Eksperti i javnost se slažu da je roditeljstvo posebna životna uloga koja nosi veliku odgovornost i koja podrazumeva bezuslovnu ljubav, veliku brigu, ogromnu hrabrost i bezbroj kompromisa.
Prihvatajući potrebe modernih tokova i izazove savremenog roditeljstva, Becutan je sa posebnim zadovoljstvom organizovao ovaj nesvakidašnji događaj, u čijem fokusu je bila briga o detetu od prvog dana rođenja.
Konferencija je bila posvećena svim delikatnim temama i važnim izazovima sa kojima se suočavaju roditelji danas, a za koje sredina, pod uticajem društvenih mreža, sve češće kreira iluziju savršene slike. Da li postoji prava mera za roditeljsku ljubav pri vaspitanju i da li ljubav podrazumeva granice? Kako se kroz decenije menjao pristup roditeljstvu? Da li postoje precizni odgovori za mnoge roditeljske dileme? Ovo je bio samo deo tema na koje su diskutovale javne ličnosti i eksperti iz više sfera koje su povezane sa dečjim razvojem, iz Makedonije i regiona.
„Da li mama ili baka znaju bolje?“
Beba ne dolazi na svet uz uputstvo za upotrebu!
Dr Amra Junuzović Kaljić specijalista pedijatar podvlači da mora da postoji zajednički sadržalac u paraleli porodičnih uloga nekad i sad.
„Ono što nas povezuje je ljubav prema deci. Iako možda imaju različite metode, mama i tata, kao i baka i deka, svi imaju jedan isti cilj – nejbolje za svoju decu i unuke.“
Prim. Dr Marina Pop-Lazarova, specijalista neonatolog, u svojoj diskusiji je potencirala suštinsku ulogu činjenice da je svako dete drugačije, pa je otuda generalisanje savršenog roditeljstva najčešće izvor dodatnog stresa za same roditelje.
Dr Irena Bralić, specijalista pedijatar je potencirala važnost individualnog pristupa u procesu odrastanja dece, bez pritiska od imperativa današnjeg roditeljstva a to je „biti moderan“.
Dr Goran Vukomanović, specijalista pedijatar i kardiolog, na pitanje „Da li mama i baka znaju najbolje“ ističe da su mame i bake, kao i očevi i deke pedijatrima izuzetno važni.
„Njihova uloga je ogromna, oni mogu da vide nešto što mi ne vidimo, bez obzira na naše znanje i iskustvo, i njihov osećaj kada su u pitanju njihova deca, mi zaista najviše poštujemo.
I ljubav i granice
Samo ljubav može biti neizmerna, za sve ostalo potrebno je imati granice!
Postoji li balans između emocija i postavljanja granica u procesu vaspitanja? Koliko često se roditelji preispituju da li su postupili pravilno? Da li je nežno roditeljstvo popustljivije prema deci i da li je to dobro? Ovo su bile neke od tema na koje su diskutovale majke i eksperti, iznoseći svoje stavove oko večnih roditeljskih dilema.
Jelena Holcer, pedagog i osnivač „Škole roditeljstva“, ističe: „Ljubav nije nagrađivanje, baš kao što ni granice nisu kažnjavanje. Moramo biti svesni da su granice, zapravo, oblik ljubavi. Jedna od najlepših definicija roditeljstva jeste „koren i krila.” Koren je osnovna baza gde je dete prihvaćeno u celini – sa svim svojim vrlinama i manama. Krila su podrška za istraživanje spoljašnjeg sveta, za suočavanje s izazovima i učenjem kroz pobede i poraze, uz sigurnost da uvek ima gde da se vrati. Kada govorimo o ljubavi i granicama, može se reći da su koren i krila dve strane iste medalje. Koren dajemo deci kroz ljubav, dok granice postavljamo kroz pravila i smernice ponašanja koje im omogućavaju da budu samostalna.“
„Ne smatram da postavljanje granica pa i namensko kažnjavanje u vaspitnom procesu znače emocionalno distanciranje od dece. Naprotiv, granice moraju da postoje, ali to traži individualan pristup. Svako vreme nosi svoje izazove. Ako je za mene u detinjstvu najveća kazna bila da ne smem da se igram napolju, za moju decu to sada ne bi imalo nikakvog efekta“, istakla je voditeljka Sanja Kužet.
Dr Bek je naglasio da „U procesu vaspitanja naš primer je to što pokazuje deci dokle mogu da idu“.
Tata je heroj
Očinstvo nije samo dužnost već i ljubav!
Završni panel Prve regionalne Becutan konferencije, posvećen očevima i njihovoj posebnoj ulozi tokom odrastanja i razvoja dece, dao je iskrene odgovore na pitanja o emotivnoj transformaciji u shvatanju očeve uloge, ali i čvrste stavove o opšteprihvaćenoj valorizaciji glavne uloge majke.
„Pitanje tipa da li otac pomaže je sasvim pogrešan narativ. Banalno je poistovećivanje brige o sopstvenom detetu sa nekakvim pomaganjem supruzi. Očeva uloga je sasvim komplementarna u jednoj porodičnoj svakodnevici“, ističe glumac Petar Benčina.
Saglasni oko toga da čvrsta veza između oca i deteta započinje od prvog dana rađanja, panelisti su kroz sopstvena iskustva govorili o očevoj ulozi u emocionalnom dečjem razvoju.
„U trenutku kada sam postao otac shvatio sam da se život svodi na period ‘pre rođenja deteta’ i period ‘posle rođenja deteta’. Tada sam shvatio da su mi nedostajale prave brige u životu“, ističe glumac i voditelj Tarik Filipović.
Glumac Saško Kocev je bio decidan u tome da je ključ zdravog roditeljskog pristupa u neposrednosti u porodičnim, odnosno partnerskim odnosima kada je u pitanju podela obaveza:
„Roditeljstvo nije excel-tabela. Spontana organizacija u zavisnosti od obaveza oba roditelja, verovatno je neka tajna uspeha. Prirodno je da preuzmem brigu o detetu kada supruga ode na dežurstvo; kao i ona kada sam ja na snimanju. Nisu potrebni pečat i potpis za uspešno roditeljstvo. Naprotiv!“ izjavio je Kocev.
Ovaj jedinstveni događaj pokazao je da su izazovi roditeljstva univerzalni, ali da snagu i inspiraciju pronalazimo upravo u zajedništvu i razmeni iskustava. Paneli su otvorili ključne teme i podsetili nas da ne postoji savršeni recept za roditeljstvo – ono se gradi kroz ljubav, posvećenost, greške i stalno učenje. Brend Becutan, koji gotovo pet decenija brine o deci i podržava roditelje, kroz ovakve inicijative potvrđuje svoju trajnu posvećenost generacijama porodica koje uz njega rastu i sazrevaju.
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: