„Šta ako ne bude epidurala?“ Nova sa trudnicama u izolaciji

trudnica MIljana
Miljana u potrazi za informacijama; Foto: Privatna arhiva

Da li će trudnice koje se u ovom periodu porađaju u Beogradu moći da računaju na epidural, goruće je pitanje koje poslednjih dana muči buduće mame.

Iz GAK Narodni front uveravaju da glasine o ukidanju epidurala u toku epidemije koronavirusa nisu tačne, i da „porodilište radi uobičajeno“.

Ipak, osim ove dileme, tu su još neka pitanja koja trudnice postavljaju svakodnevno – da li ću moći na pregled u dom zdravlja, kako da produžim trudničko, gde da se porodim ako sumnjam da imam koronu…? Nedoumica je mnogo i zato smo o njima lično razgovarali sa trudnicama i potražili odgovore na sve što ih muči.

Miljana Leskovac (32), iz Beograda koja je u devetom mesecu trudnoće na početku razgovora kaže da nam je zahvalna što pišemo o ovim temama jer ima utisak da su trudnice svi zaboravili.

„Poštujemo sve lekare, ali mi sad ne znamo gde treba da odemo na preglede, ja još uvek ne znam gde ću moći da radim CTG koji je obavezan jednom nedeljno u devetom mesecu. Poslednji put sam u domu zdravlja bila nekoliko dana pred proglašenje vanrednog stanja i imam zakazano za 1. april, ali ne znam da li ću moći da odem ili ću platiti privatno. Planirala sam da sve uradim na klinici da bih se upoznala sa lekarom koji će me poroditi i da bih te poslednje nalaze uradila baš kod njih, ali koliko čujem, to sada ne može.“

Kaže da jeste sve malo haotično, ali panike nema.

„Išla sam na pripremne vežbe za trudnice u domu zdravlja i to mi je mnogo značilo. Znam i kako da prepoznam kad krene porođaj, ali me brinu te proceduralne stvari.“

Ona napominje i da ima poverenja u porodilišta, da je uverena da tu rade izvrsni lekari i da, što se toga tiče, nema tremu.

„Svejedno mi je u kojoj klinici ću se poroditi. Jedino sam čula da ne možemo da se porađamo uz epidural, mada sam ja htela, ali pitanje je da li je to tačno.“

Miljana priča i kako se ovih dana čuva od koronavirusa.

Pročitajte još:

„Moj muž radi u Centru za migrante, pa su ga pustili da bude kod kuće da ne bi mene doveo u rizik. Ja uopšte ne izlazim napolje, on ode jednom do prodavnice. Pre nego što uđe u stan, izuje se ispred, isprska se alkoholom, očisti se…“

Priznaje i da joj nedostaju šetnje napolju, posebno jer zna koliko su preporučljive u devetom mesecu.

„Sad gledam da na mom spratu idem malo uz stepenice i šetam po stanu. Psihički je teško kao i svima drugima jer imamo višak vremena. Eto, brojim dane, trebalo bi da se porodim u aprilu. Za policijski čas ne strepim, ako krene porođaj, zvaću hitnu pomoć. Jedino sam se uplašila za svoju majku jer ima 64 godine i spada u tu ugroženiju grupu. Zbog tih strašnih najava nadležnih za starije ljude i dalje sam malo u grču zbog nje. Čujemo se svaki dan, zbog nje sam napeta, ali ne bojim se za sebe, valjda jer ne izlazim iz kuće.“

I njena sugrađanka Jelena Vidaković (34) smirena je, ali oprezna.

„Meni sad za nekoliko dana ističe tih 60 dana trudničkog bolovanja, pa sam pozvala dom zdravlja i sestra mi je rekla da može muž da ode po doznake iako inače treba ići lično. Sad ja iz svega onoga što sam pročitala očekujem da ne moram da izlazim na komisiju, kao što bi inače trebalo, nego da će mi automatski produžiti na još 30 dana. Negde sam pročitala da će sve to moći telefonskim putem, ali apsolutno ne znam kako će da bude. Kad sam zvala prošle nedelje, rekli su mi da neko svakako mora da dođe po doznake, ali da to ne moram da budem ja.“

Jelena kaže i da trudnoću vodi kod privatnog lekara, kao i mnoge druge žene, a u dom zdravlja idu samo po doznake.

„Ne vršim preglede u domu zdravlja već im nosim izveštaje mog privatnog lekara. Ali i kod privatnika je velika cirkulacija ljudi. Moja doktorka na 15 minuta zakazuje pacijente tako da ni tu nije svejedno, ali se opet nekako osećamo sigurnije. I tamo treba uskoro da idem na kontrolu. Sad kad sve ovo znamo, nije svejedno ući tamo da mi vade krv… Nisam inače paničar, ali toliko nas plaše s tim da ne znam šta da mislim.“

Kao i Miljana, i Jelena je skoro stalno u kući, pa se čuva kao i drugi.

„Sad više ne idemo ni u park jer je zabranjeno. U nabavku i u apoteku uvek ide muž Veljko. Srećom, sad radi od kuće, pa mi znači što je sa mnom. Ja sam juče bila do jedne drogerije, svekar i svekrva su mi prethodno nabavili rukavice, pa sam s njima išla. Posle sam ih kod kuće bacila, oprala ruke. Pojačali smo higijenu, ali ne paničimo. Poštujemo sve mere i u kući smo.“

Kaže i da su uspeli da nabave sredstva za dezinfekciju, pa su koliko-toliko mirni.

„U trudnoći je svaki strah pojačan i to je normalno, ali mislim da bih se mnogo više plašila da mi ovo nije druga trudnoća. Nemam mnogo vremena za brigu jer Nina stalno zahteva pažnju. I hvala bogu, trudnoća mi je bez ikakvih komplikacija. Ne znam kako bi bilo da moram da idem po bolnicama. Neke moje drugarice već pomalo imaju probleme, pa im nije svejedno jer je svaki odlazak i u dom zdravlja i bilo gde ovih dana rizik.“

Jelena kaže i da se nada da će epidemija koronavirusa do njenog termina sredinom juna malo utihnuti.

„Ne bih baš volela da u porodilište uđem sama, da nemam posete. Pomalo uliva nelagodu i ako te smeste s nekoliko njih u sobu, onda razmišljaš o svemu, o novorođenoj bebi koja nema nikakav imunitet. Ali uzdamo se da će sve biti dobro.“

Pregled na ulazu

Iz Narodnog fronta za Nova.rs objašnjavaju kako izgleda procedura kad dođeš na pregled.

„Svi pacijenti na ulazu budu anketirani  i pogledani od sestara, a posebno u smislu povišene temperature, kliničkih znakova bolesti i pitanja o prethodnim putovanjima ili kontaktima sa obolelima. U slučaju sumnje na prisustvo COVID-19 ili sumnjivog kontakta, pacijentkinja se upućuje u posebnu izolacionu ambulantu radi pregleda i ne dolazi u kontakt sa zdravim pacijentkinjama.“

Kažu i da u njihovoj ustanovi do sada nije bilo nijednog slučaja COVID 19, a ukoliko takva pacijentkinja dođe, određen je poseban, odvojen prostor za njihov porođaj. Što se tiče poseta pacijentima na Klinici, nisu dozvoljene, niti je dozvoljen ulaz pratiocima. Nakon porođaja, zadržavanje je, kao i uvek, svedeno na najjmanju neophodnu procenjenu dužinu.

„Naglašavamo neophodnost izolacije, posebno trudnica, kao i njihov dolazak na Kliniku samo kada je to zaista neophodno“, poručuju iz Narodnog fronta.

Svi pregledi mogući

Foto: N1

Što se tiče pregleda, u Ministarstvu zdravlja kažu da je sve uglavnom kao i pre vanrednog stanja.

„Radno vreme svih domova zdravlja je od 7 do 18 sati. Kako za trudnice, tako i za ostale pacijente obezbeđene su dva odvojena dela, ambulante u svakom domu zdravlja. U jednu će ići oni koji imaju znakove respiratornih infekcija, a u drugu ostali pacijenti koji imaju druge tegobe i potrebe, u koje spadaju i trudnice. Svi domovi zdravlja su ostavili po nekoliko kontakt telefona na koje mogu da ih zovu i trudnice, ali i drugi pacijenti radi dogovora o pregledu i daljem postupanju pre nego što dođu u samu ustanovu. Svi brojevi telefona su objavljeni na sajtu Ministarstva. Dakle, sve preglede je moguće obaviti u domovima zdravlja kao i do sada, a oni se isto odvijaju i sekundarnim i tercijarnim ustanovama“, kažu za Nova.rs u Ministarstvu zdravlja.

Iz Narodnog fronta takođe uveravaju da su svi pregledi mogući.

„Pregled trudnica, ultrazvuk i CTG se mogu obaviti u Savetovalištu za trudnice. Porodilište radi uobičajeno, sve trudnice mogu planirati porođaj na Klinici“, kažu.

Trudničko se produžava automatski

Velike dileme izazvalo je i otvaranje i produženje trudničkog bolovanja, pa smo kontaktirali Republički fond za zdravstveno osiguranje.

„Nije menjana procedura otvaranja bolovanja za trudnice. Trudničko bolovanje otvara izabrani lekar specijalista ginekologije i akušerstva. Savetujemo da trudnica bez odlaska u dom zdravlja obavesti svog izabranog lekara ginekologa o otvaranju trudničkog bolovanja, na primer telefonskim putem. Trudnici kojoj je izabrani lekar već otvorio trudničko bolovanje, bolovanje se produžava automatski bez odlaska na lekarsku komisiju. Bolovanje se produžava za period od tri meseca od dana kada bi trudnica trebalo da se javi lekarskoj komisiji. Ukoliko je period do otvaranja porodiljskog odsustva kraći od tri meseca, trudničko bolovanje se produžava automatski do dana otvaranja porodiljskog odsustva“, kažu nam iz RFZO i dodaju da kod naknada za trudnice nema promena zbog uvođenja vanrednog stanja, osim što se cela komunikacija umesto preko šaltera obavlja ili elektronski ili preko pošte.

Foto: google maps

Zaražene trudnce u Višegradsku i Narodni front

GAK Višegradska i GAK Narodni front određene su da zbrinjavaju trudnice ukoliko postoji sumnja ili je potvrđeno da su zaražene novim koronavirusom, izjavio je direktor GAK Višegradska Aleksandar Stefanović. On je naglasio da su na osnovu preporuke Ministarstva zdravlja napravili protokol primanja, lečenja i porođaja trudnica sa novim koronavirusom.

Stefanović navodi i da GAK Višegradska ima svu neophodnu zaštitnu opremu, sredstva za dezinfekciju i urađeni su svi protokoli kako se postupa ukoliko se pojavi pacijent sa novim koronavirusom. Napravljen je alternativni ulaz za takve pacijente, izolovane sobe za dijagnostiku i lečenje, kao i posebni boksovi za porođaj i kasnije sobe za oporavak.

„Trudimo se da smanjimo broj pacijenata koji leže zbog epidemioloških razloga. Nije dokazano da su trudnice rizična grupa za oboljevanje od koronavirusa. Nemamo smrtne slučajeve trudnica, a nije dokazano da se infekcija prenosi sa majke na plod“, rekao je Stefanović.

Podsećamo, trudnicama su dozvoljne posete lekaru i u toku policijskog časa i to u pratnji najviše dve osobe.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama: 

Facebook

Twitter

Instagram