Na Evroviziji 1981. pevale su prateće vokale, a onda napravile zvezdane karijere u eks-Ju. Jedna od njih i danas žari i pali

Evrovizija 1981. godine Foto: Printscreen/R.Z./ATAImages

Trenutno publika širom sveta prati Evroviziju koja se održava u Malmeu u Švedskoj i to je mnoge podsetilo na stara vremena i jednu pesmu kojom se tadašnja Jugoslavija predstavljala.

Te davne 1981. godine bivšu Jugu na Evroviziji u Dablinu predstavljao je Seid Memić Vajta pesmom „Lejla“.

Nakon četvorogodišnje pauze Jugoslavija se vratila na Pesmu Evrovizije i prošla u finale.

Jugoslovenski predstavnici nastupili su sedmi po redu, a pesmi „Lejla“ glasove je dodelilo osam nacionalnih žirija, najviše žiri Švajcarske koji je dodelio 10 poena, ukupno 35 bodova. To je na kraju bilo dovoljno za tek 15. mesto u konkurenciji 20 kompozicija.

Ipak, i danas se govori o toj divnoj pesmi, a posebno o damama koje su bile prateći vokali.

Zahvaljujući snimku koji sada kruži društvenim mrežama, možemo ponovo da ih čujemo.

I dok je kompletan autor kompozicije i teksta bio Ranko Boban, a orkestrom tokom izvođenja uživo dirigovao maestro Ranko Rihtman, prateći vokali su bile Ismeta Krvavac, Neda Ukraden i Jadranka Stojaković.

Ismeta Krvavac

Ismeta Krvavac, rođena Dervoz u Sarajevu 1954, čuvena je bosanskohercegovačka pop pevačica.

Od 1968. godine profesionalno se bavi pevanjem kao članica pop-rok grupe Kodeksi, zajedno sa Goranom Bregovićem i Željkom Bebekom. Nakon raspada grupe gitarista Slobodan Vujović osniva grupu Ambasadori, a ostatak grupe postaje Bijelo dugme.

A nakon odlaska tadašnjeg vokala Ambasadora, Zdravka Čolića, 1972. godine Ismeta postaje vokalni solista grupe. Ujedno, najplodnija faza Ambasadora bila je u periodu od 1972. do 1976. godine baš sa Ismetom kao vokalom.

Na Vašem šlageru sezone 1975. godine osvajaju publiku širom Jugoslavije, pesmom Kemala Montena Zemljo moja osvajaju četvrto mesto, a Ismeta dobija Zlatni mikrofon – nagradu za interpretaciju. Pesma je ostala veliki hit i danas.

Godine 1977. ona napušta grupu Ambasadori i počinje solističku karijeru.

Redovno je učestvovala na festivalu Vaš šlager sezone, a 1980. godine trijumfuje pesmom Ja nemam mira. Godinu dana kasnije izdaje album Ismeta i 1981. godine, zajedno sa Nedom Ukraden i Jadrankom Stojaković na Pesmi Evrovizije peva prateće vokale Seidu Memiću Vajti.

Od 1988. godine, kada se povlači sa scene i počinje sa radom u muzičkom programu Radio Sarajeva kao urednica i voditeljka.

Neda Ukraden

Za Nedu se van Sarajeva, u kom je odrastala, prvi put čulo 1969. godine kada je na Festivalu Vaš šlager sezone otpevala pesmu „Kiše su pale“.

Ipak, konkurencija na muzičkoj sceni je bila ogromna, a budućnost u tom poslu neizvesna, pa je Neda shvatila da mora da upiše fakultet. Uporedo s engleskim jezikom i književnošću koji je studirala na Filološkom fakultetu u Sarajevu, upisala je i srednju muzičku školu, odsek solo pevanje.

Kasnije je u istom gradu završila i Pravni fakultet zbog čega važi za jednu od najobrazovanijih pevačica na našim prostorima.

U godinama koje su usledile Neda je izgradila veliku karijeru, a 1985. godine je snimila najuspešniji album – prodat je u 500 000 primeraka i na njemu se nalazi Nedin najveći hit „Zora je“, pesma koja je prevedena na 13 svetskih jezika.

Neda Ukraden i danas sa 73 godine i dalje peva i snima albume, te je jedna od najdugovečnjih naših muzičkih zvezda.

Jadranka Stojaković

Jadranka Stojaković rođena je u Sarajevu 1950. i bila je jugoslovenska kantautorka zabavne muzike i autorka brojnih urbanih šansona i šlagera iz kasnih 1970-ih i 1980-ih godina.

Muzičku karijeru je počela u Sarajevu. Tokom kasnih 1970-ih počela je da se bavi obradom pesama Alekse Šantića i Desanke Maksimović u novom muzičkom aranžmanu. Radila i primenjenu muziku za televiziju, a napisala je i uvodnu temu 14. Zimskih olimpijskih igara u Sarajevu 1984. godine.

Godine 1988. se preselila u Japan.

Od 2011. je živela u Banja Luci. Bila je zaposlena kao urednica u muzičkoj produkciji Radio-televizije Republike Srpske.

Najpoznatije njene šansone su: „Sve smo mogli mi“, „Ima neka tajna veza“, „Muzika je svirala“, „Čarobnjaci“, „Tijesno doba“, „Na drumovima Srema“, „Vjerujem“, „Nedovršeni valceri“, „Što te nema“,“Čekala sam, čekala sam (Jadranka i Goran Bregović)“.

Jadranka Stojaković je preminula u Banjaluci 2016. godine.

BONUS VIDEO:

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

TikTok

Pinterest

Instagram