Kako rešiti zimske probleme s kožom

Moda i lepota 23. dec 202007:13 > 11. maj 2021 12:10
Foto: Filip Krainčanić/Nova.rs

Hladan vazduh, vetar i naleti toplote mogli bi ozbiljno da vam isuše kožu i protiv toga se borite rutinama koje ćete uključiti nakon svakodnevnog tuširanja - nanosite hidratantnu formulu za zaštitu kože i zadržavanje vlage, a u nastavku saznajte kako sprečiti i lečiti još neke probleme s kožom karakteristične za zimski period.

Grubi laktovi

Kako sprečiti: „Trik je u hidriranju i vlaženju“, kaže Heder Rodžers, dermatološkinja iz Sijetla. „Nanesite hidratantnu kremu ili balzam poput vazelina nakon tuširanja kako biste ih hidrirali i zaštitili“.

Kako lečiti: Dvput dnevno mažite laktove hidrantnom kremom za telo. Da biste omekšali ekstremno grube laktove, nanesite dodatni sloj vazelina pre spavanja, kaže Lenora Felderman, dermatološkinja iz Njujorka. Dr Rodžers je takođe protiv pilinga: „Umesto toga, nanesite kreme s kiselinama kako bi ‘pojela’ grubu neželjenu kožu“.

Kada posetiti stručnjaka: Ako su vam laktovi i nakon toga „ljuspasti“, možda će vam biti potrebna jača krema na recept, smatra dermatološkinja Dženi Lidon. Crvenilo i upale takođe mogu ukazivati ​​na psorijazu, napominje.

Kad se lice „ljušti“

Kako sprečiti: Izbegavajte proizvode koji sadrže alkohol. Umesto toga, upotrebite nežno sredstvo za čišćenje i pređite na bogatiju hidratantnu kremu, savetuju stručnjaci.

Kako lečiti: „Pogotovo zimi postoji toliko stvari koje mogu da uzrokuju suvo lice, ali najčešće je od hladnoće koža jednostavno isušena i nadražena“, kaže dr Rodžers. „Prestanite da koristite bilo kakve proizvode protiv starenja ili tretmane, proizvode s mirisima ili esencijalnim uljima. Samo koristite gustu nežnu hidratantnu kremu i nežno sredstvo za čišćenje. Čak je bezbedno koristiti i malo hidrokortizonske kreme bez recepta, a nanosite je pre hidratantne kreme nekoliko dana kako biste rešili problem“, objasnila je.

Kada posetiti stručnjaka: Ako se koža preterano ljušti, laganim hemijskim pilingom možete ukloniti gornji mrtvi sloj kože u jednom tretmanu kod dermatologa. Ako ta područja još i svrbe i nadražena su, možda imate alergiju. Dermatolog može da vam propiše odgovarajuću kremu.

Crven nos

Kako sprečiti: Mnogi ljudi imaju crven nos nakon što borave napolju zimi. Budući da izlaganje suncu takođe može da uzrokuje crvenilo, pametno je da čak i zimi nanosite zaštitnu kremu s faktorom 30.

Kako lečiti: Crvenilo nosa bi trebalo da izbledi brzo nakon što uđete u zatvoreni prostor. Ako želite da ubrzate postupak, na kožu stavlite toplu, nikako vruću oblogu.

Kada posetiti stručnjaka: Ako crvenilo potraje, posebno ako je popraćeno belim tačkama ili vidljivim kapilarima, potražite kod dermatologa lečenje rozaceje, oblika akni. Dermatolog može da vam prepiše antibiotike ili da izvede laserski tretman kako bi smanjio crvenilo.

Suve ruke

Kako sprečiti: Koža ruku je posebno osetljiva na dehidraciju tokom zime. Zaštitite ih tako što ćete da nosite rukavice na otvorenom i koristite gumene rukavice dok perete posuđe. I svaki put kad operete ruke, namažite ih. „Hidratantnu kremu držite pored sudopere u kući“, kaže dr Ledon.

Kako lečiti: Za dodatno pojačavanje vlage nanesite debeli sloj kreme na ruke pre spavanja i spavajte s pamučnim rukavicama. Rukavice omogućavaju bolje upijanje kreme.

Kada posetiti stručnjaka: Ispucale ruke koje peku ili peku kada nanosite kreme ili, još gore, kad ih pokvasite trebalo bi da pogleda lekar. „Jako suve ruke mogu da imaju ekcem, psorijazu ili alergiju. Verovatno će biti potrebni oralni antibiotici, tretmani ultraljubičastim svetlom ili jake masti“, smatra dr med. Roberta Dž. Houk, dermatološkinja.

Ispucale usne

Kako sprečiti: „Ne možete da nanesete previše balzama za usne. To vam je prva linija obrane od ispucalih usana“, kaže dr Džejn Fortson, dermatološkinja s Aljaske. Isprobajte one koji sadrže hidratantni sastojak poput lanolina i nosite balzam za usne sa zaštitnim faktorom ako planirate da provedete više od 30 minuta napolju. „Takođe, izbegavajte lizanje usana. To ih još više isušuje“ kaže dr Ledon.

Kako lečiti: „Premažite usne nekoliko puta hidratantnim sredstvom koje vraća vlagu u kožu. To bi trebalo da vam rehidrira usne u roku od jednog ili dva dana“, kaže dr Felderman.

Kada posetiti stručnjaka: Bolne pukotine na uglovima usta su žvale, vrsta infekcije gljivicama ili herpes, što može da zahteva mast na recept.

Pročitajte još:

Vetrom oštećena koža

Kako sprečiti: Dugotrajno izlaganje jakom vetru može kožu da učini suvom i ispucalom. Za to je najbolje koristiti nešto poput shea maslaca, kako biste stvorili tanku prepreku između kože i vetra. Zatim premažite kožu SPF 30 kremom za sunčanje. Za dodatnu zaštitu nosite kapu i šal koji pokriva vrat i nos.

Kako lečiti: Hidrirajte kožu koja je oštećena vetrom hranjivim sredstvom za čišćenje. Operite toplom, a ne vrućom vodom i stavite hidratantnu kremu. Ublažite nadražene delove kože kremom s hidrokortizonom (1 odsto).

Kada posetiti stručnjaka: Ako svrab i bol ne nestaju nakon tri ili četiri dana, zatražite od dermatologa jaču kremu na recept koja bi trebalo da ubrza proces.

Ispucala stopala

Kako sprečiti: Ava Šamban, poznata dermatološkinja s Beverli Hilsa kaže da počnete s presvlačenjem cipela ili čarapa odmah na kraju dana, zatim ih operite i nanesite losion nakon što ih dobro osušite.

Kako lečiti: „Nanesite debeli sloj kreme i nosite pamučne čarape u krevet“, predlaže dermatološkinja Debora Sarnof. Ujutro nanesite hidratantnu kremu.

Kada posetiti stručnjaka: Bolne pukotine koje ne zarastu za nedelju ili dve verovatno moraju da se tretiraju ozbiljnijom kremom. „Ispucala stopala koja svrbe mogu da imaju gljivice ili pate od ekcema ili psorijaze“, kaže dr Houk.

Crvene oči

Kako sprečiti: Hladni vetrovi, odsjaji i suv vazduh mogu vaše oči da učine crvenim i nadraženim. Da biste ih zaštitili, nosite naočare, i to one koje vas štite od štetnih UVA i UVB zraka.

Kako lečiti: Koristite fiziološke suze ili nemedicinske kapi za oči. Lekove za oči koji se prodaju bez recepta treba koristiti umereno, jer dugotrajna upotreba može da uzrokuje povratak crvenila, kaže Suzi Han, oftalmološkinja iz Njujorka. Ako koža oko očiju bude nadražena, namažite hidrantnom kremom to područje.

Kada posetiti stručnjaka: Ako nemedicinske kapi ne pomognu nakon nedelju dana, zakažite sastanak s dermatologom ili alergologom, piše Real Simple, prenosi 24sata.hr.

***

Bonus video:

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

TikTok

Pinterest

Instagram