Vilijam Gejts stariji i njegova pokojna supruga Meri primenjivali su neke atipične metode roditeljstva koje su očigledno pomogle da se potencijali njihovog sina oslobode.
Kako najbolje postaviti temelje za uspeh dece je i dalje velikim delom misterija. Psihološke studije i knjige o roditeljstvu su među izvorima u kojima ponekad tražimo za smernice, ali nije loše ni čuti koje su metode primenjivali roditelji izuzetno uspešnih ljudi. Šta su radili majka i otac milijardera Bila Gejtsa?
Nisu sputavali njegovu nezavisnost
Bil Gejts je još kao dete silno želeo da bude nezavistan, a roditelji su mu dali slobodu da u dosta segmenata radi šta želi. Do 13. godine, već je provodio mnogo vremena napolju, a noću nije dolazio kući, već je ostajao da uživa u neograničenoj upotrebi tehnologije na Univerzitetu u Vašingtonu.
Ipak, nije uvek sve bilo med i mleko. Poznato je da je Bilov otac Jang Gejts na početku imao drugačije stavove o podizanju sina. U članku koji je izašao u Time-u opisano je vreme kada je Gejtsova majka imala problema da dovede sina do stola za večeru.
„Šta to radiš?“, pitala ga je.
„Razmišljam“, viknuo je Gejts. Zatim je dodao: „Da li ste ikada pokušali da razmišljate?“
Ubrzo nakon toga, Gejtsovi roditelji su poslali sina kod psihologa. Posle nekoliko konsultacija sa terapeutom, jednostavno im je savetovano da Gejtsu daju više slobode.
„On ima veoma jasne i čvrste ideje o nekim stvarima. Porodična dinamika je takva da se ne poklapate sa njim u tim stvarima jer vam je to gubljenje vremena“, citirao je psihologa Gejtsov otac u svojoj knjizi „Showing Up For Life“.
Gejts je kasnije rekao da je imao koristi od odlaska kod psihologa.
„On me je ubedio da nije fer od mene da izazivam roditelje i da time zaista ništa ne dokazujem. Kada sam imao 14 godina, to sam preboleo, što je dobro jer su mi tada bili velika podrška“, rekao je.
Nisu mu dozvolili da odustane od stvari u kojima nije bio dobar
Gejts je bio vešt u mnogim stvarima, ali roditelji su ga takođe gurali da radi stvari u kojima nije bio dobar, poput plivanja i fudbala. Takođe su ga ohrabrivali da uzima časove muzike.
Može izgledati kontraintuitivno da gurate svoju decu da rade aktivnosti u kojima se ne ističu. Kao roditelji, prirodno je da štitimo samopoštovanje naše dece. Ali Gejtsovi roditelji su to videli na drugi način: isprobavanje novih stvari omogućilo je njihovom sinu da razvije način razmišljanja o rastu i nauči važnost neuspeha.
Nisu ga terali da ispuni njihova očekivanja
Gejtsovi roditelji nisu očekivali da će njihov sin biti milijarder, ali su očekivali da završi fakultet.
„Naša očekivanja su bila sasvim obična očekivanja ljudi koji imaju decu na koledžu — da dobije diplomu“, rekao je Gejts stariji.
Zato nije iznenađujuće koliko su bili zabrinuti kada im je Gejts rekao da planira da napusti Harvard. Gejts stariji kaže da je to bilo teško podržati, ali su na kraju popustili.
Podržati odluku sina, na kraju se pokazalo kao mudra odluka. Ubrzo nakon odustajanja, Gejts se preselio u Sijetl sa Polom Alenom da bi se fokusirao na lansiranje Microsofta.
Nisu ignorisali važnost zajednice
Gejtsovi roditelji su bili neverovatno uključeni u filantropiju i rad u zajednici, i potrudili su se da to rade i njihova deca.
Kako Ester Vojcicki objašnjava u svojoj knjizi „Kako odgajati uspešne ljude“, jedna od najvećih grešaka koje roditelji čine je to što svoju decu ne uče važnosti ljubaznosti.
„Tužno je reći, ali primetila sam da je sve više dece potpuno usredsređeno na sebe. Svuda postoji problem koji treba rešiti, neko ili neka grupa za podršku. Kada je reč o našoj deci, isplati se oblikovati ovu perspektivu što je ranije moguće“, napisala je.
Dužnost svakog roditelja je da bude tu
Možemo mnogo naučiti od Gejtsovih roditelja, ali sve se svodi na sledeće: ako želite da vaša deca budu uspešna, najvažnija stvar koju možete da uradite je da budete prisutni.
Kao što je Gejtsov otac napisao u svojoj knjizi: „Postoji jedna lekcija koju sam naučio tokom godina kao otac, advokat, aktivista i građanin i koju se nadam da ću preneti na ovim stranicama. Jednostavno je – svi smo zajedno u ovom životu i potrebni smo jedni drugima.“
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: