Prvi simptomi menopauze kojih žene nisu ni svesne

menopauza
Foto: Shutterstock

Tema koje se žene stide, a ne bi trebalo.

Žene iznova i iznova dokazuju koliko mogu da budu hrabre, ali kada je u pitanju menopauza, neretko se dešava da ćute o tome. Ova promena u životu ne treba i ne mora da bude tabu, a uz edukaciju čitavog društva i otvoren razgovor žene se neće stideti menopauze. Koji su prvi znaci ovog novog razdoblja i koja terapija može da ublaži simptome, za Zadovoljnu govori dr Mladen Vuković, ginekolog akušer.

menopauza
Foto: Privatna arhiva

Nažalost, žene u ovom periodu nailaze na nerazumevanje svoje okoline, zatvaraju se i ulaze u jedan začaran krug. Razlog za to je i to što menopauza nije bolest sama po sebi, ali to ne znači da žene treba da pate, prepuštene same sebi.

Za početak, doktor Mladen Vuković govori koje su najčešće promene kod žena u menopauzi.

„Menopauza predstavlja poslednju menstruaciju i fiziološki je proces u životu svake žene. Dijagnostikuje se nakon izostanka ciklusa u trajanju od 12 meseci. Prosečno se javlja oko 50. godine života, a zbog niza faktora može se javiti i ranije. Promene koje se javljaju u menopauzi rezultat su postepenog gašenja funkcije jajnika i smanjene proizvodnje estradiola. Zbog tog postepenog gašenja funkcije jajnika i oscilacije hormona dolazi do vazomotornih, genitourinarnih tegoba, nesanice i poremećaja raspoloženja. Zbog poremećaja u radu hormona dolazi do gubitka koštane mase, a u kasniijoj fazi i osteoporoze.“

A da li su žene svesne različitih faza menopauze – perimenopuze, postmenopauze – i dešava li se da nisu svesne da su zakoračile u menopauzu?

„Period perimenopauze obično počinje sa promenama raspoloženja. Nažalost, žene najčešće nisu svesne ovog perioda, a i nailaze na nerazumuvanje okoline. Perimenopauza obično počinje i do nekoliko godina pre zadnje menstruacije i poklapa se sa izazovima u srednjem životnom dobu žene, kao što su problemi u vezi, braku, odgajanju male dece, adolescenata, starih roditelja. A usled oscilacije hormona menja se i afektivni život žene“, kaže naš sagovornik.

Ceo taj period prate određene tegobe.

„Žene se u ginekološku ordinaciju u ovom periodu obično javljaju zbog valunga, nesanice, suvoće vagine, bolnih odnosa, vrtoglavice i glavobolja.“

U priči o menopauzi posebno mesto ima i genetika, a mnoge žene se pitaju da li će rano ući u menopauzu ako je to bio sluačaj s njihovim majkama, te treba li to da bude signal u planiranju trudnoću.

„Podatak da je majka rano ušla u menopauzu jeste svakako jedna vrsta alarma. Svaka žena se rađa sa određenom ovarijalnom rezervom ili količinom jajnih ćelija u jajniku. Ovakav podatak kod žena koje se nisu ostvarile kao majke usmerava našu pažnju kao lekara na ispitivanje ovarijalne rezerve i određivanju funkcionalne starosti jajnika.“

Ispitivanje se obavlja transvaginalnim ultrazvukom i korelacijom sa nalazima određenih hormona.

Doktor priča i kada je najbolje vreme za žene da potraže savet stručnjaka u vezi sa simptomima rane menopauze.

„Ne može se precizno definisati kada je najbolje vreme, individualni su i doba kada nastaje, i tok i simptomi. Nekada je to u kasnim tridesetim godinama, nekada u ranim pedestim, ali ipak je najčešće između 45. i 50. godine. Prvi simptomi uglavnom budu izmene ciklusa – iregularna krvarenja sa izmenjenim intenzitetom menstruacije. Ređe su to naleti vrućine, smanjenje želje za intimnim odnosima, suvoća vagine, promene raspoloženja. Uglavnom dolaze kada perimenopauza odmakne, ali ima i takvih slučajeva da se pojave uporedo sa izmenom ciklusa. Simptomi nekad mogu i da nestanu na neko vreme. Žene se obično uznemire i misle da je prva iregularnost ciklusa početak perimenopauze, ali nije tako. S druge strane, ima žena koje nemaju ni jednu jedinu tegobu – samo jednog dana imaju poslednju menstruaciju, više nikad ne prokrvare, bez ikakvih drugih simptoma. Jedino sigurno je to da žene ne treba da se dijagnostikuju i leče same. Ne treba ni da se stide da se obrate svom ginekologu.“

Ali neretko nije tako, pa se žene kod nas pate i u pogledu terapije, posebno jer se čini da su ginekolozi u ovom slučaju podeljeni.

„Vodeći lekari i lekarska društva koja se bave reproduktivnom medicinom i problemom menopauze preporučuju terapiju kod žena koje imaju tegobe, naravno, ako je to i njihov izbor. Žene treba da budu i upoznate sa ovim činjenicama vezano za terapiju. Hormonska terapija jeste najefikasnija terapija menopauznih tegoba. Odluka o terapiji trebalo bi da bude donesena nakon ginekološkog pregleda i ispitivanja svih činjenica važnih za zdravstveno stanje žene.“

BONUS VIDEO:

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

TikTok

Pinterest

Instagram