"Divim se ženama koje su osvestile šta zaslužuju i ne pristaju na manje od toga".
Jelena Dimić je šampionka kviza „Potera“, koja se jasno deklarisala kao feministkinja, insistirala je na rodno senzitivnom jeziku, a takođe je u svom nastupu pomenula žene koje su hrabro istupile i učinile mnogo za ženska prava u Srbiji. A uz sve to, osvojila je 800.000 dinara, kada je Katarinom Đoković pobedila tragača Milana Bukvića u poslednjoj igri kviza.
Ova sjajna Beograđanka je stomatološkinja i modna blogerka, koja je za Zadovoljna.rs sumirala svoje utiske posle fenomenalne epizode, kojom je otvorila vrata za mnoge buduće takmičarke.
Takođe nam je govorila i o svom stilu odevanja, koji je besprekoran.
Ženska „Potera“
Na početku razgovora, Jelena kaže da je za nju učešće u „Poteri“ bio jedan veliki iskorak iz zone komfora, koji se završio daleko bolje nego što je očekivala.
„Javni nastupi i pojavljivanje pred kamerama nisu deo moje svakodnevice i sve do dolaska na snimanje pitala sam se kako ću se snaći u okolnostima koje su za mene potpuno atipične. Ono što mi je u velikoj meri pomoglo da potisnem tremu bile su podrška i prijateljska energija koje su se rodile između Katarine, Vasilise, Ljubice i mene, kao i opuštenost tragača Milana Bukvića u ćaskanju sa svakom od nas. Nije mi bilo nimalo lako da prva istupim pred kamere i probijem led, ali su me moje divne saigračice ohrabrivale i motivisale i neizmerno sam im zahvalna na tome. Jedva čekam prvu sledeću priliku da ih ponovo vidim“, uzbuđeno nam govori.
Jelena voli kvizove od detinjstva, gleda ih redovno i svaki put pokušava da odgovari na pitanja – zabavno joj je da stavlja svoje znanje na probu i da iz nastupa drugih takmičara nauči nešto novo.
„Prijavila sam se jer sam želela da vidim kako izgleda učešće u kvizu u odnosu na puko posmatranje, a i vodila sam se idejom da nemam šta da izgubim. Naprotiv, dobila sam mnogo – upoznala sam sjajne žene s kojima sam podelila to iskustvo, dobro se zabavljala na snimanju, a i uz dosta sreće pored znanja osvojila čak i novčanu nagradu iako nisam mislila da će i do toga doći“, kaže nam.
Kao takmičarku, morali smo da je pitamo da li je primetila čudan obrazac u kvizu „Potera“, pri kojem tragači i muški takmičari insistiraju da žene koje učestvuju uzmu nižu sumu u prvoj igri.
„Kako pratim ovaj kviz dovoljno dugo primetila sam da zaista postoji šablon te vrste, i mislim da je ustaljen jer se polazi od premise da su žene manje sklone da se upuštaju u rizike čak i kada se radi o formatima zabave kao što su kvizovi. Neki tragači su se u nekoliko navrata izjasnili da to rade da bi podstakli veći broj žena da se prijavi za učešće u kvizu, ali smatram da to nije neophodno. Žene su jako hrabre i volela bih da se u budućim epizodama kviza ‘Potera’ to vidi još više, jer i one zaslužuju da pokažu svoje znanje i pri tom se zabavljaju. Kvizovi su za sve“, jasna je Jelena.
Ponosna feministkinja
Već na početku njenog nastupa, voditelj Jovan Memedović je istakao da je Jelena insistirala na rodno senzitivnom jeziku, kao i da se ponosno predstavila kao feministkinja. Zbog toga je naišla i na neke negativne komentare, ali Jelena je istrajna u svojoj nameri.
„Sve dok postoji neka etnička grupa koja govori određeni jezik on se smatra živim, a sve što je živo može da evoluira, napreduje i menja se. Promene nisu nužno ružna stvar kojoj se treba opirati po svaku cenu i mislim da vidljivost žena u pisanom i govornom jeziku vodi ka većoj vidljivosti žena u svim profesionalnim sferama, i većem poštovanju prema njima. U nemačkom jeziku – mada ne samo u njemu – postoji i muški i ženski rod za svako zanimanje, tako da ako njima ne smeta tih dodatnih par slova, zašto bi i nama“, zapitala se.
Jelena ističe da je zahvalna feminizmu jer je omogućio ženama da se obrazuju i bave svojim poslom, da mogu da dođu u posed nekretnine, da same biraju svog partnera, da dobiju adekvatnu zdravstvenu zaštitu, kao i sve ostalo što spada u elementarna ljudska prava i slobode koje uzimamo zdravo za gotovo, kaže nam.
„Međutim, postoji još mnogo toga za šta se treba izboriti, a ono što može da uradi svako od nas da iskaže svoju solidarnost sa ženama jeste da im veruje. Za početak je to sasvim dovoljno“, ističe.
Pored žena koje je pomenula kao svoje uzore u samom kvizu – Marije Lukić, Milene Radulović i Ive Ilinčić – Jelena ističe i Jelenu Riznić, Natašu Elenkov, Anitu Marković i „brojne druge mlade žene koje hrabro izlaze na ulice i herojski brane ono u šta veruju“.
„A uz to pružaju i nesebičnu podršku drugim ženama koje se suočavaju s nasiljem i nepravdom. Divim se ženama koje su osvestile šta zaslužuju i ne pristaju na manje od toga, i smatram da je svaka od nas na neki način heroina u nekom svom domenu. Heroine su i majke, i preduzetnice, i lekarke, novinarke, i svaka od nas u sebi nosi nešto vredno divljenja“, kaže nam.
Modni šlagvort
Kako već dugo ima modni blog Couture Case, kao i odličan stil odevanja, želeli smo da sa Jelenom popričamo i o modi.
„Moj stil je teško definisati jer, iako se u poslednje vreme najčešće opredeljujem za neutralne boje kao osnove svojih odevnih kombinacija, on je i dalje podložan promenama jer sam uvek otvorena za to da isprobam neki novi trend ako mi se dopadne i prilagodim ga sebi. Poslednjih godina vodim računa da kupujem odgovorno, racionalno i da dajem prednost kvalitetu spram kvantiteta, ali se neću ustručavati da isprobam nešto što iskače iz tih okvira ukoliko pomislim da to mogu da iznesem“, rekla nam je.
Najveću prednost daje malim biznisima i domaćim brendovima, komadima od održivih materijala koji su bezvremenski klasici, a ne zazire ni od kupovine u second hand prodavnicama, dodaje.
„Mala crna haljina, predimenzionirana bela košulja, bež mantil i dobar par farmerki su klasici koji su mi najčešće polazne tačke u stvaranju odevnih kombinacija i mislim da s takvim komadima nema greške“, kaže Jelena.
Jedna od najvećih želja joj je da sedne u vruću stolicu naspram Ivana Zeljkovića i oproba se u kvizu „Želite li da postanete milioner?“. Do tada, jedan deo osvojenog novca planira da donira u humanitarne svrhe – pojedincima kojima je potrebna pomoć da dođu do terapije koja im nije dostupna, udruženjima i organizacijama čiji rad prati i podržava.
„Što se drugog dela tiče, imam sasvim dovoljno vremena za razmišljanje, ali neko putovanje za pamćenje je jedna od dominantnih ideja“, otkriva nam.
A za sve koji će se možda usuditi da kažu da je epizoda „Potere“ u kojoj je učestvovala bila „lakša“ i „nameštena“, Jelena Dimić ima poruku od samo tri reči:
„Dođoh, videh, pobedih“.
***
BONUS VIDEO: Intervju Tamara Rudic / Somborske snajderke
Pratite nas i na društvenim mrežama: