Detaljan vodič za sađenje ruža

Ruže
Foto: Han Yan / Avalon / Profimedia

Saznajte prave savete od stručnjaka.

Priroda se uveliko budi i ovo doba godine idealno je za sadnju ruža. Kojim smernicama treba da se vodimo pre nego što se upustimo u ulepšavanje dvorišta ili terase, za Zadovoljnu otkriva Dragana Selenić iz rasadnika Topalović iz Šapca.

Izbor sadnica

Za početak naša sagovornica priča kako izabrati prave sadnice, odnosno, čime treba da se vodimo kad biramo sorte ruža.

„Kada kupujete ruže, birate sorte po sopstvenom ukusu, kako boju, tako odlučujete i koju visinu želite, da li će to biti čajevka, mnogocvetnica, penjačica.… Čajevke su ruže za rezani cvet, njihov cvet traje dugo, krupan je i često veoma mirisan. Možete ih saditi pojedinačno ili u leju, u ovom drugom slučaju sade se na razmaku od 40 cm. Zatim su tu i mnogcvetnice, njih zovu i buketuše ili parkovske ruže, jer su veoma pogodne za sađenje u leji, uz ivicu staze i slično. Većina mnogocvetnica nije puno visoka, njihova prosecna visina je od 50-70 cm, cvet nije krupan kao kod čajevke, 6-8 cm uglavnom, ali formiraju po 7-8, pa i više pupoljaka na jednoj dršci i neprekidno obnavljaju cvetanje do kasne jeseni.“

Dragana Selenić kaže da je popularna sorta i dobro poznata penjačica.

„Njihova visina je nekada i preko četiri metra. Potrebno im je obezbediti neku potporu, bar za te glavne grane, koje na sebi nose gomile pupoljaka.

Još tu možemo dodati i minijaturne ruže koje se često sade i na terasama, žardinjerama i slično, polegle (one odlično pokrivaju tlo ili padaju preko ivica žardinjere), zatim grmolike, koje kako im i sam naziv kaže, formiraju velike žbunove, i engleske ruže koje čuvaju najbolje osobine onih starih vrtova i svojim mirisom nas opijaju.“

Sadnja do sredine aprila

Naša sagovornica otkriva i kad se ruže sade.

„S prvim danima proleća, u zavisnosti od klimatskih uslova, pa sve do otprilike 15. aprila možete posaditi ružu. Osim toga, sadnja ruža  počinje u novembru, pa sve dok nam vremenski uslovi to dozvoljavaju – sve dok zemlja nije smrznuta i sadnica može da se lepo posadi.“

Budući da je baš sad pravi trenutak za sadnju ruža, vrlo je važno znati kako odabrati pravo mesto, i u dvorištu i na terasi.

„Ruža je biljka koja voli sunce, možete je posaditi nasred dvorišta, da ima sunca ceo dan, ali i u manje osunčanim predelima. Potrebno joj je mesto koje će biti osunčano najmanje četiri sata dnevno. Naravno, treba izbegavati mesta gde se zadržava voda.“

A kako treba pripremiti zemljište?

„Priprema zemljišta je jednostavna. Ukoliko imate problem sa vlažnim zemljištem, prokopajte kanale koji će ukloniti višak vlage, a ruža kao ruža je prilagodljiva i otporna i na osrednji kvalitet zemljišta. Da biste poboljšali mineralni sastav, postojeću zemlju pomešajte sa humusom ili kompostom, kojih ima u svim poljoprivrednim apotekama.“

Dajte im da dišu

Dragana Selenić ističe i koliko rastojanje treba da bude ako sadimo više ruža blizu.

„To zavisi od toga da li su ruže mnogocvetnice, čajevke ili neke druge…. Npr. mnogocvetnice se sade uglavnom na 30-35 cm razmaka, čajevke na 40-50 cm, minijaturne možemo  postaviti i četiri u jedan dužni metar, dok sve ostale zauzimaju više prostora i potreban je veći razmak.“

Dublja jama

Tu je i ono glavno – sam postupak sadnje.

„Kupljenu ružu ostavite nekoliko sati da stoji u vodi, proverite da li su joj uklonjeni sa korena svi suvi delovi (svi ozbiljni proizvođači ruža to urade pre prodaje) i spustite ružu u jamu koju ste ranije iskopali dubine nekih 30-ak centimetara. Zatrpajte je pripremljenim zemljištem i dobro je zagrnite. Pritom, potrebno je da kalem (to je onaj deo iznad korena iz koga izlaze grane) bude u zemlji 2-3 cm. Zatim je dodatno zagrnite zemljom, da zemlja bude svuda oko nje, a da grane ruže vire tek nekoliko centimetara iz zemlje. To je potrebno da biste sprečili dehidrataciju ruže, a i ruža koja bude plitko posađena nikada neće dostići kvalitet pravilno posađene ruže.“

Čuvajte ih od bolesti

Dragana Selenić za Zadovoljnu govori i kako je ruže najbolje održavati i negovati.

„Ružama je, uz ljubav, potrebno pružiti i preventivnu zaštitu od bolesti i štetočina. Sa prskanjem je potrebno početi već sa pojavom prvih listova na sadnici, negde već sredinom aprila…. Uvek možete i otići u lokalnu poljoprivrednu apoteku i potražiti savet. Nećete pogrešiti ni ako upotrebljavate preparate koji su namenjeni zaštiti jabuka.“

Orezujte ih redovno

U svemu se izdvaja i pitanje kako i kada ruže orezivati.

„Orezivanje se obavlja tokom cele godine, tj, potrebno je uklanjati precvetale cvetove, a jesenjim orezivanjem se skraćuju samo vrhovi ruža. Prolećno orezivanje je ono pravo, kada treba ukoniti sve oštećene i sasušene grane. Na primer, čajevke i mnogocvetice treba da orežete za oko dve trećine od njihovog prošlogodišnjeg rasta, dok grmolike i penjačice sečete samo za trećinu.“

Cvetni tepih na terasi

A šta treba dodatno da znaju oni koji bi da ruže gaje na terasi u saksiji, a ne u dvorištu?

„Ruža može veoma uspešno da se sadi u saksiji, ali je potrebna saksija minimum 35 cm dubine. Izuzetno su lepe polegle ruže kada ih posadite na balkonu, padaju preko ivice i stvaraju pravi cvetni tepih. Ipak, važno je ne nasedati na internet prevare o ružama duginih boja, zelenim, mastilo plavim ili crnim ružama… Nemojte se voditi cenom ili lepom slikom sa interneta. Kupujte od proverenih proizvođača jer samo tako možete biti sigurni da ste za svoj novac dobili najbolje.“

BONUS VIDEO: Saveti čoveka s najlepšim dvorištem u BG za uređenje terase

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

TikTok

Pinterest

Instagram