Danica Marković sa porodicom živi u kući staroj 82 godine - ali to nikada ne biste pomislili kada uđete u njen dom. Staru kuću u Pirotu ova kreativna genijalka pretvorila je u nordijsku idilu - pametno kombinujući elemente skandinavskog i boho stila.
Kuća porodice Marković izgrađena 1939. godine i bila je veličine 70 m2, ali su prethodni vlasnici nadogradili još toliko – tako da je ukupna površina 140 kvadrata, priča za Zadovoljna.rs Danica Marković.
Trenutno je u upotrebi nešto manje od 100 m2, rekla nam je, a kuća je naravno prošla kroz proces renoviranja.
„Prilikom kupovine, glavna želja nam je bila da zadržimo starinski šmek koji kuće iz ovog perioda imaju, a da pritom zadovoljimo sve potrebe savremene četvoročlane porodice“, kaže nam Danica.
Najpre su renovirali konstruktivne elemenate koji su jako bitni za dugovečnost kuće, govori ona.
„Bilo je neophodno zameniti krov, svu spoljašnju stolariju i uraditi fasadu. Neki od otvora su se nalazili na nelogičnim mestima, pa smo i to morali da ispravimo. Recimo, prozor u jednoj od spavaćih soba je gledao ka hodniku“, priča Danica.
Kada su sve to rešili, krenuli su sa zamenom podova, uređenjem zidova, farbanjem vrata…
Međutim, ulaganja i trud su se isplatili – kuća je zablistala u novom ruhu, postala je prozračan i ušukan dom u kom se na pametan način spaja minimalizam sa intimnim, personalizovanim detaljima.
„Ono što nama najviše prija jeste namestaj jednostavnih linija, komadi koji ne opterećuju prostor, vrše svoju funkciju i pored toga izgledaju lepo. Sve to nas je dovelo do skandinavskog stila. Međutim kako nordijski stil ume da bude pomalo hladan, idealni balans i osećaj doma postižem dodavanjem ponekog boho elementa, dosta tekstila – jastučići, ćebad, krzna korpi od pruća, nameštaja od ratana i bambusa“, ističe Danica.
Inspiraciju za dekorisanje uglavnom pronalazi u prirodi – kaže da svako godišnje doba donosi nešto novo i jedinstveno.
„Idealna jesenja dekoracija su mi budeve, suvo cveće, grančice drveca“, savetuje ona.
Smatra da vredi uložiti u stvari koje se korste svakondevno i koje poboljšavaju kvalitet života – dušeke, kuhinjske aparate, sto, stolice…
„Za sve ostalo čekam sniženja, često obilazim prodavnice zato što volim da kupujem poslednje komade koji uvek budu na dodatnom sniženju“, otkrila nam je Danica.
Dodaje da su mnogo toga sami izradili i na taj način uštedeli dosta novca. Njihovi projekti uključuju nekoliko lustera, kao i veliku bela komodu u spavaćoj sobi, koja je nekada bila stari most iznad kreveta.
U kući najviše voli drvene podove, kao i originalna vrata koja su uspeli da zadrže, „jer je to ono što daje karakter celom prostoru“. Osim toga, od presudne važnosti za jedan dom je naravno i zelenilo.
„Ono što oplemeni prostor su biljke. Jedna veća biljka u lepoj saksiji, sveže cveće na stolu i nekoliko ukrasnih jastuka su sasvim dovoljni da prostor izgleda puno lepše. Druga opcija je krečenje, nekada je dovoljno okrečili jedan zid za potpunu transformaciju cele sobe“, njeno je mišljenje.
U procesu renoviranja, Danica je naučila da je najteže naći dobre majstore i izboriti se sa njima .
„Tako da smo mi odlučili da sve unutrašnje radove obavimo sami. Jeste sporije i teže ali je i lepši osećaj kada nešto privedemo kraju“, priznaje.
Danica ima i korisne savete za harmonično uređen dom.
„Krupne komade nameštaja birajte u neutralnim bojama, boju unesite kroz detalje. Na taj način vam prostor nikada neće dosaditi. Najveći problem nastaje kada ne možemo da sredimo celu sobu odjednom, onda kupujemo bez plana i na kraju shvatimo da nam se ništa ne dopada. Moj savet je napraviti listu sa tačno određenim stvarima i kupovati samo stvari sa liste“, poručuje ona.
***
Bonus video: Vilhelmštajn – najlepše ostrvo u Nemačkoj idealno za venčanja
Pratite nas i na društvenim mrežama: