Nicanje zubića – izazov za roditelje.
U okviru serijala o najvećim izazovima u prvoj godini bebinog života, na redu je četvrti mesec od njenog rođenja.
Iz Telefonskog savetovališta Halo beba Gradskog zavoda za javno zdravlje Beograd izdvajaju koji su to ključni izazovi u četvrtom mesecu bebinog života i kako ih što bolje proći.
„Beba u ovom periodu obično već drži glavu uspravno bez pridržavanja, stavlja često ruke u usta, poseže jednom rukom za igračkom, istražuje, imitira pokrete lica, zvukove, uspostavlja koordinaciju oko–ruka, prati kretanje igračke, pokazuje emocije, smeje se na ljudski lik…“
Kako kažu, to je vreme kad bebi obično kreću zubići.
Rano nicanje zuba
„Period nicanja zubića je veoma izazovan period za roditelje. Neprospavane noći, strah, briga, strepnja da li je beba bolesna ili joj „samo“ rastu zubići i kako da pomognu bebi – ozbiljan je zadatak. Rast zubića obično počinje između trećeg i šestog meseca. Pritom, ponekad se beba rodi sa zubićem, a nekad dobije svoj prvi zub tek kad prohoda.“
Naše sagovornice kažu i da se pri nicanju zubića može pojaviti pojačano lučenje pljuvačke, ali moguće je i da beba stavlja ruku u usta, da odbija čvrstu hranu, da ima otečene, crvene i bolne desni, da je razdražljiva, uznemirena, budi se u toku noći. Moguće je i da se javi tečnija stolica (ali nikako proliv) i ponekad blago povišena temperatura (ne preko 38 stepeni).
Iz Halo bebe savetuju kako tada pomoći detetu.
Rashlađivanje desni
„Koristite glodalice koje se mogu ohladiti u frižideru, ali se ne smeju držati u zamrzivaču jer se beba može povrediti zaleđenom glodalicom. Glodalice su obično gumene ili napravljene od specijalne plastike, različitog oblika i dezena prilagođene bebi. Koristite uvek glodalice sa sertifikatom (atestom), od proverenih proizvođača.“
Masaža desni
„Operite dobro ruke i kažiprstom masirajte bebine desni. Na tržištu se mogu pronaći različiti gelovi ili tečnosti kojima se vrši premazivanje i masaža desni. Gelovi sadrže lekovite biljke, hijaluronsku kiselinu ili anestetik sa lokalnim dejstvom. Koristite ih prema uputstvu proizvođača, adekvatno uzrastu deteta.“
Skretanje pažnje
„Usmerite detetu pažnju na neki novi predmet, igračku, pojavu. Izvedite dete u šetnju, glumite, pevajte, nosite ga, tešite dete.“
Pojačano lučenje pljuvačke može da izazove iritaciju ili osip oko usana, što može biti pogodno mesto za infekciju, upozoravaju iz Halo bebe.
„Da bi se to izbeglo, potrebno je redovno umivati bebu, osušiti predeo oko usana, namazati neutralnu zaštitnu kremu. Ispod glave tokom spavanja treba staviti pamučnu pelenu i često je menjati kako bi bebino lice i obrazi uvek bili suvi.“
U svemu ne treba smetnuti s uma da su muke sa nicanjem zubića prolazne, a roditeljska nežnost, pažnja i uteha su nezamenjive u ovom periodu.
Ishrana beba od 4 meseca
Prvih četiri do šest meseci majčino mleko je jedina hrana koja je potrebna vašoj bebi. Nakon toga možete polako početi sa uvođenjem čvrste hrane kada primetite da je vaša beba spremna. U početku će vašem mališanu biti dovoljno samo nekoliko kašičica hrane od jednog sastojka (poput pasiranog voća i povrća) na dan.
Kašice za bebe od 4 meseca
Jednostavno pasirano povrće i voće bebi će dati dodatne nutrijente. Kašicu za svoju bebu od četiri meseca možete da napravite od, recimo, jedne šargarepe i jednog krompira. Povrće prvo treba da dobro operete i oljuštite, pa ga lepo skuvajte iseckano na komade. Kada se povrće skuva za oko pola sata, prohladite ga i ispasirajte. Isto možete da uradite i sa jednom jabukom i jednom kruškom ili sa pola tikvice, samo pazite da dobro odstranite semenke i koru.
Motorika bebe od 4 meseca
U ovom periodu bebinog života očekuje se da se ona odguruje laktovima kada leži na stomaku. Takođe, trebalo bi da može da drži podignutu glavu bez podrške. Možda bi mogla i da se sama prevrne na leđa. Očekivano je i da se beba od četiri meseca odguruje nogama kada su joj stopala na tvrdoj površini.
Koliko obroka treba da ima beba od 4 meseca
Bebe koje sisaju majčino mleko obično uzimaju na tri do četiri sata. A ako vaša beba pokazuje znake da je spremna da počne da jede čvrstu hranu, sa njena četiri meseca možete da počnete da isprobavate manje količine hrane dva do tri puta dnevno, i to nakon što je vaša beba podojena. Dakle, najbolje je da beba sisa kad je gladna, a da joj novu hranu ponudite nakon toga.
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: