7 teških istina koje mora da čuje svaka žena ako želi da pokrene svoj biznis

Foto: Shutterstock

Debi Voskov je uspešna preduzetnica koja je otkrila manje prijatne činjenice o pokretanju svog biznisa.

Pre nego što prenesmo zapažanja Debi Voskov, da vidimo kakva je situacija u Srbiji sa ženskim preduzetništvom.

Istraživanje Fondacije Divac pokazalo je da preduzetnice teže pristupaju kreditima i izvorima finansiranja, da su manje umrežene i mnogo teže usklađuju rad i privatni i porodični život i često nailaze na prepreke zbog predrasuda i stereotipa.

Većina preduzetnica u Srbiji, čak 99 odsto njih, osnivaju mikro i mala preduzeća, dakle ili rade same ili imaju 1-2 zaposlena. U pitanju su mahom šminkerke, manikirke, frizerke… Statistika o investicijama u ženske biznise je poražavajuća. Od svih startapa u Srbiji koji su dobili sredstva od poslovnih anđela i fondova preduzetničkog kapitala, procenat koji čine firme osnovane od strane žena je 0. Slovima: Nula.

Debi Voskov
Debi Voskov, Foto: Tommaso Boddi / Getty images / Profimedia

Baš o tome piše Debi Voskov, iako je rođena u Velikoj Britaniji. Njene istine zaista treba da čuje svaka žena ako želi da pokrene svoj biznis.

„Već decenijama govorimo o rodnoj ravnopravnosti i, iskreno, još uvek nismo stigli ni blizu. Mogla bih da nastavim sa nabrajanjem mnogih izazova sa kojima se žene i dalje suočavaju i na poslu i kod kuće, ali jedna oblast koja povezuje to dvoje je preduzetništvo – odnosno razlike između načina na koji se tretiraju preduzetnice i preduzetnici.

Frustrirajuća je činjenica da je mnogo manje verovatno da će preduzetnice dobiti potrebna sredstva na praktičnom nivou. Za svaku funtu uloženu u preduzeća u Engleskoj, samo 2 penija ide preduzećima koja vode žene. Da, mnogo je verovatnije da će žene same sebi postaviti ograničenja, bilo zbog nedostatka samopouzdanja, društvene pristrasnosti koja nesrazmerno utiče na žene, ili zbog ukorenjenog stereotipa da treba da preuzmu veliku većinu brige o deci. Ali vreme je da prestanemo da pričamo o tome šta nije u redu sa ženama, a umesto toga kažemo šta treba da se promeni u investicionim industrijama.‌

Ne samo da moramo hitno da promenimo ovaj status kvo zarad rodne ravnopravnosti, već ga moramo promeniti i zbog ekonomske koristi. Kada bi žene imale finansijska sredstva za pokretanje biznisa po istoj stopi kao i muškarci, mogli bismo otključati ogromnih 250 milijardi funti za ekonomiju Ujedinjenog Kraljevstva. Poznato je da start-up preduzeća i preduzeća koja su osnovana od strane žena donose 35% bolje prinose od onih koje vode muškarci.

Iako ću učiniti sve što je u mojoj moći da promenim ova strukturna pitanja, postoje neke neprijatne istine sa kojima se svi takođe moramo suočiti. Evo sedam mojih istina i predloga kako bismo mogli da se nosimo s njima.

Preduzetništvo je sinonim za samodisciplinu

Foto: Shutterstock

Pokretanje sopstvenog posla zahteva mnogo posvećenosti, napornog rada i samodiscipline. Što lakše sebi učinite da se držite onoga što ste sebi obećali da ćete uraditi, to bolje. Pronađite svoj razlog: zašto radite to što radite? Možda želite da pokažete svojoj deci šta je moguće. Možda ste strastveni u vezi sa rešenjem koje vaše poslovanje donosi. Možda volite da zarađujete (nemojmo se ustručavati da to kažemo samo zato što smo žene). Ali šta god da je u pitanju, mora biti dovoljno da prođete kroz teža vremena koja će neizbežno doći.

Neproporcionalno finansiranje

Žene dobijaju sredstva manje od muškaraca. To je prosto i jednostavno.‌ Manje od 2% finansiranja ide preduzećima u vlasništvu žena, a samo u 11% investicionih odbora su i žene. Povrh toga, skoro trećina (29%) žena koje su prikupile preko milion funti rekla je da ih njihov pol stavlja u nepovoljan položaj.

Da, žene nisu dobre u traženju novca, a posebno je zastrašujuće ući u sobu punu muškaraca da biste to uradile. Ali, kao što sam već rekla, to je zato što ih sistem ne podržava – pa hajde da se fokusiramo na to. Zato moramo da dobijemo više ženskih investitiroki – osoba koje ulažu svoj novac – jer je veća verovatnoća da će žene podržavati žene. Na kraju krajeva, ako znate svoj poslovni slučaj, ne bi trebalo da bude važno da li pitate muškarca ili ženu. Ali ako želimo da promenimo koren problema i pokrenemo više firmi koje vode žene, potrebno nam je više od mizernih 14% britanskih anđeoskih investitora da budu žene.

Niko se neće „umrežiti“ umesto vas

Kao preduzetnica, morate da se osećate neprijatno. Malo je verovatno da ćemo imati isti pristup profesionalnim mrežama i mogućnostima kao i muškarci. Bez stvaranja ovih sistema podrške, rast poslovanja je malo verovatan.‌

Pronađite organizaciju voljnu da pomogne koja radi za vas i vaš posao i prihvatite da je izlazak iz zone udobnosti zapravo dobra stvar.

Morate preuzeti vlasništvo nad svojim zdravljem i time kako ono utiče na vaš rad

Velika Britanija bi mogla da otključa toliki potencijal ako bi omogućila ženama da nastave svoju karijeru nakon što imaju decu ili prolaze kroz menopauzu. Prema onlajn centru za zdravlje žena The Better Menopause, četvrtina žena u menopauzi želi da napusti posao zbog toga, a kada 75% starijih od 45 godina iskusi simptome, to može postati veliki problem ne samo za same žene, već i za nivoe produktivnosti.

Ali većina firmi nije svesna izazova koje donosi žensko zdravlje. Obavezno vodite otvorene razgovore o zdravlju – deo ovoga je postavljanje granica i spremnost da kažete „ne“ kada je potrebno.

Ne postoji jedinstven pristup ravnoteži između posla i života

zaposlena mama
Foto: MNStudio / Alamy / Alamy / Profimedia

Žene preduzetnice moraju da upravljaju poslom dok hendluju očekivanja sredine. Rečeno nam je da sve zavisi od toga da li smo se udale i da li smo dobre žene, onda i od toga da li imamo decu i da li smo dobre majke. Posle toga, rano se penzionišemo da bismo bile dobre bake. Novina je da možete imati sve ove stvari i izgraditi sopstveni posao.‌

U stvari, to je jedna od velikih prednosti samozaposlenosti: možete raditi po sopstvenom rasporedu. Ali morate odvojiti vreme za sebe, kako god to izgledalo ili ćete brzo pregoreti. Budite realne i postavite ličnu rutinu koja vam odgovara, a kada osetite „mama grižu savesti“, morate da ućutkate kritiku na svoj račun ili ćete pregoreti.

I u određenim godinama možete ostvariti uspeh

Ne postoji dilema – društvo veliča mlade. Ne dozvolite da vas ova pristrasnost zaustavi! Nikada nije kasno da započnete posao – što ste stariji, više životnog iskustva imate i više kontakata ćete izgraditi.

Moraćete da dokažete svoju vrednost – unutrašnje samopouzdanje je ključno

Foto: Shutterstock

Sistemska pristrasnost i dalje postoji, a za muškarce vladaju ukorenjeni stavovi. Žene u biznisu često moraju da dokazuju svoju vrednost u većoj meri nego muškarci: samo 35% žena se oseća dovoljno samopouzdano da započnu sopstveni posao, u poređenju sa 55% muškaraca.

Sve ovo može izgledati prilično neprijatno za čitanje, ali ima toliko toga čemu možemo da se nadamo i zbog čega možemo biti optimisti. Priznanje da je naš put kao preduzetnica izazovan ne čini nas slabim – čini nas jakima. Moramo podsticati jedne druge, ali se takođe moramo suočiti sa ružnom istinom da se ovi izazovi protežu daleko od onih koji su nam nametnuti.

Ali u stvarnosti, jednostavno morate to da lažirate „dok ne uspete“. Prihvatite svoju samopoštovanje i ne dozvolite da sindrom prevaranta preuzme vlast“, piše Debi Voskov za Glamour.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

TikTok

Pinterest

Instagram