Čajevi su saveznici imuniteta i lekovito bilje od kojeg se prave može da osnaži i zaštiti telo od čestih infekcija disajnih puteva koje prate hladnije zimske mesece.
Đumbir
Đumbir (Zingiber officinale Zingiberaceae) daje pikantan, aromatičan ukus, a njegov koren se priprema svež ili sušen. Đumbir je bogat aromatskim uljima koja mu daju karakterističan ukus i aromu. Ulje đumbira sadrži seskviterpene, zingiberen zbog kojih đumbir ima protivupalno delovanje. Sadrži monoterpene i aldehide i deluje protiv virusa prehlade, te ima antiseptička svojstva, pomaže iskašljavanje, pomaže znojenje i smiruje groznicu.
Đumbir ima snažan uticaj na zdravlje, deluje na kardiovaskularni sistem i cirkulaciju, pomaže probavi, smanjuje apetit i pokreće metabolizam. Đumbir je saveznik imuniteta, a efikasan je u suzbijanju mučnine tokom putovanja i u vreme trudnoće protiv prve jutarnje mučnine (upozorenje: pre upotrebe potrebno je konsultovati se s ginekologom).
Đumbir ima povoljan uticaj na snižavanje krvnog pritiska, smanjenje nivoa šećera u krvi i nivoa kolesterola. Čaj od đumbira deluje smirujuće kod prvih znakova prehlade i gripa, a lako ga je pripremiti.
Kako pripremiti:
Jednu kašičicu svežeg izrendanog đumbira dodajte u šolju kipuće vode, poklopite i ostavite da stoji pet do deset minuta. Čaj procedite i ostavite da se ohladi. U mlak čaj prema želji dodajte kašičicu domaćeg meda i sveže ceđeni limunov sok. Pijte dve šolje čaja na dan. Iako đumbir na zdravlje nema štetne efekte, oprez je svakako potreban kod osoba koje uzimaju lekove protiv zgrušavanja krvi. Deca mogu umereno da piju blagi čaj od đumbira, a preporuka je kombinovati ovaj čaj s voćnim čajevima od jabuke ili šumskog voća uz dodatak domaćeg meda, prenosi N1.hr.
Slez
Slez, divlji (Malva sylvestris Malvaceae), crni slez, šumski slez… Raste širom Evrope, a odlikuju ga debele stabljike, dlakavih, žilastih listova i svetloljubičastih cvetova, kao i plodova s po jednom semenkom. U medicinske svrhe upotrebljavaju se listovi i cvetovi bogati sluzima. Slez sadrži antocijane, polisaharide, flavonoide i deluje umirujuće na sluznice i bronhije. Slez se koristi kod smirivanja kašlja i bolesti bronhija. Zbog sadržaja sluzi slez ima protivupalna svojstva, a obiluje polisaharidima odgovornim za jačanje imuniteta. Listovi sadrže vitamin C, beta-karoten i gvožđe kao dobre saveznike imuniteta.
Kako pripremiti:
Čaj od sleza možete da napravite tako što ćete dve kašičice korena sleza da prelijete s dva do tri decilitra mlake vode i stavite da odstoji minimalno dva sata kako bi se izlučile sluzi. Čaj možete dodatno da zagrejete, procedite i po potrebi zasladite kašičicom domaćeg meda.
Takođe, možete da dodate 1,5 g sušenih listova i cvetova u šolju kipuće vode, poklopite i ostavite da prokuva pet minuta. Čaj procedite i ostavite da se ohladi. U mlak čaj po želji dodajte kašičicu domaćeg meda i sveže ceđeni limunov sok. Pijte jednu do tri šolje čaja na dan. Kod osetljivih osoba može prouzrokovati alergijske reakcije, a ne preporučuje se ni trudnicama i dojiljama.
BONUS VIDEO: Biljke za jačanje imuniteta
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: