Aleksandra Bezmarević Stević u Mamazjaniji: „Naljutite ponekad svoju decu, biće vam zahvalna jednog dana“

Deca vole zdrave granice, smatra gošća nove Mamazjanije - Aleksandra Bezmarević Stević.

Kontrola na internetu, u virtuelnom svetu, a u realnom sloboda, ljubav, iskrenost i zdrave granice, recept su za možda savršen odnos roditelja i dece, kojeg se u velikoj meri pridržavaju preduzetnica, vlasnica digitalne agencije „Dream maker“, influenserka i spisateljica Aleksandra Bezmarević Stević i njen suprug, dok vaspitavanju Manju (7) i Juga (4).

Aleksandra Bezmarević Foto:Zoran Lončarević/Nova.rs

Mamazjaniju ćete premijerno gledati svake subote u 20 sati na portalu Zadovoljna.rs, a ova, kao i sve prethodne epizode Mamazjanije na ostalim platformama biće dostupne već u nedelju narednog dana, u 8 ujutro, i to na YouTube kanalu Nova RS i podcast platformama Soundcloud, Castbox, Podcast.rs, Spotify i Stitcher, kada se u pretrazi upiše Nova.rs.

Iako je njen posao neodvojiv od telefona, kompjutera i ekrana u svakom smislu, Aleksandra je uspela da svoju decu, u prvim godinama života, drži podalje od digitalnog sveta, pa čak i od crtanih filmova, koje samo povremeno gledaju, ali im nimalo ne nedostaju u realnom svetu igre i kreativnosti.

Aleksandra Bezmarević Foto:Zoran Lončarević/Nova.rs

„Meni je telefon često u rukama jer bez njega ne mogu da radim i deca to razumeju. Pružamo im i organizujemo razne igre u realnom svetu, toliko da im igrice, craći, mreže nisu potrebne. To ide dotle da u dnevnoj sobi imamo penjalicu iznad garniture, pa im doslovno dozvoljavam da mi se penju na glavu“, priča uz osmeh Aleksandra, i dodaje da je u prvim godinama života ključno da deca što manje budu pred ekranom, zbog razvoja govora i koncentracije, koju telefon oduzima.

Ona naglašava da i pored brojnih fotografija i videa, koje možemo videti na njenim profilima, nikada nije objavljivala slike dece.

Aleksandra Bezmarević Foto:Zoran Lončarević/Nova.rs

„Desilo mi se da me ćerka pita zašto nigde nema njihovih slika, pa sam joj objasnila da ne želim da joj nepoznati ljudi prilaze u parku i javljaju joj se po imenu, jer su je prepoznali sa mog profila. Moj posao je moja stvar, ne želim njih da uvlačim u to, posebno jer su još mali, a i dosta sam zaštitnički nastrojena po tom pitanju“, objašnjava Aleksandra.

U razgovoru za Mamazjaniju istakla je da je u metodama vaspitanja najvažniji model koji pružamo deci, ali i da smo neminovno svi, bar delimično, kopije naših roditelja, jer ono što smo slušali tokom odrastanja prenosimo dalje.

Aleksandra Bezmarević Foto:Zoran Lončarević/Nova.rs

Aleksandra se osvrnula i na odnos sa svojom majkom koji, kako kaže, nije drugarski, ali jeste blizak. Iako se često sukobljavaju u stavovima, sada joj je zahvalna za neke zabrane i pravila, koja su joj bila nametnuta dok je bila tinejdžerka.

„Bila sam jedna od retkih u društvu kojima je bilo zabranjeno da idu na splavove. Mama to nije dozvoljavala i ja sam bila očajna i strašno ljuta zbog toga. Svi bi posle nekog pića u gradu produžili na splav, a ja – kući. Međutim, danas sam joj duboko zahvalna za to i smatram da zato ponekad treba i da naljutimo svoju decu, jer će nam kasnije, kad odrastu, reći hvala“, kaže Aleksandra.

Aleksandra Bezmarević Foto:Zoran Lončarević/Nova.rs

Kako deci postaviti zdrave granice?

Zašto je važno da deca, bar do treće godine, ne budu ispred ekrana?

Koliko naši roditelji utiču na nas kada smo u ulozi mame i tate?

Šta u Aleksandrinoj kući znači „Snaga porodice“ i koliko su ovakvi rituali važni za decu, pre svega?

Zašto svaka majka, posebno zaposlena, s vremena na vreme „pregori“?

Kako je Aleksandra organizovala i kako uklapa posao i porodicu?

Aleksandra Bezmarević Foto:Zoran Lončarević/Nova.rs

Zašto je dobro biti preduzetnica, ako ste i majka?

Koliko je na Aleksandru uticala njena majka Snežana Čekić, u čemu se slažu, a kad se sukobljavaju?

Aleksandra Bezmarević Foto:Zoran Lončarević/Nova.rs

O čemu govore Aleksandrine knjige koje će se naći na ovogodišnjem Beogradskom sajmu knjiga?

Na Sajmu knjiga ove godine, Aleksandra će biti prisutna kao autor sa knjigama „Nešto zeleno“ i „Nešto zdravo“. U Mamazjaniji otkriva zašto su ove knjige važne za decu, njihov razvoj, ali i odnos prema okolini i sopstvenom organizmu.

„Važne su za najmlađe, ali i za odrasle, koji sa decom mogu da se igraju, jer je to poenta knjiga, da kroz igru i čitanje nešto nauče. Sve češće mi se dešava da su poentu sadržaja u knjigama prvo izvukla deca, pa tome naučila svoje roditelje“, sa osmehom ističe naša gošća.

Ceo video pogledajte na početku ovog teksta

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

TikTok

Pinterest

Instagram