Ukoliko se ne hranimo zdravo i uravnoteženo, u riziku smo od razvijanja predijabetesa. To je metaboličko stanje u kojem je nivo šećera viši od normalnog, ali nedovoljno visok da bude označen kao dijabetes – između šest i sedam mmol/l. Određene vrste namirnica mogu lako da vas "gurnu" iz ovog stanja ka dijabetesu tipa 2.
Osobe sa predijabetesom imaju veći nivo glukoze (šećera) u krvi od prosečnog – međutim, nedovoljno visok da dostigne dijabetes tipa 2.
Ako vam je dijagnostikovan predijabetes, to znači da ćelije u vašem telu ne reaguju pravilno na insulin. Kao rezultat toga, vaš pankreas to nadoknađuje stvaranjem više insulina.
Ukoliko se takav ciklus nastavi, vaš pankreas se iscrpljuje i više ne može da proizvede dovoljno insulina da posreduje u unosu glukoze u ćelije, odakle se transportuje do neophodnog masnog tkiva i mišića u telu.
Međutim, ako vam je dijagnostikovan predijabetes, imate šansu da preokrenete stanje i sprečite razvoj dijabetesa tipa 2. To se može postići zdravijom ishranom, vežbanjem i gubitkom kilograma.
Ali, važno je znati da određene namirnice treba izbegavati, jer povećavaju rizik od dijabetesa tipa 2, navodi „Eat this“.
Alkohol
„Hronična konzumacija alkohola može povećati rizik od dijabetesa tipa 2 zbog negativnog uticaja na pankreas“, kaže dr Sidni Grin.
„Kada je pankreas pod upalom, smanjuje se njegova sposobnost da proizvodi insulin, što dovodi pojedince u rizik od dijabetesa“, naglašava.
Pića puna šećera
Prema Američkom udruženju za srce (AHA), muškarci i žene treba da konzumiraju ne više od 36 grama, odnosno 25 grama šećera dnevno. Jedna čaša zaslađenog ledenog čaja u flaši može sadržati više od 15 grama šećera, kaže dr Grin.
„Ova količina šećera koja se konzumira često i odjednom izazvaće veliki skok šećera u krvi i pogoršati stavaranje insulina. Umereno konzumirajte zaslađena pića i imajte na umu da se sav šećer u telu prerađuje kao šećer, bez obzira na vrstu“, dodaje.
Visoko prerađeni ugljeni hidrati
Beli hleb, testenine, pirinač i peciva sadrže visok glikemijski indeks, što znači da brzo oslobađaju glukozu (šećer), što može dovesti do skoka nivoa šećera u krvi.
Ljudi koji već imaju dijabetes tipa 2 moraju ovu hranu da jedu umereno, jer bi konzumiranje velikih količina jednostavnih ugljenih hidrata moglo da ih vrati u hiperglikemijsko stanje. Hiperglikemija se opisuje kao stanje u kojem je nivo šećera u krvi previsok.
Ako se hiperglikemija ne leči, može postati ozbiljna. Dovodi do nekoliko komplikacija, uključujući neposredne efekte kao što je dijabetična koma, ali i dugoročne zdravstvene probleme, poput oštećenja bubrega i kardiovaskularnih bolesti.
Ograničite konzumaciju ove hrane kako biste izbegli česte skokove nivoa glukoze u krvi.
Sladoledi
Ove poslastice su često pune zasićenih masti, koje mogu povećati rizik od dijabetesa tipa 2 i kardiovaskularnih bolesti, kaže Američko udruženje za dijabetes.
Ograničite konzumiranje sladoleda na jednom ili dva puta nedeljno, posebno ako imate predijabetes.
***
Bonus video:
Pratite nas i na društvenim mrežama: