Olimpijka otkrila na koji sport je najbolje upisati dete jer razvija i samopouzdanje i koncentraciju

devojčica
Foto: Shutterstock

Plivanje pruža deci više od same fizičke aktivnosti. Kroz ovaj sport deca stiču socijalne veštine, poboljšavaju mentalno i fizičko zdravlje, razvijaju koncentraciju i postaju sigurnija u vodi.

Kada biramo najbolje aktivnosti na koje treba da upišemo decu, odlučujemo se za one koje pored treninga mogu da ih podstaknu na razvoj životnih i kognitivnih veština. Prema rečima stručnjaka, jedan od sportova koji se izdvaja po svojim brojnim benefitima je plivanje.

Izi Torp
Izi Torp Foto: John Walton / PA Images / Profimedia

Olimpijska vicešampionka Izi Torp i izvršni direktor Swim England-a Endi Salmon otkrivaju za portal HuffPost zašto plivanje može biti pravi izbor za vaše dete i kako mu ovaj sport može pružiti mnogo više od običnog treninga.

Plivanje – više od treninga

Prema podacima Swim England-a, samo 72% dece ispuni standarde da plivaju samostalno i bezbedno na dužini od 25 metara do sedmog razreda. Ovaj procenat se s vremenom smanjio, zbog čega je nacionalna uprava za plivanje uputila poziv da bazeni budu pristupačniji i da se deca podstiču na časove plivanja. Plivanje, međutim, nije samo fizička aktivnost – ono je i životna veština.

Photo: Shutterstock

Endi ističe da je plivanje, u svom najčistijem obliku, veština koja može da spreči opasnost od davljenja i pruža deci priliku da uživaju u različitim sportskim i rekreativnim aktivnostima. Ipak, iz drugog ugla, plivanje donosi klincima mnogo više. Čak više od 80% roditelja izjavilo je da su časovi plivanja pomogli njihovoj deci da razviju samopouzdanje i samopoštovanje.

„Deca koja pohađaju časove plivanja ne samo da postaju fizički aktivnija, već kroz ovaj sport stiču veštine koje im pomažu da se bolje koncentrišu, razviju socijalne veštine i osećaju se sigurnije u vodi,“ naglašava Salmon.

Plivanje razvija koncentraciju

U veku kada se sve češće srećemo sa pojmom „poremećaja koncentracije“, naročito kod dece koja su aktivna na internetu i društvenim mrežama, plivanje pruža priliku za jačanje koncentracije. Kako objašnjava Izi, za razliku od brzih dopaminskih udaraca koje deca dobijaju dok skroluju na TikToku, plivanje im pomaže da se fokusiraju duže vreme, a istovremeno se zabavljaju i uživaju u izazovu.

Photo: Shutterstock

„Časovi plivanja pomažu deci da izoštre svoju koncentraciju, što im koristi i van bazena,“ dodaje Salmon. Istraživanja pokazuju da čak 7 od 10 roditelja primećuje kako se koncentracija njihove dece poboljšava zahvaljujući plivanju.

Plivanje podstiče socijalizaciju

Osim što razvija fizičke i mentalne sposobnosti, plivanje podstiče socijalizaciju. Deca koja plivaju u grupama ili timovima stiču nove prijatelje, uče kako da sarađuju, podržavaju jedni druge i grade snažan osećaj zajedništva.

Istraživanje pokazuje da 68% roditelja veruje da su časovi plivanja pomogli njihovoj deci da lakše sklapaju prijateljstva, dok se 84% roditelja slaže da su časovi plivanja značajno uticali na njihovo samopouzdanje.

Izi takođe veruje da će deca biti manje nervozna kada vide da su njihovi prijatelji uključeni u plivanje ili da imaju stalnog instruktora s kojim se osećaju sigurno.

„Kad sam bila mlađa, upoznavanje novih ljudi i sklapanje prijateljstava bili su ključni za moje interesovanje za sport,“ objašnjava ona, dodajući da je to i danas odličan način da se deca motivišu.

Photo: Shutterstock

Fizičke koristi plivanja

Plivanje je izuzetno korisno za razvoj fizičke snage kod dece. Za razliku od sportova poput trčanja, plivanje ima minimalan uticaj na zglobove, čime se smanjuje rizik od povreda. Plivanje aktivira sve glavne mišićne grupe – od ruku i nogu do trupa i leđa.

Kroz redovno plivanje, deca razvijaju snagu, izdržljivost i poboljšavaju celokupnu fizičku kondiciju. Na duže staze, ovaj sport ne samo da jača telo, već i pomaže u prevenciji brojnih zdravstvenih problema, kao što su gojaznost i bolesti srca.

Plivanje i intelektualni razvoj

Pored fizičkog zdravlja, plivanje ima pozitivan uticaj i na mentalni razvoj dece. Naučna istraživanja potvrđuju da deca koja počnu da plivaju u ranom uzrastu postižu bolje rezultate u školi, imaju brži kognitivni razvoj i razvijenije jezičkih veština.

Deca koja redovno plivaju brže savladavaju nove informacije, lakše se koncentrišu i pokazuju bolje rezultate u učenju. Plivanje, dakle, podstiče ne samo fizički, već i intelektualni rast dece.

Photo: Shutterstock

Kako motivisati dete da se odluči za plivanje

Deca su otvorenija za nove veštine u mlađem uzrastu, te bi ih trebalo upisati na časove plivanja što ranije. Na ovaj način će se lakše osloboditi straha od vode i razviti ljubav prema ovom sportu.

Dodatni saveti su i da uključite prijatelje ili organizujte grupne časove kako bi deca uživala u društvu, kao i da ne zaboravite na pohvale i nagrađivanje. Deca će biti motivisanija ako osećaju da napreduju i postižu uspeh. Stručnjaci smatraju i da se deca  osećaju sigurnije kada imaju stalnog instruktora kojem veruju. Doslednost u nastavi može pomoći deci da plivanje dožive kao prijatno iskustvo.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

TikTok

Pinterest

Instagram