Saveti „najsrećnijeg čoveka na svetu“

Najsrećniji čovek na svetu
Najsrećniji čovek na svetu; Foto: WEF via Bestimage / Bestimage / Profimedia

Ako u Gugl ukucate "najsrećniji čovek na svetu", velika je šansa da će vam izaći ime Metjua Rikarda.

Rikardova priča o otkrivanju sreće počela je kad je kao mladi naučnik, s 26 godina, otišao na Himalaje. Postao je budistički sveštenik, pronašao svoj mir, a u nekom momentu ga je istraživanje Univerziteta u Viskonsinu predstavilo kao najsrećnijeg čoveka na svetu, čija je moć kontrole uma zapanjujuća, a nivo gama zraka (povezanih sa svesnošću, pažnjom, učenjem i pamćenjem) koje njegov mozak proizvodi, nikada ranije nije zabeležen.

„Sreća je veština koju treba učiti“, kaže Rikard, i daje svetu svojih pet jednostavnih saveta za sreću.

Ne brinite

„Ne brinite ni za šta. Ako naiđete na neke teškoće i probleme i ako za to postoji rešenje, uradite to. Ako ne postoji rešenje, nema smisla brinuti se jer problem na taj način postaje sve veći. Opustite se i razmislite koje biste druge korisne stvari mogli da radite. Pronađite neki drugi put.“

Vežbajte srećan život

„Postoje mnogi fundamentalni ljudski kvaliteti koji su izuzetno važni za srećan, ispunjen život i funkcionisanje na optimalan način, poput brižnosti, ljubavi, dobrote, unutrašnje slobode i unutrašnjeg mira. Te karakteristike ne možete da poboljšate bez vežbanja, a za vežbanje je potrebno vreme.“

Pronađite svoju strast

„Kada sam imao 20 godina, bio sam zbunjen tražeći veštinu kojom bih mogao da se bavim i koja bi mojem životu dala smisao. U jednom trenutku morate da se zapitate ‘šta je to što je zaista, zaista važno’… Grčki pesnik Aristofan rekao je da obrazovanje nije samo punjenje vaze, nego i paljenje plamena. I taj plamen životu daje smisao. I taj plamen nije uvek tamo gde mislite da bi mogao ad bude. Postoji neko područje, veština koja će vas ispuniti i inspirisati. Tražite to i učinite ono što je potrebno da biste postigli željeno.“

Pročitajte još:

Želite sreću svakom

„Budite altruista i poželite da svaki čovek na svetu pronađe sreću. Zašto biste ikoga isključili? Željeti nekome sreću ne znači da želite da radi loše stvari, laže ili maltretira druge jer to nikome ne donosi sreću. To znači da želite da ljudi budu saosećajni i oslobođeni patnje, ljutnje, arogancije, narcizma. Altruizam znači želeti samo dobro u ljudima.“

Pomažite drugima

„Gde god odem, idem sa ciljem da nekome pomognem. Zašto bih inače bilo gde išao i putovao? Savršeno mi je dobro tamo gde živim, na Himalajima. Kad god siđem sa Himalaja, želim nekome ad pomognem. Inače bi svaki odlazak od kuće bio gubitak vremena“.