Ona ima 31 godinu i kažu da je novi Ajnštajn. Upravo je promenila svet u kojem živimo i tek ćete toga postati svesni

Sabrina Pasterski
Foto: Michael Noble Jr / Zuma Press / Profimedia

Za Sabrinu Gonzalez Pasterski kažu da je novi Albert Ajnštajn. Sa samo 31 godinom, Pasterski već ima neverovatna dostignuća: dva puta je bila na Forbsovoj listi, diplomirala je fiziku na MIT kao studentkinja generacije, njeno istraživanje je citirao Stiven Hoking i već predvodi tim fizičara i pomaže im da bolje razumeju kvantnu teoriju.

Sabrina Pasterski  je išla u javnu školu u Čikagu. Tokom svojih adolescentskih godina, bila je fascinirana hemijom, fizikom, biologijom, tehnologijom i matematikom. Čak je napravila i upravljala sopstvenim jednomotornim avionom sa samo 14 godina.

Pasterski je znala da želi na MIT (Massachusetts Institute of Technology) gde je bila na listi čekanja kada se prvi put prijavila. Stekla je diplomu fizike sa prosečnom ocenom 5,0 i to joj je donelo titulu prve devojke koja je diplomirala fiziku kao najbolji student. Doktorat je završila sa 21 godinom i to na Harvardu.

Godine 2012. je dospela na Forbsovu listu naučnika „30 ispod 30“, a kasnije je dospela na All Star listu 2015.

Rušenje barijera na Harvardu

SABRINA PASTERSKI,
Foto: Michael Noble/Chicago Tribune / Zuma Press / Profimedia

Godine 2014, dok je bila na Harvardu, Pasterski i njene kolege su otkrile „efekat spin memorije“, koji bi mogao da otkrije/verifikuje mrežu efekata gravitacionih talasa. To joj je donelo akademsku slobodu i omogućilo da 2015. objavi pojedinačni rad o svojim otkrićima. Ovaj pojedinačni rad, zajedno sa još dva u kojima je bila koautor, citirao je Stiven Hoking 2016. godine.

Njena disertacija je objavljena u Physics Report, i tako je postala drugi doktor nauka sa Harvarda koji je ostvario takav podvig.

Pasterski je stekla doktorat 2019. godine i nakon toga završila postdoktorske studije u Prinston centru za teorijske nauke.

Gde je danas Sabrina Pasterski

Sabrina Gonzalez Pasterski
Foto: Rich Polk / Getty images / Profimedia

Nakon Harvarda i Prinstona, Pasterski je odbila ponudu od 1,1 miliona dolara sa Univerziteta Braun da postane docentkinja i pridruži se Institutu Perimeter 2021. Ona istražuje komplikovane teme poput crnih rupa i radi stvari o kojima je većini ljudi teško čak i da razmišljaju.

Trenutno vodi tim za kodiranje univerzuma u ​​hologram kako bi bolje razumela i ujedinila prostor-vreme sa kvantnom teorijom i osnivačica je i vodeća istraživačica Inicijative za nebesku holografiju.

Pored svog istraživanja (koje bi moglo da promeni način na koji vidimo ceo univerzum), Pasterski je zagovornica bolje percepcije žena u nauci i pomaže devojkama širom sveta da dobiju kvalitetno obrazovanje. Za taj svoj angažman je dobila priznanje Bele kuće.

„Ne znam tačno koji problem hoću ili neću rešiti, ili na čemu ću tačno raditi za nekoliko godina. Zabavna stvar u vezi sa fizikom je da ne znate tačno šta ćete da uradite. I obično se stvari menjaju veoma brzo – nekako nepovratno – ako su zaista u pravu“, rekla je ona u intervjuu za Discovery Canada.

Zanimljivo je da Pasterski ne poseduje pametni telefon. Za razliku od većine milenijalaca, ona takođe izbegava društvene mreže – nećete je naći na Fejsbuku, Instagramu, Tviteru ili čak LinkedInu.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

TikTok

Pinterest

Instagram