
Algoritam na društvenim mrežama mesecima šalje iste znake, videe sa sličnom temom, koji su me naveli da isprobam led u svojoj svakodnevnoj rutini za negu kože.
Bez obzira na to što je moja koža i dalje mlada, sklona je oticanju. Vidljive pore sastavni su deo života skoro svake mlade osobe i svaka od nas je u potrazi za idealnim rešenjem. Isprobavanje različitih krema i tretmana iziskuje novac i vreme. Terapija ledom postala je popularna poslednjih godina, najverovatnije zbog svoje pristupačnosti i delotvornosti.
Dok sam listala Tiktok, naišla sam na devojku koja je nanosila led na lice, ali ne u onoj klasičnoj formi-potapanjem lica u činiju punu leda, za šta sam naravno bila lenja da isprobam, već je uzela kocku leda i masirala njime kožu.

Sledećeg jutra odlučila sam da isprobam, bilo je neophodno da uhvatim led peškirom sa jedne strane da bih mogla da izdržim duže od minuta. Povlačila sam led preko lica od sredine ka krajevima kako bih istakla jagodice i pokušala da smanjim vidljivost podočnjaka. Vrlo brzo sam primetila da nema više one jutarnje nadutosti koja nam otežava gledanje svog odraza u ogledalu. Nakon masaže ledom obavila sam svoju klasičnu rutinu za negu kože. Lice je izgledalo zategnutije nego inače, a pore su bile gotovo nevidljive.
Ubrzo sam počela to da praktikujem svakog jutra, ali i pre šminkanja kao pripremu kože, jer sam primetila da joj daje dodatni sjaj.
Kao neko ko ima problema sa alergijama, mogu da dam svoju toplu preporuku, jer je u pitanju samo voda u drugom agregatnom stanju, koja vam neće izazvati bilo kakve iritacije.
Led je nešto, za šta verujem da svako od vas ima kod kuće i mislim da je pravo vreme da ga isprobate u svojoj jutarnjoj rutini.
Zašto led pomaže koži?
Primena leda na koži, poznata i kao „skin icing“, ima nekoliko korisnih efekata:
Smanjenje otoka i upale: Hladnoća sužava krvne sudove (vazokonstrikcija), što smanjuje protok krvi u površinskim slojevima kože, čime se smanjuje otok i crvenilo.
Privremeno sužavanje pora: Hladnoća može privremeno smanjiti veličinu pora, čineći kožu glatkijom.
Poboljšanje cirkulacije: Nakon uklanjanja leda, krvni sudovi se šire (vazodilatacija), što povećava dotok kiseonika i hranljivih materija u kožu, dajući joj zdraviji izgled.
Ublažavanje akni: Hladnoća može smanjiti upalu i crvenilo povezano sa aknama, posebno kod cističnih lezija.
Kako pravilno koristiti led u nezi kože?

Da biste maksimalno iskoristili benefite leda, pridržavajte se sledećih saveta:
Nikada ne stavljajte led direktno na kožu: Uvijek umotajte kockicu leda u čistu tkaninu ili papirni ubrus kako biste izbegli oštećenje kože.
Ograničite vreme primene: Ne koristite led duže od 1-2 minuta po regiji kako biste izbegli iritaciju ili oštećenje kože.
Koristite nežne pokrete: Lagano masirajte lice kružnim pokretima, izbegavajući preveliki pritisak.
Nakon tretmana, nanesite hidratantnu kremu: Hladnoća može isušiti kožu, pa je važno obnoviti vlagu nakon tretmana.
#related-news_0
Ko treba da izbegava ovu praksu?
Iako je tretman ledom bezbedan za većinu ljudi, postoje određene grupe koje bi trebalo da ga izbegavaju:
Osobe sa osetljivom kožom ili rosaceom: Hladnoća može pogoršati simptome i izazvati dodatnu iritaciju.
Osobe sa oštećenjem kapilara ili proširenim venama na licu: Led može dodatno oštetiti već oslabljene krvne sudove.
Osobe sa suvom ili ispucalom kožom: Hladnoća može dodatno isušiti kožu i pogoršati stanje.
Nakon određenih kozmetičkih tretmana: Ako ste nedavno imali hemijski piling, mikrodermoabraziju ili slične tretmane, konsultujte se sa dermatologom pre primene leda.
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: