Na spisku svih Titovih žena jedno ime odzvanja: Fatalna ljubavnica koju je sahranio u dvorištu Belog dvora

Davorjanka Zdenka Paunović, Titova ljubavnica Foto: Vikipedija, Filip Krainčanić/Nova.rs

Bila je prelepa studentkinja iz bogate porodice koja je postala partijska kurirka i zbog Tita otišla u rat, a on je jednom prilikom navodno rekao: „Radite šta hoćete, ali ja bez nje ne mogu“.

Josip Broz Tito je bio jugoslovenski komunistički revolucionar, državnik, diplomata, doživotni predsednik SFRJ i – veliki ženskaroš.

Iako na prvi pomen njegovog ljubavnog života svima na pamet padne Jovanka Budisavljević, Tito je voleo i druge žene i bio je u braku i pre nje, a kao njegovu najveću ljubav mnogi pominju Davrjanku Zdenku Paunović.

Ko je bila fatalna Zdenka Paunović

Tito je Davorjanku Zdenku Paunović upoznao tokom rata i ona je kasnije postala njegova sekretarica i domaćica Belog dvora gde je živeo. Nakon četiri godine ljubavi s Hertom Has Zdenka je zauzela mesto uz velilkog vladara. Kad je počeo Drugi svetski rat, ona je krenula sa njim na front. S njim je prošla kroz najteže situacije, a navodno je i nekoliko puta menjala identitet. Govorilo se da ima veliki uticaj na Tita i da je kasnije kao predsednik odluke donosio po njenim sugestijama.

Koliki je njen uticaj bio govori i to da je na jednom sastanku najužeg partijskog rukovodstva tema bila samo ona. Tada im je Tito rekao: „Radite šta hoćete, ali ja bez nje ne mogu“.

Prema službenoj verziji, Davorjanka je preminula 1946. godine od tuberkuloze. Tito ju je sahranio u dvorištu Belog dvora u Beogradu jer mu je bila najveća ljubav, piše net.hr. Njeno ime kasnije se nije pominjalo, a ubrzo će njeno mesto zauzeti svima poznata prva dama Jugoslavije.

To je ukratko priča o Zdenki Paunović, ali njena biografija krije još mnogo zanimljivih detalja.

Rođena u Kučevu 1921, Davorjanka se još kao gimnazijalka uključila u omladinski revolucionarni pokret i postala članica SKOJ-a. Pripadala je najaktivnijoj grupi revolucionalne omladine u Požarevcu, pa su nju i njene sestre u Požarevcu zvali „crvene devojke”, piše Vikipedija.

Bila je vrlo obrazovana i iz bogate porodice

Godine 1939. je završila veliku maturu i upisala fakultet u Beogradu. Želja joj je bila da studira agronomiju, ali je pod uticajem oca upisala francuski jezik na Filozofskom fakultetu.

Davorjanka je bila veoma obrazovana, pored francuskog, govorila je nemački i češki jezik. Oblačila se moderno i ženstveno, pošto je bila iz bogate porodice. Sve to ju je preporučilo da postane partijska kurirka.

Susret sa Titom koji joj je promenio život

Februara 1941. godine u Zagrebu je pohađala radio-telegrafski kurs i tada je u hotelu Esplanada upoznala Tita.

Ona je tada bila u vezi sa Jovom Kapičićem, studentom medicine, s kojim se upoznala krajem 1939. godine, a Tito je bio u vanbračnoj vezi sa Hertom Has, koja je bila u drugom stanju.

Nakon tog ključnog susreta Davorjanka je postala specijalni kurir za vezu pod imenom Zdenka Horvat.

Krajem marta 1941. godine, posetila je svoje roditelje u Požarevcu i rekla im da odlazi na sigurno mesto i da ne brinu. Potom se u Beogradu oprostila od momka i saopštila mu da je partija poslala na zadatak.

Tokom rata Zdenka je bila Titova specijalna kurirka, lična sekretarica, daktilografkinja i domaćica.

„U ovoj sobi nema prostora za dve žene“

Tokom 1943. godine desio se jedan zanimljiv susret između Zdenke i Herte. Herta je u kući gde se nalazio vrhovni štab tražila Tita i tu zatekla Zdenku. Zdenka je očito dobro znala ko je Herta, pa ju je dočekala rečima: „Draga moja, u ovoj sobi nema prostora za dve žene!” Herta je odmah potražila Tita i upitala ga ko mu je ta druga žena, na šta joj je on, zatečen u nezgodnoj situaciji, rekao da se dogovore. Vidno ljuta, Herta je potom otišla.

Tokom rata Zdenka je uz Tita prošla je ratni put od Užica, preko bitaka na Neretvi i Sutjesci, desanta na Drvar do dolaska na Vis.

Marševi i borbe joj ugrozili zdravlje

Dugi naporni marševi i neprijateljske opfanzive bili su vrlo naporni za Zdenku i uticali na njeno krhko zdravlje.

Juna 1944. godine Tito je uspeo da je ubedi da pođe u Moskvu na lečenje. Tamo je bila delimično izlečena jer se nije u potpunosti pridržavala saveta lekara. Svojevoljno se vratila u Jugoslaviju, početkom oktobra 1944. godine, prilikom Titove posete Moskvi.

Nakon oslobođenja Jugoslavije Davorjanka je stanovala uBelom dvoru gde je preuzela i ulogu domaćice. Početkom 1946. godine ponovo se razbolela i dobila zapaljenje desne plućne maramice. Najpre je lečena u Beogradu, a onda je bila upućena u sanatorijum u Golniku, kod Kranja, gde je umrla 1. maja 1946. godine.

Na sahrani kod Belog dvora navodno bio samo Tito

Kad je dobio vest da je Davorjanka umrla, Tito je naredio da njeno telo bude dopremljeno u Beograd. Sahrana je organizovana u krugu Dvorskog kompleksa na Dedinju, u blizini Belog dvora, što je bila njena poslednja želja. Želela je da i po smrti bude u Titovoj blizini.

Sahrana je obavljena veoma skromno, iako je kao major JNA Zdenka na sve ceremonije imala pravo. Prema jednoj priči, na njenoj sahrani je bio samo Tito.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

TikTok

Pinterest

Instagram