju da dokazuju da su njihovi proizvodi efikasni i bezbedni pre nego što ih stave u prodaju. Pritom, kod većine studija o efikasnosti suplemenata autori su finansijski vezani sa industrijom suplemenata. I konačno, nije poznato, nije istraženo i dokazano da suplementi kolagena mogu da proizvedu efekte koji su naznačeni na etiketama i u reklamama.“

I onda se čini da je na mestu pitanje koliko nas zapravo zavaravaju skupim preparatima s kolagenom kad reklamiraju taj proizvod za negu kose, kože, za osteoporozu.

U svemu ovome važno je, pre svega, znati šta je tačno kolagen.

„Kolagen je najzastupljeniji protein u našem telu i čini 30 odsto od ukupnih proteina. Potreban je kao gradivna materija za funkciju, snagu i podršku koži, mišićima, kostima i vezivnom tkivu. Nalazi se i u krvnim sudovima i sluzokoži creva. A da bi telo proizvodilo kolagen, potrebna mu je i određena količina C vitamina, bakra i mangana“, kaže nutricionistkinja Branka Mirković.

Foto:shutterstock

Ona detaljnije objašnjava koje su glavne funkcije kolagena u telu:

Kolagen obezbeđuje strukturu, snagu i podršku celom telu.

Pomaže da se formira srednji sloj kože – dermis.

Ima važnu ulogu u zameni mrtvih ćelija kože.

Zaštitni je pokrivač za organe.

Obezbeđuje snagu, strukturu i elastičnost kože.

Pomaže krvi da se zgruša.

Supa od junećih kostiju najbolji izvor kolagena

I ako već nije sasvim sigurno šta zapravo unosimo u sebe kroz suplemente kolagena, šta onda? Čini se da je rešenje u određenim namirnicama.

„Preporučuje se mediteranski način ishrane, dobro izbalansiran, pravi odnos količine mesa i ribe, dosta povrća i voća, mahunarke, orašasti plodovi. A kuvanjem supe od bataka i karabataka bez kožice, junećih rebara i kostiju stvara se želatin, u narodu poznat kao pihtije. Povoljan je i želatin u kesicama, goveđi ili prečišćen, koji se koristi za kolače i želee“, kaže Branka Mirković.

Branka Mirković Foto: N1

Dakle, kroz pravu ishranu, ali i onaj želatin u kesicama koji naše mame i bake koriste za kolače, vrlo je moguće na pravi način uneti neophodan kolagen.

„Na tržištu se mogu naći tablete, prahovi, tečnost, sa različitim dodacima – suplementima vitamina i minerala, međutim, nije naučno dokazana realna efikasnost i apsorbovanje kolagena. Danas se propagira dugotrajna – produžena mladost, ali očigledno je da se rešenje za dobro psihofizičko zdravstveno stanje ne kupuje u apoteci ili prodavnicama i ne prodaje na policama u tebletama, prahovima, tečnostima… Zdravlje i dobar izgled zavise od genetike, uslova života, ishrane i načina i stila života.“

Nutricionistkinja Branka Mirković kaže i da je vrlo važno znati koji simptomi ukazuju na smanjen nivo kolagena u organizmu.

To su:

naborana i opuštena koža

bore oko očiju i na licu

bolovi u mišićima, slabljenje mišićnog tonusa

manje elastični mišići i ligamenti

bol u zglobovima, istrošene hrskavice

smanjena pokretljivost, ukočenost, bolovi u zglobovima

gastroenterološki problemi zbog stanjivanja sluzokože želuca i creva, celog digestivnog trakta.

Faktori rizika i navike koje oštećuju kolagen ii smanjuju njegov nivo u telu su pušenje, šećer, preveliko izlaganju suncu.

Zato je vrlo bitno da osim balansirane ishrane, poput goveđe supe, za optimalan nivo kolagena u telu pazimo i na zaštitu od sunca.

BONUS VIDEO:

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

TikTok

Pinterest

Instagram