U Srbiji možete da se porodite u vodi samo na jednom mestu

porođaj u vodi
Foto: Ink Drop / Alamy / Alamy / Profimedia

Doktor Darko Radovanović iz KBC Zvezdara otkriva sve o besplatnom porođaju u vodi u Srbiji.

Mnoge žene osećaju strah od porođaja i zbog misli da li će sve proći kako treba i zbog bolova koji su povremeno neminovni. Zato je dobro znati koje to prednosti sa sobom nosi porođaj u vodi. O tome za naš portal govori doktor Darko Radovanović sa KBC Zvezdara.

Manje bola

Za početak doktor govori kako se rodila ideja za porođajem u vodi.

„Porođaj boli. I porođaj traje, kod prvorotki prosečno 12-16 sati… Izjave porodilja da su se brzo i lako porodile nisu baš česte. Trajanje porođaja zavisi od konstitucije trudnice, fizičke i psihičke spremnosti, godina života, položaja bebe, kvaliteta tkiva majke, saradnje porodilje i osoblja, uključivanje pojedinih lekova u tok porođaja… U savremenom zapadnom svetu bolan porođaj nije prihvatljiva praksa u porodilištima. Uvođenjem epiduralne analgezije, takozvanog bezbolnog porođaja u široku praksu, porođaj u kadi je potisnut u stranu. Ipak, ideja porođaja u kadi – u vodi, dugo je ispitivana i praćena u celom svetu jer voda je dostupna. U kadi postoje i specijalne brizgalice po tipu đakuzi kada, tako da, osim što voda sama po sebi povećava efikasnost kontrakcija, masaža iz brizgaljki opušta telo trudnice i olakšava osećaj bola.“

Prijatniji položaj

Doktor ističe i da je položaj porodilje u tom slučaju polusedeći, pa je prijatniji za celo telo nego što je to klasičan ležeći položaj u krevetu.

„Od 1991. godine porođaj u vodi je praksa u Švajcarskoj, a od 1993. godine i u Velikoj Britaniji. Istraživanjima je primećeno da deca rođena u kadi imaju bolji apgar skor, ređu potrebu za pravljenjem epiziotomije kod porodilje, veće zadovoljstvo porodilje, dok povećana incidenca bebinog udisanja vode iz kade ili povećana incidenca bakterijskih infekcija nije zabeležena.“

Ne postoji red čekanja

Dobra stvar, dodaje doktor, jeste i to što za porođaj u kadi ne postoji red čekanja kao za porođaj na klasičnom stolu, ukoliko se desi da je u tom trenutku zauzet svaki krevet za porođaj, što se inače retko dešava.

Doktor otkriva i šta treba da znaju majke u Srbiji koje razmišljaju da se porode u vodi.

„Porođaj u kadi ima samo prednosti u odnosu na porođaj u klasičnom krevetu. U odnosu na porođaj u epiduralnoj analgeziji, jedina mana je što nije bezbolan. Takođe, temperatura vode se reguliše tako da bude oko 37 stepeni, što je izuzetno prijatno za porodilje. Nema neprijatnog osećaja “tuđe posteljine” ili “tvrdog jastuka” jer se sedi u kadi i moguća je veća pokretljivost celog tela. Nema pritiska lastiša od CTG aparata koji se koristi tokom celokupnog porođaja na klasičnom krevetu, već se rad srca bebe prati povremeno.“

Beba izlazi na stolu

Naš sagovornik govori i da li je sam čin izlaska bebe u vodi ili ne.

„Korišćenje kade zarad porođaja započinje sa javljanjem jačih kontrakcija, obično u trenutku kada je grlić otvoren 4-5 cm. Trudnica je u kadi do samog čina izlaska bebe, kada se premešta na klasičan sto u ležeći položaj i dovršava porođaj. Na klasičnom stolu pristup babice međici i bebi je komotniji i profesionalniji, kao i pružanje eventualnih akušerskih intervencija (epiziotomija, stavljanje vakuum ekstraktora ili forcepsa, ručna pomoć kod karličnog porođaja).“

Samo u KBC Zvezdara

Važno je istaći i da li se ova metoda nekima ne preporučuje i zašto.

„Postoje određene kontraindikacije koje ne dozvoljavaju porođaj u vodi. To su infekcije urinarnog sistema, vaginalne infekcije, pojedini deformiteti koštanog i zglobnog sistema ili mišića, visok pritisak, pojedina oboljenja štitne žlezde ili pojedna psihijatrijska oboljenja. Tu su i apsolutne kontraindikacije za vaginalni porođaj.“

Doktor napominje i da, u slučaju da je porođaj rizičniji ili krene da se komplikuje, porodilja izlazi iz kade i porođaj se dalje nastavlja po akušerskim indikacijama.

I kada znamo sve prednosti porođaja u vodi, gde u Srbiji u državnim ustanovama postoji ova praksa?

„Jedino porodilište koje poseduje kadu za porođaj u vodi je u KBZ Zvezdara. Usluga porođaja je besplatna“, kaže doktor Radovanović.

On otkriva i kako izgleda procedura prijave, tj. šta je neophodno da urade trudnice kako bi se porodile u vodi.

„Prijava za porođaj u kadi nije neophodna, osim što treba da budu uredni brisevi vagine i grlića materice pred porođaj, s tim što svaka trudnica protoklarno treba da ima urađene briseve i bez želje da se porađa u kadi. Brisevi se rade mesec dana pred porođaj, tako da ima dovoljno vremena da se izleči infekcija, ako uopšte i postoji. Pre korišćenja kade uzimaju se kontrolni brisevi sa površine, a svakako postoji i redovna bakteriološka kontrola površine kade“, zaključuje doktor.

BONUS VIDEO: DAN MAJKE TROJKI

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

TikTok

Pinterest

Instagram