Ključna stvar na koju treba paziti da bi begonija cvetala raskošno

begonija
Begonija Foto: Shutterstock

Ova nežna, a raskošna lepotica najlepše izgleda na balkonu, nije zahtevna za negu, ali treba joj obezbediti određene uslove da bi cvetala raskošno.

Dolaskom toplijih meseci sve više vremena provodimo na balkonima, a ugođaj je još bolji kad smo u društvu balkonskih lepotica. Jedna od njih je i čarobna begonija, cvet upečatljivih boja koji ima jedno od najmanjih semena na svetu, nalik prašini.

begonija
Foto: GWI/Lee Thomas / Garden world images / Profimedia

Begonija prirodno raste u SAD-u, Africi i južnoj Aziji, a svoj naziv duguje guverneru Haitija, botaničaru Majklu Begonu. Njen latinski naziv – semperflorens, u doslovnom prevodu znači stalno cvetajući.

Jedna od najvećih posebnosti ove biljke je njena raznolikosti – može narasti od 10 centimetara, sve do dva metra visine.

Može puzati, uspravno stajati i privlačiti pažnju u saksiji na balkonu, a cvetovi unutar vrsta mogu se toliko razlikovati da uopšte ne bismo na prvu prepoznali da se radi o begoniji. Tačkasta, vlaknasta, krtolasta – samo su neki primeri impresivnog cveta, a postoji i begonija imena anđeoska krila koja zaista izgleda poput anđeoskih krila.

Treba napomenuti da je većina begonija otrovna za kućne ljubimce, ali za ljude je bezbedna.

Na sajtu Zadovoljna.hr navode nekoliko saveta kako da begonija uspe i na vašem balkonu.

begonija
Foto: Mary Liz Austin / Alamy / Profimedia

Begoniju treba posaditi u proleće, kad smo sigurni da nas neće iznenaditi mraz, a najbolje ju je posaditi u vlažno tlo.

Iako nije previše zahtevna, više voli vrućinu nego hladnoću, ali treba paziti da nije na direktnom suncu. Ne odgovaraju joj temperature niže od 16 stepeni, stoga, ako želimo da je posadimo napolju, moramo biti sigurni da temperatura noću neće pasti ispod 16 stepeni.

Kod nas uspeva i na balkonu, ali najbolje se snalazi u zatvorenom prostoru. Ako begoniju želite da posadite u saksiji, treba znati da ona voli skučeni prostor.

Begoniju treba zalivati svaki put kad se tlo osuši. Treba paziti da je tlo vlažno, ali ne i natopljeno.

Ako pazimo da ima dovoljno svetlosti, ali da nije na direktnom suncu i ako je pravilno zalivamo – uspjeh je zagarantovan.

BONUS VIDEO:

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

TikTok

Pinterest

Instagram