
Sve aktuelniji koncept i u dizajnu enterijera
U današnje vreme ništa ne sme biti sporo, sve mora biti urađeno što je brže moguće: brza proizvodnja, brzi obroci, predmeti koji brzo gube vrednost i upotrebnu svrhu.

Ali mi nismo stvoreni da neprekidno živimo u ubrzanom ritmu koji stavlja na probu naše fizičko i mentalno blagostanje, a posredno i zdravlje naše planete.

Zato sve više ljudi želi da ponovo preuzme kontrolu nad svojim vremenom, da poboljša kvalitet svog života i želi da usporavanje obuhvati i sve ono što ih okružuje i sa čime su u svakodnevnom kontaktu. Tako nastaje koncept slow living-a, sporog življenja, koji utiče na mnoge aspekte svakodnevice, pa i na način na koji uređujemo svoj dom.
Na sajtu blog.infabbrica.com objašnjavaju kako su japanski Wabi-Sabi i pokret Slow Food pokrenuli ovaj novi trend sporosti, čije vrednosti mogu poslužiti kao inspiracija za dizajn enterijera u kom ćemo se zaista osećati dobro.
Slow Life filozofija
Wabi-Sabi, pokret koji inspiriše slow living, jedan je od temelja japanske kulture. Prema ovoj filozofiji, jednostavan život, u harmoniji s prirodnim svetom i oslobođen prekomernog posedovanja, obogaćuje čoveka i vraća mu psihofizičko blagostanje. Wabi-Sabi poziva na život u skladu sa sopstvenim prirodnim ritmovima i na otkrivanje lepote svakodnevice.

Kupovina manje proizvoda, ali onih kvalitetnijih, lokalnog porekla nosi i snažnu etičku i održivu poruku.
Pokret Slow, kakvog poznajemo na Zapadu, nastao je osamdesetih godina, a jedan od njegovih prvih izraza bilo je osnivanje Slow Food-a 1986. godine – čuvene neprofitne organizacije koja, kroz svoje projekte, radi na očuvanju svetske agroprehrambene baštine i njenom ponovnom oživljavanju, kao odgovor na suprotnika fast food, sve češće sinonim za junk food (nezdrava, bezvredna hrana).
Isto se zatim dogodilo i u nekim modnim kompanijama, koje su počele da proizvode odeću od prirodnih materijala, iz kontrolisanih i sertifikovanih lanaca snabdevanja, oslobođenih bilo kakvog iskorišćavanja ili od recikliranih materijala.
Uređenje doma po principima slow living dizajna
Ova vrsta etičko-održive revolucije zahvatila je, i sve više zahvata, mnoge sfere oko nas, pre svega, svet dizajna i nameštaja. Dakle, govorimo o slow design-u, zasnovanom na izuzetno važnim vrednostima..

Šest osnovnih principa slow design-a:
Otkrivanje – cilj ovog principa je da otkrije i predstavi materijale i proizvodne procese koji su do sada bili zanemareni ili potcenjeni.
Proširivanje – odnosi se na mogućnost da se nadmaši tradicionalna upotreba predmeta, produžujući njihov životni vek kroz ponovnu upotrebu na načine koji ranije nisu bili zamislivi.

Promišljanje – za svesniju i promišljeniju potrošnju.
Uključivanje – kao saradnja među vizionarskim dizajnerima, podstaknuta open-source filozofijom.

Učešće – princip kom je cilj stvaranje prave zajednice razmene među aktivistima slow dizajna.
Evolucija – živeti sporo ne znači vratiti se unazad, već upravo suprotno. Slow design podstiče na pronalaženje sve pametnijih načina za promovisanje svesne potrošnje, gledajući unapred.
Saveti za primenu slow living filozofije u domu
Pridržavanje pravila slow living-a prilikom uređenja doma nije teško, a rezultat će vrlo podsetiti na jedan zen prostor.
Evo kako primeniti principe slow living-a prilikom uređenja doma u kom se živi sporo:
Prirodni materijali
Kad je u pitanju slow home, sve počinje izborom materijala, gde dominiraju drvo, metal i staklo.

Treba birati prirodno i održivo – što se savršeno uklapa sa aktuelnim trendovima uređenja.
Takođe, materijali poput bambusa, kamena, plute ili organskog pamuka smanjuju uticaj na životnu sredinu i domu daju neponovljivu toplinu i osećaj gostoprimstva.
Prostor za meditaciju
U kući inspirisanoj slow design-om uvek postoji kutak posvećen mentalnom blagostanju. Ugao za čitanje, sa udobnim foteljama i toplim osvetljenjem, kao i prostor za opuštanje, sa jastučićima i tepisima koji pozivaju na meditaciju i jogu, apsolutni su must-have.
Odabir pravih boja za zidove ovih kutaka je ključan, a preporuka su neutralne nijanse ili pastelni tonovi kako bi se prenela smirenost.
Multifunkcionalni nameštaj
Ključno za ovaj koncept je ne birati mnogo komada nameštaja već samo one funkcionalne.

Osim declutteringa (eliminisanje suvišnih stvari), preporučuje se odabir komada koji imaju više funkcija, poput stolova na rasklapanje koji mogu da budu dopola otvoreni i naslonjeni na zid, a po potrebi sasvim razvučeni na sredini prostorije.
Živeti sporo u harmoniji s prirodom
Slow living savršeno se slaže sa biophilic design-om, koji ističe povezanost sa prirodom unutar stambenih prostora, koristeći biljke i prirodno svetlo za unapređenje blagostanja. Prednosti uređenja biljkama su dobro poznate, a u kući u znaku sporosti one će dodatno doprineti pozitivnoj energiji.

Bez obzira da li je reč o dnevnom boravku, kuhinji ili kupatilu, zelenilo pruža bezbroj mogućnosti da date lični pečat prostoru i unapredite enterijer. Naravno, ne treba zaboraviti da je važno poznavati potrebe svake biljke kako bismo joj uzvratili svu lepotu koju ona pruža nama.
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: